Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

makyaj temizleyici nasıl kullanılır

Bakım ve güzelliğin temel taşı olan makyaj; bazı önemli noktalara dikkat edilmediğinde istenilenin aksine kusurlu ve kötü görünmemize neden olabilir. Biz de maskaraa ailesi olarak makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları araştırıp sizin için derledik.

Temiz Cilt Kuralı

Güzel ve kusursuz görünen bir ten makyajı için mutlaka makyaj öncesi cilt bir temizleme ürünü (yüz yıkama jeli veya köpüğü) ile temizlenmeli, toniklenmeli ve nemlendirildikten sonra makyaj bazı ve fondöten uygulanmalıdır. Temizlenmemiş bir cilde uygulanan bu ürünler elde etmek istediğiniz pürüzsüz görüntünün yerine cildin daha kusurlu görünmesine sebep olabilir.

cilt temizleme

Doğru Ürünlerin Seçilmesi

Ürünler seçilirken ürünlerin kalitesi, cilt tipi, cilt hassasiyetleri ve cilt rengi göz önünde bulundurulmalıdır. Cilt tipine uygun olmayan ve kalitesiz ürünler ciltte büyük tahrişlere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir; bu da uzun vadede cildin sağlığını ve güzel görünümünü kaybetmesine neden olur. Öte yandan cilt rengine uygun olmayan ürünlerde cildi kusurlu gösterip çirkin bir görünüm oluşturabilirler.

urun tercihi

Makyaj Malzemelerinin Birlikte Doğru Kullanılması

Özellikle birbirini tamamlayan ürünlerin farklı baz yapısında olması istenilenin aksi bir görüntü oluşturur; örneğin, cildi nemlendiren ve hatta nemli görünmesini sağlayan bir baz ile matlaştırıcı etkisi olan bir fondötenin kullanımı gibi, fondöten ve baz birbirine oturmayacağı için cildin olduğundan daha pürüzlü görünmesine neden olabilir.

makyaj malzemeleri

Renklerin Doğru Kullanılması

Makyajda asıl amaç kusurları saklamak ve güzel olanı ortaya çıkarmaktır. Açık renkler uygulandığı bölgeye hacim ve ışık kazandırır, koyu renkler hacmi azaltarak gölgeler oluştururlar. Ön plana çıkarmak istediğimiz alanlarda açık renkler, daha küçük görünsün istediğimiz alanlara da koyu renkler uygulanmalıdır.

Yüz Hatları ve Şekillerine Uygun Teknikleri Uygulamak

Yüzde ön plana çıkarılmasını istenilen alana uygulanan yanlış bir teknik o alanın istenilenden daha küçük veya büyük görünmesine sebep olup uyumsuz bir görünüme neden olabilir.

yuz hatlari

Yüz hatlarını bilip, ona uygun tekniğin uygulanması çok önemli bir noktadır. Örneğin küçük gözlü birisinin gözün içine koyu renk göz kalemi uygulaması, gözleri olduğundan da küçük göstereceği için böyle bir uygulamadan kaçınmak gerekir.

Yazar hakkında

Elif Kavşı

Trakya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. Turizm sektöründe çalıştı. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap