Sabahları Erken Uyanmanız İçin Harekete Geçirici Sebepler - Maskaraa

Sabahları Erken Uyanmanız İçin Harekete Geçirici Sebepler

sabah erken kalkmanin onemi

Başarılı insanların çoğunda ortak olan tek şey nedir? Sabahları ekstra erken kalkarlar ve sabahı en iyi şekilde değerlendirirler. Neden mi? İşte nedeni: Erken kalkmak günün gürültüsü başlamadan önce düşünmek için size zaman verir. Basitçe söylemek gerekirse sabahın erken saatleri sizin zamanınızdır. Sizin için ayrılmıştır. Başkaları sizin zamanınızı ve dikkatinizi talep etmeden önce gün için önceliklerinizi belirleme ve yapacaklarınızı planlama zamanıdır. Size her günün kontrolünü sağlam bir şekilde ele alma imkânı verir. Elbette yataktan kalkmak çok zordur, ancak bu yüzden erken kalkanlar daha avantajlıdır. Diğerleri erteleme düğmesine basarken onlar güne ayak uydurur. İşte erken kalkan başarılı insanlara birkaç örnek:

Apple CEO’su Tim Cook, e-postaları öğrenmek, spor salonuna gitmek ve ofise gitmeden önce bir Kahve almak ve koşu yapmak için her gün saat 3:45’te kalkıyor.

Starbucks CEO’su Howard Schultz, antrenman yapmak (genellikle eşiyle bisiklete binmek) ve tabii ki kahve yapmak için sabah 4:30’da kalkar.

Disney CEO’su Bob Iger, sabah 4:30’da kalkıyor ve sabahın erken saatlerini gazete okumak, egzersiz yapmak, müzik dinlemek, e-postaları okumak ve hatta TV izlemek için kullanıyor.

Vogue Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour, iş talepleri gelmeden önce bir saat tenis oynamak için sabah 5:45’te uyanıyor.

Eski GE CEO’su Jeff Immelt, sabah 5:30’da uyanıyor ve gazete okurken ve CNBC’yi izlerken egzersiz yapıyor.

sabah erken kalkmanin onemi

Tüm bu ultra başarılı insanlar arasında ortak yönleri fark ettiniz mi? Herkesin sabah ritüelinde egzersiz önemlidir. Egzersizin genel sağlık ve zindelik gibi faydalarına ek olarak, araştırmalar, 20 dakikadan fazla orta yoğunlukta egzersizin sonraki 12 saat boyunca zihinsel ve duygusal bir destek sağladığını göstermiştir. Bu yöneticilerin sabah antrenmanlarının doğrudan bir sonucu olarak işyerinde muhtemelen daha net, etkili ve üretken oldukları anlamına gelir. Egzersiz süresi aynı zamanda kesintisiz düşünmelerine ve problem çözmelerine olanak tanır, böylece ofise girdiklerinde düşünceleri daha net ve sağlam olur. Sabah egzersizi, inanılmaz derecede verimli bir zaman kullanımıdır. Ekstra erken kalkmaya ve egzersiz yapmaya ek olarak, işte gününüzü doğru yönde ilerletmek için birkaç sabah alışkanlığı daha:

  1. Uyandıktan sonra bir bardak (200 ml) su içerek  7-8 saatlik uykunuzdan sonra vücudunuza yeniden rehidrasyon sağlayın.
  2. Yatağınızı toplayın. Her sabah yatağınızı yapmak, gün boyunca daha iyi üretkenlikle ilişkilidir.
  3. Sağlıklı bir kahvaltı yapın. Günün enerjisini almak için iyi beslenin.
  4. 1 fincan kahve için. Güzel bir kahvaltıdan sonra kendinize bir sabah takviyesi verin.
  5. Haberleri takip edin. Etrafınızdaki dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için zamanı kullanın.
  6. Gününüze öncelik verin. En önemli önceliklerinizi belirleyin ve bunlarla nasıl başa çıkacağınızı düşünün.

Tüm bunlar, sizin için hangi formda olursanız olun, “çalışma gününüz” başlamadan önce sizi başarıya hazırlar. Sabah insanı olmak sadece yüksek düzeydeki yöneticilere mahsus değildir. Bu iyi alışkanlıkları uygulamaktan herkes faydalanmalıdır. Fazladan uykuya ihtiyacınız olduğu için bunun sizin için mümkün olmadığını mı düşünüyorsunuz? Uzmanlar, erken uyanmayı hayatınıza adapte etmek ve alışkanlık haline getirmek için fazla uykuya ihtiyaç duyduğunuz geceleri daha erken uyumayı önermektedir.

Bu ipuçları ve başarı hikâyeleri, tek yapmak istediğim biraz daha uyumak olduğu günler için beni erken kalkmak için teşvik ediyor ve motivasyonumu sağlıyor. Umarım tüm bunlar sabahları erken uyanmayı gizli silahınız yapmanız için size gereken ilhamı verirler.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Yaren Ağar

Yüksek İhtisas Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Güzellik, kozmetik işlemler, moda ve sanat alanıyla ilgilenen biri. 👸🏼🦄

10 yorum

Yorum yap