İpeksi Saçlara Sahip Olmanın 8 Doğal Yolu - Maskaraa

İpeksi Saçlara Sahip Olmanın 8 Doğal Yolu

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Düz saçlı kadınlar saçlarını nasıl daha hacimli gösterebileceklerinin yollarını ararken, kıvırcık saçlı kadınlar ise tam tersine ipeksi düzlüğe ulaşmanın yollarını ararlar. Bu amaçla üretilmiş çok sayıda saç şekillendirme cihazı ve çeşitli kimyasallar vardır. Fakat saç şekillendiriciler saçlarınızı yorar ve kullanılacak kimyasalların da etkisinden hiçbir zaman tam olarak emin olunamaz.

Sizin için bir araştırma yaptık ve saçlarınızı yıpratmadan, yormadan düzleştirmenin doğal yollarını tüm kıvırcık saçlı kadınlar ile paylaşmak istiyoruz.

1. Şekillendirmeniz duşta başlar.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-1

Evet yanlış duymadınız. İyi bir şampuan ve saç kreminin yardımı olmadan istediğiniz görünümde saçlara sahip olamazsınız. Bu sebeple düzleştirme özelliği iyi olarak bilinen keratin içerikli ürünler kullanmalısınız. Saçlarınızı yıkadıktan sonra su emiciliği yüksek bir havlu kullanmalısınız. Bu amaçla antibakteriyel özellikte bambu havluları tercih edebilirsiniz. Saçınıza zarar vermeden havluya sarın ve iyice suyunu alana kadar ovalayın.

2. Saç tipinizi de göz önünde bulundurarak, istediğiniz görüntüye en uygun tarağı seçin.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-2

Yuvarlak fırçaları tercih etmemelisiniz. Çünkü bu fırçalar özellikle saçlarınızın uç kısımlarında kıvrımların oluşmasına sebep olacaktır. Geniş dişli düz taraklar tercih etmelisiniz. Bu tarakları duşta saç kremini saçınıza homojen bir şekilde uygulamak için de kullanabilirsiniz.

3. Saçınızı sık taramayla düz hale getirebilirsiniz.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-3

Duştan sonra saçınızın doğal yollar ile kurumasını beklemelisiniz, ancak her 5 dakikada bir taramayı da unutmamalısınız. Saçınızı parça parça ayırın ve her parçayı tarama sırasında hafifçe çekerek düz kalmasını sağlayın. Bu işlemi yaparken saç kurutma makinelerinden de soğuk ayarda kullanmak kaydı ile yardım alabilirsiniz.

4. Saçınızı at kuyruğu şeklinde toplayıp kontrol altında tutmanız da kıvırcık saçlarınızı ipeksi düzlüğe ulaştırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-4

Duştan sonra saçınız en az %70 oranında kuruyana kadar bekleyin ve sonrasında fazla sıkı olmayan bir at kuyruğu yapın. Kuyruktan çıkan saçlarınız var ise tel toka yardımıyla düzgün durmalarını sağlayabilirsiniz. 5 cm’lik mesafelerdeki boğumlar ile tüm saçınızı toplayın. Tabi ki boğum sayısı saçınızın uzunluğuna göre değişebilir. Sonrasında saçınızı ince bir eşarp ile örtün ve tamamen kuruduğuna emin olduğunuzda eşarbı çıkarıp, saçınızı açın ve dikkatlice tarayın.

5. Latin Amerikalı kadınların tekniklerinden faydalanabilirsiniz.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-5

Latin Amerikalı kadınların düz saçlara ulaşma konusunda kendi teknikleri vardır ve bu tekniklerine ‘La Toca’ adını vermişlerdir. Kıvırcık saçlarına şekil vermek için tropikal ülkelerde yaşayan kadınlar saçlarını yıkar, soğuk fön ile kurutur ve kurumuş saçlarını tel tokalar ile sabitleyerek başlarının etrafına sararlar. Ertesi sabah düz ve parlak saçlar ile uyanırlar.

6. Düzleştirici özellikteki kozmetik malzemeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-6

Düzeltici krem ve serum kullanımı.

Islak saça, dipten uca doğru sürülmek suretiyle uygulanırlar ve sonrasında saç kurumaya bırakılır. Bu ürünler saçlarınızın UV ışınlarından ve ısıl işlemlerden korunmasını da sağlamaktadırlar. Tek dezavantajları ise saç boyası ile birlikte kullanımlarının uygun olmamasıdır. Çünkü bu noktada etkileri azalacaktır.

Düzeltici sprey ve yumuşatıcı yağ kullanımı.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-6.1

Hem ıslak hem de kuru saça uygulanabilirler. Fakat belirtmek gerekir ki sprey kullanımlarının rahatlığı ve avantajları yanında dezavantajları da vardır. Çoğu saç spreyi silikon ve zararlı kimyasallar içerebilmektedir. Spreylere kıyasla yağ kullanımı daha sağlıklıdır. Yağların kullanılması hem saç düzleştirmede hem de ısıl işlemler sırasında saçınızı korumada daha fazla avantaj sağlamaktadır.

Düzenli olarak saç maskesi kullanımı.

Saç maskeleri saçınızı besler ve nemlendirir, bu şekilde keratin yapısını korumaya destek olurlar. Unutulmamalıdır ki saç içeriden sağlıklı olduğunda her şekilde muhteşem görünecektir. Bu amaçla kullanabileceğiniz bazı maske önerileri;

3 Yağ maskesi;

Zeytinyağı, hint yağı ve dulavrat otu yağını bir kap içerisinde eşit miktarda karıştırın. Karışımda kullanacağınız yağların miktarı saçınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre ayarlanabilir. Karışım az miktarda ısıtıldıktan sonra tüm saça uygulanmalıdır. Saçınızı ılık bir havlu ile sararak yaklaşık 40 dakika kadar bekletin. Ardından güzelce durulayın.

Zeytinyağı maskesi;

3 yemek kaşığı zeytin yağını ısıtın ve saçınıza uygulayın. Mini bir sera etkisi yaratmak için saçınızı bone ile sarın ve iyi bir etki için gece boyunca bekletin. Sabah biraz zor da olsa güzelce durulayın. Durulamada limon suyundan da yardım alabilirsiniz.

7. Renksiz kına kullanımı.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-7

Renksiz kına, kıvırcık saçlı kadınların kullandığı popüler ürünlerdendir. Saç yapısını biraz daha kalın hale getirir. Bunun sonucu olarak saç ağırlaşır ve düzleşmeye eğilimli hale gelir. Ayrıca renksiz kına kepek tedavisinde ve hırpalanmış saç uçları için de kurtarıcıdır.

8. Elma sirkesi.

Saç düzleştirmenin doğal yolları

Saç düzleştirmenin doğal yolları-8

Elma sirkesi doğal düzleştiricilerin başında gelir. 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak suyu karıştırıp bir sprey şişesine koyun. Islak saça dipten uçlara doğru püskürtün. Birkaç dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Yarım bardak elma sirkesi ve 1,5 litre suyu karıştırarak birden fazla sefer kullanılabilecek bir karışım elde edip bekletebilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman saçlarınızı düzleştirmede yardım alabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Beyza Çermik

Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Mezunu. Moda sektöründe çalışan, yenilikçi, çok gezen, çok okuyan ve hayvansever biri.

Yorum yap