Makyajla Uyumamanız İçin 7 Önemli Neden | Maskaraa

Makyajla Uyumamanız İçin 7 Önemli Neden

Makyajla uyumanın zararları

Hemen hepimiz gün içerisinde makyaj yapıyor ve bu makyajla saatlerimizi geçiriyoruz. Peki hiç düşündünüz mü makyajımızı temizlemeden uyursak ne olur? Makyajlı yatmak yattığımız yeri kirletmek dışında cildimiz içinde büyük riskler içeriyor.

1- Makyaj ile uyumak gözenekleri tıkar.

Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları 1

Birçok makyaj ürünü özellikle silikon ve akrilik içeren ürünler gözeneklerimizi büyük ölçüde tıkar. Bu içerikler gözeneklerimize sızarak gözenek içindeki bakteri ve doğal yağları hapseder. Yağ, ter, bakteri ve ölü deri hücrelerinin birleşimi gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Gün içerisinde yaptığımız makyaj bile buna neden olabilirken, geceleri makyajımızla uyursak bu ihtimalleri artırmış oluruz.

2- Cilt çatlamalarına neden olur.

Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları 2

Yatmadan önce makyajımızı silmediğimizde cildimiz daha az oksijen alır. Makyaj malzemelerimizdeki kimyasallar da cildimize daha uzun süre temas etmiş olur. Eğer cildimizi temizlemezsek bu kimyasallar ve oksijen azlığı sivilce ve akneye sebep olabilir.

3- Erken yaşlanmaya neden olabilir.

Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları 3

Makyajdaki yapay renkler ve diğer bileşenler kimyasal reaksiyonlara neden olabilir ve yaşlanmayı hızlandırabilir. Cildimiz, çevremiz için koruyucu bariyer görevi görür ve eğer geceleri cildimizi temizlemez ve sıfırlanmasına yardım etmezsek cildimizin genlerinde bozulmalar olabilir ve savunması zayıflar. Makyaj, gün içerisinde maruz kaldığımız, kir ve serbest radikallerin cildimize yapışmasına izin verebilir. Bütün bunlar istemediğimiz cilt problemlerine sebep olabilir.

4- Göz enfeksiyonlarına ve kirpiklere zarar verebilir.

Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları 4

Optometristler, birçok göz makyaj ürününün formaldehit, ağır metaller ve diğer toksinler içerdiği konusunda bizi uyarıyor. Gece göz makyajımızla uyumak, gözlerimizde tahrişe ve kirpiklerimizin dökülmesine neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre maskaramızı düzenli olarak temizlemezsek göz kapaklarımızın iltihaplanmasına ve göz kanlanmasına sebebiyet vermiş olabiliriz.

5- Dudaklarımızın çatlamasına sebep olabilir.

Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları 5

Gün içinde yemek, içmek gibi yaptığımız faaliyetler rujlarımızın bozulmasına ve çıkmasına sebep olur. Bu yüzden dudak makyajımızı sürekli tazeleme gereği hissedebiliriz. Fakat gün içinde sürdüğümüz ruju gece de çıkartmadan uyursak; ruj, gece boyu dudaklarımızın nemini emmek için gereken zamana sahip olmuş olur. Bu yüzden sabah kurumuş ve çatlamış dudaklarla uyanabiliriz.

6- Yağlı saç ve cilde yol açabilir.

Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları 6

Makyajımız ile uykuya daldığımızda, yüzümüzdeki makyaj yastığımıza oradan da saçımıza ve cildimizin diğer yerlerine bulaşabilir. Dudak parlatıcısı ve makyaj ürünleri saçlarımıza bulaşır ve yağlı, karışık bir görüntü oluşmasına sebep olabilir. Cildimiz yağlıysa, makyajımızı çıkartmadan yatmak cildimizin daha da yağlanmasına ve farklı cilt problemleri yaşamamıza sebep olabilir.

7- Cildimiz donuklaşır.

Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları 7

Makyajımızı gece temizlemeden uyursak, ürün cildimize uzun süre temas ettiği için cildimizin cansız görünmesine neden olabilir. Çevre kirliliği ve diğer toksinler cildimizde sıkışır. Eğer cildimizi gece temizlemez ve kozmetiklerden arındırmazsak daha fazla donukluğa ve ince çizgilere sebep olabilir.

Makyaj ile uyuyakalırsak ne yapmalıyız?

Parfüm içermeyen ve cildi yatıştırmak için maddeler içeren makyaj temizleyiciler ile cildinizi temizleyin. Gözlerinizi yatıştırmak ve oluşabilecek sorunları önlemek için göz damlası kullanın. Makyajınızı tamamen temizlemek için nazik bir ovalama ya da temizleme yağı tercih edin. Sonrasında geri kalan rutininize devam edin. Gün içinde ultra yoğun bir dudak nemlendiricisi ile dudaklarınıza bakım yapın.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gülşah Dübek

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü Mezunuyum. Okumayı, yazmayı, trendlerle yakından ilgilenmeyi sever ve bunları hayatıma entegre ederim. Gökyüzüne aşık, uçan birisiyim ve uçanlar bilir gökyüzü meleğiyim... Klasik sözüm ise şimdi değilse ne zaman?

Yorum yap