Sedanter Yaşam Nedir?

Sedanter Yaşam Nedir?

sedanter yasam nedir

Sedanter yaşam nedir, sedanter yaşamın zararları, sedanter birey nedir, sedanter insan nedir, sedanter yaşam tarzı ne demek sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sedanter yaşam, fziksel aktiviteden yoksun, hareketsiz yaşam tarzına denir. Normal şartlarda bir insanın günlük hayatını sürdürebilmesi için yapması gerekli belli aktiviteler dışında hareketsiz bir işe, hayat tarzına sahip kişiler bu gruba dahildir.

Bir insan günde 75 dakika hareket etmeli ya da 10.000 adım atmalıdır. Ama günümüzde biraz da hayatımıza teknolojinin girmesiyle bu aktivite oranları azalmıştır. İnsanlar eskiden daha çok fiziksel aktiviteye bağlı işler yaparken günümüzde makineler çoğu fiziki işlerin yerini aldığı için çalışma ortamları masa başı mesailere dönüşmüştür. Masa başı işler fiziksel aktiviteden yoksun saatler geçirmeyi gerektirir. Bunu takiben insanlar iş dışında da vakitlerini oturarak, hareketsiz aktivitelerle geçirmeyi arttırmışlardır. Sedanter yaşam tarzı son 50 yılda ciddi artış göstermiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya da yaşayanların %60’ı sedanter yaşam sürmektedir.

Peki sedanter yaşam tarzı aktiviteleri nelerdir? Yukarıda da belirttiğimiz gibi sedanter yaşam hareketsiz olmakla ortaya çıkar. Televizyon izlemek, internette gezinmek, bilgisayar oyunları oynamak, kitap okumak bile sedanter yaşamın aktiviteleri arasındadır.

Sedanter yaşamın zararları nelerdir?

Sedanter yaşam, hareketsizlik sonucu karşılaşabileceğimiz bir takım sıkıntıları da beraberinde getirir. Bunların bazıları basit sorunlar olsada  kilo problemleri, uyku düzeni bozuklukları, depresyon, kan şekeri problemleri, tansiyon sorunları, kalp ve damar sorunları, sindirim sistemi sorunları, vücut ağrıları, eklem kireçlenmeleri, metabolizma bozuklukları, genç ve yetişkin ölümleri gibi ciddi sağlık problemleri ile hayatımıza dahil olabilir.

Sedanter yaşamdan uzaklaşmak için neler yapabiliriz?

Öncelikle gün içinde fiziksel aktivite miktarımızı arttırmalıyız. Ofiste ve evde asansör yerine merdiven tercih etmek, ofiste öğle aralarında kısa yürüyüşler yapmak, tatil günlerinde ev dışında programlar yapmak, evdeysek ev içinde hareketli olmak, ofiste kısa molalar vererek bilgisayar başından uzaklaşmak, kısa mesafeler için araç kullanmak yerine yürümeyi seçmek gibi hayat tercihlerimizi değiştirerek sedanter yaşamdan uzaklaşabiliriz. Dünya ölümleri sıralamasında ilk beşte yer alan hareketsiz yaşama bağlı ölümler bazen bir adım atmakla önlenebilir. Daha sağlıklı bir hayatta, sevdiklerinizle daha uzun ve kaliteli bir yaşam için harekete geçin diyoruz.

Hareketli yaşa, mutlu ol!

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap