Tatil Sonrası Adaptasyonu Kolaylaştırmanın Yolları - Maskaraa

Tatil Sonrası Adaptasyonu Kolaylaştırmanın Yolları

tatil donusu ise adaptasyon icin oneriler

Her türlü seyahat, ama özellikle de yazın çıkılan uzun tatillerden sonra, ev ve iş hayatına uyum sağlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Başlangıçta kendi yatağınıza döndüğünüz için mutlu hissedebilirsiniz; ancak geri dönüşün etkisiyle duygu telaşı yaşamak kaçınılmazdır. Kimileri yeniden sorumluluk alması gereken birçok görevden bunalırken, kimileri de tatil sonrası depresif hissedebilir. Tatil sonrası kendinizi negatif hissetseniz bile, hayatın akışına dönmenize yardımcı olacak birkaç yol var.

1. Rutininize dönmek için kendinize birkaç gün izin verin

tatil donusu ise adaptasyon icin oneriler

Tatil dönüşünüzü iyi planlayın. Bütün günü yolda geçirip gece yarısı eve geldiğinizi ve ertesi sabah işe gitmek için erkenden uyanmak zorunda kaldığınızı hayal edin. Bunu düşünmek bile size kendinizi demotive ve rahatsız hissettirmeye yetecektir. Mümkünse dönüşünüzü Cuma günü planlamaya özen gösterin. Bu size adaptasyon için bir hafta sonu sağlayacaktır. İşe dönüş öncesinde yeterli uyku aldığınızdan emin olun. Tatil zamanı geç yatmaya alıştıysanız, normal saatinizde normal uyku rutininize dönmeye çalışın.

Vakit kaybetmeden valizlerinizi açıp, çamaşırları yıkayıp eşyalarınızı yerleştirmeye başlayın. Bu vesileyle dolaplarınızı da yeniden düzenleyebilirsiniz.

2. Sevdiklerinizle yeniden iletişim kurun

Seyahatteyken geride bıraktığınız insanlarla iletişiminizin koptuğunu hissetmiş olabilirsiniz. Bir müddettir görüşemediğiniz aile bireyleriniz ya da arkadaşlarınızla yeniden biraraya gelin. Bu tür sosyalleşmeler şehir hayatına da yeniden adapte olmanızı kolaylaştıracaktır.

3. Anılarınızı tazeleyin

tatil donusu ise adaptasyon icin oneriler

Fotoğraflarınız, tüm deneyimlerinizin resimli bir geçmişi gibidir. Geriye baktığınızda, onları çekerken daha önce fark etmediğiniz ayrıntıları görebilirsiniz. Fotoğrafların yanı sıra bir seyahat günlüğü de tutabilirsiniz. Bu gezi hayatınızı değiştirdi mi? Düşünme biçiminiz değişti mi? Yeni ilgi alanlarınız var mı? Tüm bunları not alabilirsiniz. Kendinizi nereye gittiğiniz hakkında daha fazla şey öğrenmek isterken bulursanız şaşırmayın.

Seyahat hatıralarınızı ve hediyelik eşyalarınızı düzenleyin. Bu küçük hatıraları göreceğiniz bir yere koyun. Sonunda, seyahat anılarınızı başkalarıyla paylaşmanın bir yolu olarak bu hediyelik eşyalardan bazılarını başkalarına vermek isteyebilirsiniz.

4. Kişisel bakımınıza vakit ayırın

Yorgunluk, zayıflamış bir bağışıklık ve potansiyel bir hastalığa yol açabilir. Tatil dönüşü sağlık sorunlarıyla uğraşmak istemezsiniz. Bu süreçte sağlıklı beslenmeye ve bol su tüketmeye özen gösterin. Egzersiz rutininize geri dönün ya da egzersiz yapmaya başlayın. Cilt bakımınızı ihmal etmeyin. Kendinizi daha da şımartıp bir spa da masaj yaptırmak sizi yenilenmiş hissettirecektir.

5. İşe dönüşte sizi neyin beklediğinin farkında olun

tatil donusu ise adaptasyon icin oneriler

Birçok kişi için işe geri dönmenin verdiği rahatsızlığın bir kısmı, dönüşte sizi bekleyen strestir. Örneğin 5 gün tatil yaptıysanız Pazar gecesi e-postlarınızı kontrol etmeyin. Bu işi Pazartesi sabahına ya da işe başlayacağınız güne bırakın. Geri dönüş stresinizi azaltmanın bir yolu da ekipten bir çalışma arkadaşınızla iletişim kurmak olacaktır. Bu sayede planlamaya başlamak için hızlı bir güncelleme alabilirsiniz. Siz tatildeyken biriken işlerinizi önceliklendirin ve en verimli planlamayı yapıp işleri yoluna koymak için kendinize zaman tanıyın.

6. Bir sonraki tatilinizi planlamaya başlayın

İster inanın ister inanmayın; ama bu terapi niteliğinde bir egzersiz olabilir. Uzun bir süre olmayacak olsa bile, gelecekte başka bir tatile sahip olmak, iş hayatınıza uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Eski rutininize geri dönmek psikolojik olarak üzücü olabilir; ancak gelecekte en az bu tatiliniz kadar eğlenceli bir şey olduğunu bilmek gününüzü aydınlatacak ve size dört gözle bekleyeceğiniz bir şey verecektir.

Kendinizi kötü hissettiğinizde bir sonraki seyahatinizde yapmak istediğiniz eğlenceli şeyleri düşünün. Hatta boş zamanlarınızda, görmek veya yapmak istediğiniz şeyleri araştırmaya başlayabilirsiniz.

7. Hayatınızı yeniden değerlendirin

tatil donusu ise adaptasyon icin oneriler

Eve döndüğünüzde kendinizi mutsuz hissediyorsanız, belki de sadece tatilinizi özlemiyorsunuzdur. Tatiller eğlencelidir; çünkü hayatın sıkıcı yanlarına bir mola niteliğindedir; ancak işte veya evde mutsuzsanız, daha köklü değişiklikler yapmayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmak, hayatınızdaki iyi şeyleri ayırt etmenize ve işiniz veya şu anki mahalleniz gibi sizi mutsuz eden şeyleri değiştirmenize ön ayak olabilir.

Hayatınızla ilgili büyük kararlar almadan önce acele etmeyin; ancak tatilden sonraki zamanınızı hayatınızdaki hangi unsurları değiştirmek istediğinizi düşümek için kullanın. Mevcut işinizde kendinizi zorlanmış veya takdir edilmiş hissedip hissetmediğinizi düşünün. Ya da mevcut evinizde veya semtinizde kendinizi “evde” hissedip hissetmediğinizi de düşünebilirsiniz. Hayatınızı yeniden değerlendirmek, varolan durumunuzdan aslında ne kadar mutlu olduğunuzu fark etmenizi sağlayabilir ya da sizi daha mutlu hissettirebilecek harika bir aydınlanma da yaşayabilirsiniz.

8. Son olarak şükretmeyi unutmayın

Sonuç olarak seyahat edebilmek ve hayata bir mola vermek bir ayrıcalıktır ve minnettar olmanız gereken bir şeydir. Seyahat ederken yaşadığınız olumlu deneyimleri yaşamınıza yansıtmaya gayret edin.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.