Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

dogal makyaj nasil yapilir

Yok gibi görünen, doğal makyaj akımı günden güne daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Kadınlar, özellikle de sıcak yaz aylarında, doğal makyaj yaparak yüzünün güzelliğini ortaya çıkarırken, makyajın ağırlığını hissetmeden güzel görünmenin keyfini çıkarıyor. Bu makyajın püf noktası kullandığınız ürünlerin yüzünüzle en iyi şekilde birleşmesi ve doğal tonlarda renkler seçmektir. Çabasız güzelliği elde etmek için doğal makyaj nasıl yapılır sorusunu yazımızdaki ipuçlarından faydalanarak doğal makyajın asil ve taze görünümüne ulaşabilirsiniz.

Doğal makyaj yaparken en önemli adım her makyaj da olduğu gibi sağlıklı bir cilttir. Kuru bir ciltte kullanılan ürünler pul pul duracaktır. Bu da makyajın kötü görünmesine neden olurken makyajınızı doğal bir görünümden de uzaklaştırır. Bu nedenle cildinizi temizleyin, gözenek görünümünü azaltmak için tonik uygulayın ve cildinizi nemlendirin. Nemlendiriciniz yüzünüzde birkaç dakika emildikten sonra makyajınıza başlayabilirsiniz. İyi nemlendirilmiş bir cilt, makyajınızın cildinizle daha iyi birleşmesini sağlamakla birlikte yüzünüze doğal bir parlaklık verir.

1- Cilt makyajı

Doğal makyaj yaparken mümkün oldukça hafif ürünler seçmelisiniz. Bu nedenle fondöten kullanmaktan kaçının. Hafif kapatıcılık vermesi ve renk eşitsizliğini gidermesi için bb krem kullanabilir veya bölgesel olarak göz altı kapatıcısı uygulayabilirsiniz. Eğer sivilce, akne gibi sorunlardan şikayetçiyseniz ve fondöten kullanmak istiyorsanız su bazlı, yüksek kapatıcılığı olmayan fondötenleri tercih etmelisiniz.

Yağlı bir cilde sahipseniz veya yaz aylarında çoğu kadında olduğu gibi t bölgenizde parlama oluyorsa bu bölgelerin üzerinden geniş bir fırça ile transparan pudra geçebilirsiniz.

2- Göz makyajı

Göz altlarınızı ve göz kapağınızı hafif veya orta kapatıcılıkta bir göz altı kapatıcısıyla aydınlatın. Gözlerinizi doğallıktan uzaklaşmadan belirginleştirmek için ten renginize göre şeftali veya toz pembe tonlarında farlar tercih edebilir veya sadece ten renginizde bir far ile göz kapaklarınızdan geçerek direkt rimel uygulayabilirsiniz. Bu adımda önemli olan pigmentasyonu yüksek farlardan uzak durmak ve doğallığı korumak için simli farlar yerine mat farlar tercih etmek.

Daha sonra rimelinizi uygulayın. Rimelinizi kat kat uygulamak makyajınızı doğallıktan uzaklaştıracaktır. Bu nedenle rimelinizi sadece kirpiklerinizi belirginleştirecek şekilde ince bir katman halinde uygulayın. Rimelinizi uygulamadan önce kirpiklerinizi dışarıdan bakıldığında belli olmayacak bir şekilde belirginleştirmek için üst kirpik diplerinize siyah veya kahverengi göz kalemi uygulayabilir, daha doğal bir görünüm için kahverengi rimel tercih edebilirsiniz.

3- Yüzünüze renk katın

Elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarmak için bronzer ile belli belirsiz bir kontür yapabilirsiniz. Ancak bu adımı abartmamaya özen gösterin ve yüksek pigmentasyonlu ürünlerden uzak durun. Ten renginize uygun bir pembe allıkla yanaklarınızın yüksek yerlerine ve burnunuza hafifçe geçerek güneşten hafifçe yanmış efekti verebilir ve doğal bir şekilde yüzünüze tazelik kazandırabilirsiniz.

4- Dudaklar

Rujunuzu uygulamadan önce lip balm kullanmak dudaklarınızın kurumasını engelleyecek ve hafif bir parlaklık vererek rujunuzun daha doğal durmasını sağlayacaktır. Daha sonra, şeftali veya açık pembe tonlarında bir rujla makyajınızı tamamlayın. Dudaklarınızı daha dolgun göstermek için rujunuzu parmağınızla uygulayabilirsiniz.

Doğal makyaj yaparken likit mat rujlardan uzak durmalısınız.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap