Granül Kahve Nedir? Granül Kahve Nasıl Yapılır? | Maskaraa

Granül Kahve Nedir? Granül Kahve Nasıl Yapılır?

granul kahve nedir

Son zamanlarda sıkça duyulan granül kahve nedir, granül kahve nasıl yapılır ve granül kahve zararları gibi birçok sorunuzun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Granül (Instant) kahve, aynı zamanda halk arasında Nescafe olarak da bilinen ve aslında birçok çeşidi de olan bir kahve türüdür. Instant kahve olarak da bilinen Granül kahve, sıcak suya konduğunda çözünen bir kahve çeşididir. Granül kahve ilk olarak 1901 yılında Satori Kato adında bir kimyacı tarafından bulunmuştur. Asıl pazarlama ve ticari yayılım süreci ise 1938 yılında Nescafe tarafından dondurularak yapılan granül kahvenin piyasaya sürülmesi ile başlamıştır.

granul kahve nedir

Granül (Instant) kahve demlenmiş kahvenin kurutulmuşudur ve suyunu kaybetmiş kahve olarak da bilinir. Kahve, doğal haliyle su da çözünmez. Kahvenin çekirdeğinin su kaybederek oluşturduğu granül kahvenin iki şekilde kurutma yöntemi vardır. Biri sprey ile kurutma, diğeri ise dondurarak kurutmadır.

Dondurarak kurutma yönteminde önce kahve bekletilir ve kendiliğinden su kaybetmesi sağlanır. Daha sonra bu kahve -40 derecede dondurulur ve bu şekilde kahvenin içinde kalan su kristalleşir. Daha sonra bir buharlaştırma yöntemi ile su buharlaştırılır. Böylece geriye granül kahvemiz kalır.

granul kahve

Spreyle kurutma yönteminde ise soğutulup kurutulan kahve özütü yüksek bir yerden aşağı doğru spreylenerek püskürtülür. Kahve içerisinde kalan su, tabana değdiğinde içerideki yüksek ısı etkisiyle buharlaşıp kaybolur. Ancak bu yüksek ısı kahvenin yağlarını etkileyerek aromasını bozabilir.

Granül kahvenin bu kadar yaygın olmasının sebebinin başında hazırlanmasının kolay oluşu gelmektedir. Bunun dışında daha düşük kalite çekirdekler kullanılabildiği için fiyatları ucuzudur ve raf ömürleri daha uzundur. Granül kahve hava ile temas ettiğinde kolayca bozulabilen bir yapıya sahiptir. Aromasını kolaylıkla kaybedebilir. Gerçek kahvenin yanında granül kahve pek de tatmin edici bir özelliğe sahip değildir. Aynı zamanda gerçek kahve antioksidan bakımından zenginken, granül kahve antioksidan zenginliğini yitirmiştir.

granul kahve

Son olarak sağlık açısından ise; gerçek kahvenin pek çok faydasının olduğu tıp dünyası tarafından onaylanmıştır. Ancak granül yani işlenmiş kahve için aynısını söylemek zor. Sık tüketildiğinde içerdiği koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici gibi kimyasal maddeler sağlığa ciddi anlamda zarar verebiliyor. Ayrıca içerdiği yoğun kafein sebebiyle kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkilemekle birlikte ülser ve gastrite neden olduğu bilinmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Maskaraa

Kadın ve yaşama dair her şey!

Yorum yap