Egonuzu Kontrol Edemiyor musunuz?

Egonuzu Kontrol Edemiyor musunuz?

ego nedir

Ego aslında benlik anlamına gelir. Toplumda ego kavramının kullanımı daha çok egoist, benmerkezci, kendini beğenmiş gibi sözcüklere karşılık gelir. Fakat benlik saygısının yüksek olması kişinin egoist bir insan olduğu anlamına gelmez. Egoları yüksek olan insanlar gerçek kendiliklerinin gizlemek için maske takmış insanlardır. Peki egolarla nasıl başa çıkılır?

1- Pozitif yönlerinizi değerlendirin.

Hepimizin elbette iyi ve kötü yaptığı şeyler vardır. Kötülere odaklanmak yerine iyi yaptığınız şeyleri
artırıp üretken olmaya çalışın. Bir şeyler üretebildiğini görmek herkese iyi gelir.

2- İnsanları olduğu gibi kabul edin.

Hayatta kimsenin mükemmel olmadığını, herkesin eksik veya fazla yönlerinin olduğu bir gerçektir. Herkesten sizin gibi düşünmesini bekleyemezsiniz, bu yüzden insanları değiştirmeye çalışmadan olduğu gibi kabul etmek sizi yüksek egolardan arındırmaya yardım eder.

3- Geçmişteki hatalarınızla ve hayal kırıklıklarınızla yüzleşin.

Yapılan hataları kabul edip, yolunuza devam edebilmek olgunlaşmak için en büyük adımlardan biridir. Zayıf yanlarınızla yüzleşip onları kabul ettikçe benlik saygınız da artacaktır.

4- Yardım edin.

Yardım etmek oldukça insani bir duygudur. Kendinizden güçsüz bir insana veya bir hayvana yardım etmek ruhunuza da iyi gelecektir. Ancak bunu başkalarının görmesi için değil, kendiniz ve yardım ettiğiniz insan için yapın.

5- Haklı eleştirilere karşı kabul edici olun.

Eleştirilmek yersiz yapılmadığı sürece kırıcı olan bir şey değildir. Hatalarımızdan ders çıkarmayı bildiğimiz ve kendimizle barışık olduğumuz sürece eleştiriler insanı olgunlaştırır.

6- Sağlığınıza iyi bakın.

Sonuncu ve en önemli madde sağlığımız. Hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız her şeyden önce gelir. O yüzden dengeli beslenmeyi, spor yapmayı, olabildiğince stresle baş etmeyi öğrenmeyi ihmal etmeyin.

Yazar hakkında

İpek Erol

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans yapmakta. Aynı zamanda maskaraa.com’da psikoloji kategorisinde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap