Evinizi Temizlerken Daha Az Vakit Harcamanızı Sağlayacak 7 Pratik Bilgi

Evinizi Temizlerken Daha Az Vakit Harcamanızı Sağlayacak 7 Pratik Bilgi

pratik ev temizleme tuyolarıi

Temizlik büyük küçük hepimizin hayatının bir parçasıdır. Genellikle uzun saatlerimizi alır ve bizi yorar. Özellikle son dönemde Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle birlikte temizlik için harcadığımız vakit bir hayli çoğaldı. Çoğu insan hijyenden ödün vermeden temizlik süresinin kısalamayacağını düşünür. Hijyeniniz aynı seviyede kalırken birkaç pratik bilgi ile temizliğe daha az vakit harcamanız mümkün.

1. “Lazım olur” düşüncesinden kurtulun.

pratik ev temizleme tuyolarıi

Evinizde fazladan saklamış olduğunuz eşyalarınıza gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulayın. Kendinize itiraf etmelisiniz ki dolabınızın en ücra köşesinde durmakta olan o tişörtü aslında giymiyorsunuz. Her 2 ayda bir düzenli olarak kullanmadığınız ya da artık ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızı ayırın. Atılacak olanları atın, kullanılabilir durumda olanları bir başkasına verin. Unutmayın, “lazım olur” düşüncesiyle evde tuttuğunuz her fazladan eşya sizin temizlik için harcadığınız süreyi uzatır.

2. Dolap ve çekmecelerinizi doldurmayın.

pratik ev temizleme tuyolarıi

Dolabınızı ve çekmecenizi ağzına kadar doldurursanız aradığınızı bulmakta ve düzeninizi korumakta bir hayli güçlük çekersiniz. Aynı zamanda dipte kalan eşyaları göremez ve doğal olarak onları kullanmamaya başlarsınız. Bu durum dolap ve çekmece içlerini temizlerken de sorun olur. Bazı katlama ve düzenleme yöntemleri ile maliyetsiz şekilde ya da uygun organizer yardımıyla bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Hem tüm eşyalarınızı göreceğiniz için onları değerlendirme fırsatınız olur, hem de bu alanları temizlerken daha az vakit harcamış olursunuz.

3. Kirli çamaşırlarınızı ayırın.

pratik ev temizleme tuyolarıi

Kirli kıyafetlerinizi yatağınızın kenarı, dolap ya da çekmecenizin köşesi gibi yerlerde tutmayın. Aynı şekilde kirli bulaşıklarınızı da tezgah kenarı, masa üzeri gibi yerlerde bırakmayın. Bulaşık makineniz varsa biriktirmeden makineye yerleştirin ve sığmayanları elde yıkayınız. Eğer makineniz yoksa her öğünün ardından bulaşıklarınızı yıkayın. Böylelikle olmadık yerlerden kirli eşya toplamak ve kirlilerin bulunduğu yerleri temizlemek için harcadığınız vakitten tasarruf edersiniz.

4. Düzenli olun.

pratik ev temizleme tuyolarıi

Fazlalık eşyalardan ve bunun getirdiği karmaşadan kaçının. Her eşyanın bir yeri olmalı ve diğer eşyanın alanına geçmemeli. Aynı zamanda ortam ölçülerine uygun mobilyalar seçin ve mobilyalarınızın arasına belli mesafeler koyun. İç içe olduklarında hem gözünüz yorulur hem ortamın havası daralır hem de o alanı temizlemesi hiç kolay olmaz.

5. Ütü biriktirmeyin.

pratik ev temizleme tuyolarıi

Çamaşırlarınız yıkanıp kuruduktan hemen sonra onları ütüleyip yerine yerleştirin. Böylelikle ütü için harcadığınız vakit kısalmış olur. Düzeninizi korumuş ve kalan zamanı dilediğiniz gibi kullanırsınız. 1 makineden çıkacak çamaşırlar biriktirdiğiniz ütüden daha az miktarda olacağı için bu iş gözünüzde büyümekten de kurtulmuş olur.

6. Ertelemeyin.

pratik ev temizleme tuyolarıi

Hafta sonları çok vaktimizi alan ve beraberinde getirdiği stresten kaçının. Yere bir şey döküldüğünde ertelemeyin, hemen temizleyin. Masa vb. gibi yerlerin temizliği 5 dakikadan fazla sürmez, gözünüzde büyütmeyin. Haftanın istediğiniz bir gününü evin istediğiniz bir bölümü için ayırın. Örneğin, pazartesi banyo, salı mutfak gibi. Haftada bir toz aldıktan sonra yerleri silin, bu en fazla 1 saat vaktinizi alır. Her gün 15-20 dakikanızı temizlik için ayırdığınız takdirde hafta sonu uzun saatler süren ve tabiri caizse canımızı çıkartan temizlikten kaçınmış oluruz.

7. Çocuğunuzu eğitin.

pratik ev temizleme tuyolarıi

Çocuğunuza onu sıkmadan yaşına uygun küçük görevler verin. Yemek yedikten sonra kendi tabağını mutfağa götürmek, oyuncaklarını ayırmak ve giyilmeye hazır temiz kıyafetlerini dolabına koymak gibi. Çocuğa yüklediğimiz sorumluluklar çocuğun yaşı ile paralel olarak büyümelidir.

Siz bu maddelerden kaçını günlük hayatınızda yapmaya devam ediyorsunuz? Bize yorum kısmından görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ceren Çakır

İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Atatürk Üniversitesi Reklamcılık öğrencisi. Kahvesiz ve makarnasız yapamaz. Yemek yapmayı, okumayı, konuşmayı ve dinlemeyi sever biri...

Yorum yap