Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

gelin makyaji nasil olmali

Düğün gününüz geldi çattı. Düğününüzle ilgili bütün detayları en ince ayrıntısına kadar özenle hazırladınız. İçinde, dünyanın en güzel kadını hissettiğiniz gelinliğinizi seçtiniz. Peki makyajınız nasıl olacak? Bana ne yakışacağını en iyi ben bilirim, başkasına güvenemem, saatlerce yüzüme bir şeyler sürülmesini bekleyemem diyorsanız, ama gelin makyajı nasıl yapılır? Düğün makyajı nasıl olmalıGelin göz makyajı nasıl yapılır?  Diyorsanız yazımız tüm şüphelerinizi ortadan kaldıracaktır.

Düğününüzün şartlarını dikkate alın. Açık havada mı olacak, saray düğünü mü olacak? Hava sıcak mı olacak yoksa kış gelini misiniz? Bu sayede atmosfere en uygun makyajın hangisi olacağına karar verebilir, makyaj malzemelerinizi ona göre seçebilirsiniz. Kimse kır düğününde yoğun bir smokey eyes (buğulu gözler) görmek istemez.

Evde cilt rutininizi aksatmadığınız hatta düğün gününüze yaklaştıkça daha çok özen gösterdiğiniz cildiniz en özel gününüz için hazır. Düğün makyajınıza başlamadan önce her zamanki gibi yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin.

Makyaj bazı, gelin makyajının en önemli adımlarından biridir. Makyajınızın kalıcılığını artıracak ve renk eşitsizliklerini giderecek olan bu adım doya doya dans etmenizi, makyajım akacak mı derdi olmadan en özel gecenizde doyasıyla eğlenmenizi sağlayacak. Cildinize en uygun bazı nasıl seçeceğimizi önceki yazımızda anlatmıştık.

Bazınızı uygulayın ve cildinizin emmesini bekledikten sonra bir sonraki adıma geçin. Eğer düğün günümde ışıl ışıl parlamak istiyorum diyorsanız fondöteninizin altından sağlıklı bir parlaklık sağlayacak ışıltılı bir baz seçebilirsiniz.

Fondöteninizi mutlaka önceden deneyin. Uzun saatler sonunda görünümü nasıl oluyor, cildinizle uyumlu mu test edin. Kötü süprizlerin gecenizi mahvetmesine izin vermeyin. Kalıcı ve ince yapılı bir fondöten seçin. Maske gibi duran ciltler geride kaldı. Kuru bir cildiniz varsa mat fondötenlerden kaçının. Yağlı ciltler ise, kuru ciltlerin aksine, pudralı fondötenlere yönelmeli. Fırça veya ıslak sünger yardımıyla fondöteninizi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Bu sayede daha doğal bir görüntü ortaya çıkacaktır. Eğer kapanmayan sivilce veya lekeniz varsa kapatıcınızı üzerine uygulayıp bir süre beklettikten sonra tampon hareketlerle kapatın.

gelin makyaji nasil olmali
Göz altlarınıza göz altı kapatıcınızı uygulayın. Düğün koşuşturmasıyla uykusuz kaldığınız gecelerin hediyesi göz altı morluklarınızın fotoğraflarda kendini göstermesine izin vermeyin. Bu adımı göz makyajınızdan sonra da uygulayabilirsiniz. Böylece dökülen farlar ve küçük hataları kapatabilirsiniz.

Pudra, kalıcılığı arttıracak önemli bir adımdır. Eğer cildiniz çok kuru değilse, transparan pudranızı yüzünüze hızlıca geçin. Göz altı kapatıcınızın çizgilere dolmaması için pudranızı göz altlarınıza uygulayın ve 5-10 dakika bekletin. Kendiliğinden aydınlık bir görüntü için bu adımı çenenize ve kontür bölgenizin altına da uygulayabilirsiniz. Bu sırada makyajınıza devam edin.

Göz makyajınıza başlamadan önce göz bazı uygulayın. Göz bazı, farınızın rengini daha çok belli edecek ve kalıcılığını arttıracaktır. Daha sonra, rengin eşitlenmesi için açık renkte bir farla üzerinden geçin. Gül kurusu veya kahverengi tonlarda hafif bir smokey eye, gelinlere en çok yakışan makyajlardan biridir. Ben smokey eye istemiyorum, daha basit ama çarpıcı bir şey istiyorum diyorsanız siyah bir göz kalemiyle çerçeveleyeceğiniz gözleriniz ve dikkat çeken siyah kirpiklerinizle abartısız ama çarpıcı bir görünüm sağlayabilirsiniz. Kirpiklerinizi kirpik kıvırıcı yardımıyla kıvırın ve maskaranızı uygulayın. Siyah bir göz kalemiyle üst kirpik diplerinizden geçerseniz daha bütün bir görünüm oluşacaktır. Maskaranızın siyah ve kalıcı olmasına özen gösterin. Dilerseniz takma kirpik kullanabilirsiniz ancak fazla abartılı olmamasına dikkat edin ve önceden provasını yapın.

Kaşlarınızı kaş kalemiyle veya kaş farıyla doldurun ve sabitleyin. Kaşlar, bakışınızı ve makyajınızın havasını değiştirecek, daha çekici bir görünüm verecektir. Ancak kaşlarınızı kalıp gibi doldurmaktan uzak durun ve doğal görünümden uzaklaşmamaya özen gösterin.

Elmacık kemiklerinizin altına hafif bir kontür işlemi yapın ve bronzerınızı uygulayın. Daha sonra şeftali tonlarında veya hafif pembemsi tonlarda bir allık geçin. Böylece daha sağlıklı görünecek ve fotoğraflarda daha güzel çıkacaksınız. Daha sonra, highlighterınızı elmacık kemiklerinizin üzerine, kaş altlarınıza ve burnunuza hafifçe uygulayın. Ürünlerin birbirine iyice karıştığından emin olun.

Geldik en önemli adımlardan birine; dudaklar. Rujunuzun renginde bir dudak kalemiyle dudaklarınızı çerçeveleyin ve rujunuzu sürün. Size en çok yakışacak ve makyajınıza en uygun rengi seçin. Bunun için öncesinde prova yaparak, deneme yanılma yöntemiyle karar verebilirsiniz. Mat ve kalıcı olması için üzerinden pudrayla geçebilirsiniz veya ben dudaklarımda da ışıltıdan ödün vermem diyorsanız nude tonlarda rujunuzun üzerine parlatıcı geçebilirsiniz.

Bugün sizin gününüz, mutlu günler dileriz.

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap