Gün Boyu Yorgun Hissetmekten Kurtulmak İçin 16 Tüyo | Maskaraa

Gün Boyu Yorgun Hissetmekten Kurtulmak İçin 16 Tüyo

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Çoğu insan için sabahları dinç uyanmak ve tüm günü enerjik geçirmek kulağa imkansız gibi gelebilir. Neyse ki tüm gün yorgun hissetmekten kurtulmak için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler ışıkları değiştirmekten sohbet etmeye kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

1. Erteleme düğmesine basmayın.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Alarmınız çaldığında erteleme düğmesine basmanın cazibesinden kaçının. Yatağa geri dönmek, günün ilerleyen saatlerinde yorgunluğa neden olabilecek parçalanmış uyku anlamına gelir çünkü REM döngünüzden sonra uyanmak daha iyidir, o sırada değil.

2. Dışarıda çıplak ayakla yürüyün.

Dünyanın yüzeyinde negatif bir yük vardır. Özellikle ormanların ve sahillerin yakınında yaşıyorsanız, iyonları ayaklarınızdan toprağa doğru maruz bırakmak sizi rahatlatacaktır.

3. Bir bardak su için.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Uyanmanız gerektiğinde, özellikle soğuk sabahlarda çay veya kahve gibi sıcak şeyler içmek isteyebilirsiniz. Fakat bunun yerine ilk içeceğinizin basit bir bardak su olması size daha fazla enerji vermesi dışında, vücudunuzu sulu tutar ve sizi tazelenmiş hissettirir.

4. Yatağınızı toplayın.

Güne hazırlanırken, işten eve dönene kadar ev işlerinizi ertelemek cazip gelebilir. Ancak yatağınızı toplamak kadar basit bir şey size güne başlamanıza yardımcı olacak ve hatta ruh halinizi iyileştirebilecek bir başarı hissi verebilir.

5. Vücudunuzu esnetin.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Sabah basit egzersizler yaparken vücudunuzun daha fazla oksijen alması ve kan dolaşımının düzenli olması sayesinde fiziksel ve psikolojik olarak kazandığınız enerji, yoğun bir günün karmaşasının üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

6. Evinizin koku aromasını değiştirin.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Bazı kokular sabah uyanmanıza ve halsizlikten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Narenciye, biberiye, nane ve okaliptüsün özellikle insanların sabahları hazırlanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunları koklayabilir, bu kokulara sahip sabunları kullanabilirsiniz. Dikkatli olun, lavanta gibi bazı kokular tam tersi etkiye sahiptir.

7. Kendinizi baş aşağı çevirin.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Kendinizi baş aşağı çevirmek aslında yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olabilir. Kan akışının gerçekten dolaşımı iyileştirebileceğine ve hatta hayati organların yerine oturmasına yardımcı olabileceğine inanılıyor. Herkes başının üzerinde duramaz, bu yüzden başınızı yataktan veya kanepeden dinlendirerek uzatın ve bacaklarınızı duvara yaslayın.

8. Kahvaltı yapın.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Sabah uyandığınızda, kendinize olabildiğince çok zaman ayırmak için kahvaltıyı atlamak cazip geliyor olabilir ama gerçek şu ki enerjimizi yiyeceklerden bu yüzden yemek yemeye ihtiyacımız var. İşin püf noktası, kepekli tahıllar veya yağsız protein gibi sağlıklı bir şeyler yemektir ve ayrıca hareket etmeye başlamadan önce yemek yemek önemlidir çünkü bu, kalori yakmanıza yardımcı olur.

9. Tost üzerine hindistan cevizi yağını deneyin.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Hindistan cevizi yağının kendine has bir özelliği vardır. Diğer doymuş yağların aksine, vücut için depolanmaktan çok enerji kaynağı sağlar. Sadece size enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

10. Daha az kahve için.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Kahvenin sabahları neşelenmenize yardımcı olabileceğini inkar etmiyoruz ve bu birçok insan için sınırda bir gereklilik. Bununla birlikte, çok fazla kafein günün ilerleyen saatlerinde yorgunluğa neden olabilir. Önemli olan ölçülü olmaktır.

11. Bir ısırık bitter çikolata alın.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Kahvaltıdan sonra ya da işe giderken küçük bir atıştırmalık isterseniz, bitter çikolata deneyin. Kırmızı kan hücrelerinize oksijen veren ve kendinizi yorgun veya zayıf hissetmenizi önleyen demir ile doludur. Bitter çikolataya acı tadı veren teobromin, size enerji vermeye yardımcı olmak için merkezi sinir sistemini güçlendirir.

12. Gün ışığına çıkın.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Güneş ışığı vücudunuzun serotonin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu da sadece uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gün boyu size enerji verir. Eğer sportif bir bireyseniz, sabah yürüyüşüne çıkın ya da sizi günün başlangıcında dışarıya çıkaracak işler yapmaya daha istekli olun.

13. Işığı açın.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Loş ışıklı bir odada olmak bile sizi yorabilir, bu nedenle uyandığınızda odanızın ister güneş ışığı ister sentetik olsun parlak ışıklarla dolu olduğundan emin olun.

14. Bir konuşma başlatın.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Uykulu hissettiğinizde, kahvaltı için meslektaşınızla veya biriyle sohbet edin. Bu, zihninizi harekete geçirmenize yardımcı olabilir çünkü davranışsal bir uyarıcıdır. Ruh sağlığınız için iyidir ve bu her zaman önemlidir.

15. Zihninizi canlandırın.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Bazen, kendinizi güne hazırlamak için tek yapmanız gereken biraz düşünmektir. Sadece zihinsel enerjinizi arttırmak için zor bir bulmacayı çözmeyi veya normalde okumayacağınız bir şeyi okumayı deneyin. Günlük rutininizden çok fazla dikkatinizi dağıtmamayı unutmayın. Bazen, sadece kendinize sabah insanı olduğunuzu söylemek ve buna kendiniz inanmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şeydir.

16. Rutininizi değiştirin.

yorgun hissetmekten kurtulmak icin tuyo

Bir programa sahip olmak monoton hale gelebilir, bu yüzden sabahları yorgun hissettiğinizde görevlerinizin yerlerini ya da programı değiştirerek güne başlamayı deneyin.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Pelin Gül

Marmara Üniversitesi Ekonometri öğrencisi. Blog ve köşe yazıları okumayı, konuşmayı, gezmeyi, sosyal medya ile ilgilenmeyi seven biri.

Yorum yap