Koreli Kadınların Cilt Bakım Rehberi

Koreli Kadınların Cilt Bakım Rehberi

cilt bakim rehberi

Kore cilt bakımı neredeyse tüm ülkelerde cilt bakımı trendlerinde en başta yer alıyor. Bunun nedeni, makyaj yerine sağlıklı, nemli ve ışıl ışıl bir cilde önem vermesinden kaynaklanıyor.

Çift aşamalı temizlik.

cilt bakim rehberi

Cilt temizliği cilt bakım rutininin en temel ve önemli aşamasıdır. Öncelikle cildinizde biriken güneş koruyucusunu ve makyaj kalıntılarını gidermenize yardımcı olacak yağ bazlı bir ürünle cildinizi temizleyin. Kuru cilde birkaç damla yağ bazlı temizleyici sürün ve dairesel hareketler ile masaj yaparak yüzünüzü temizleyin. Ardından ılık suyla durulayın.

Daha sonra cildi derinlemesine temizlemek ve yağ bazlı temizleyicinin kalıntılarını gidermek için ıslak cilde su bazlı bir temizleyici uygulayın. Dairesel hareketler ile cilde masaj yaptıktan sonra ılık su ile durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

Peeling uygulayın.

cilt bakim rehberi

Peeling, her gün yapılması gereken bir adım değildir. Cilt tipinize bağlı olarak haftada bir ya da iki kez yapmanız önerilir. Ölü derilerin ciltten uzaklaştırılması ve cilt yüzeyindeki pürüzlerin giderilmesi için yapılması tavsiye edilir.

Derinlemesine temizlik için maske uygulayın.

cilt bakim rehberi

Gözenekleri derinlemesine temizlemek için kil maskeleri kullanılır. Bu adımın günlük yapılması gerekmez, haftada bir ya da iki kez yapabilirsiniz. Genellikle yağlı ciltler için yeşil, kuru ciltler için beyaz, normal ciltler için sarı ve hassas ciltler için kırmızı olmak üzere birçok kil maskesi çeşidi vardır.

Tonikle yüzünüzü silin.

cilt bakim rehberi

Tonik ile cildi silmek, olmazsa olmaz bir adım değildir ancak düzenli olarak uyguladığınızda cildinize sağladığı faydaları göreceksiniz. Tonik uygulamak sadece gözeneklerinizi küçültmekle kalmaz aynı zamanda nemlendirir ve cildin pH’ını dengeler. Sabah ve akşam bir pamuk yardımı ile ya da direkt parmaklarınız ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Nemlendirici maskeler uygulayın.

cilt bakim rehberi

Nemlendirici maskelerin her gün uygulanması gerekmez. Haftada bir ya da iki kez kullanmak yeterli olacaktır. Cildinizi şımartmak ve rahatlamak istediğiniz bir gün seçtiğiniz bir maske ile cildinize ışığı geri getirin. Talimatları okumayı ve paket üzerinde belirtilen süreyi aşmamayı unutmayın.

Esans kullanın.

cilt bakim rehberi

Bu, tüm Kore cilt bakımında en az bilinen ürünlerden biridir ancak büyük faydaları vardır. Esans kullanmak, kırışıklık düzeltme veya derin nemlendirme gibi belirli ihtiyaçlara göre aktif element konsantrasyonuna sahiptir. Cildinizin ihtiyacı varsa sabah ve akşam tüm yüze pamuk ped yardımı ile veya parmak uçları ile doğrudan uygulanmalıdır.

Serum uygulamak.

cilt bakim rehberi

Serum, yüksek konsantrasyondaki aktif maddeler, kolay emilimi ve anında etki göstermesi sayesinde belirli cilt problemleri için yardımcı bir tedavidir. Serum seçerken cildinize ekstra nemlendirme, sıkılık, parlaklık, onarım kazandırabileceğinden ve hatta kırışıklık önleyici veya akne önleyici çözüm olarak fayda sağlayabileceğinden, iyileştirmek istediğiniz cilt probleminizi bilmek önemlidir. Cildinizin ihtiyacı varsa doğrudan parmaklar ile 1 ya da 2 damla cildinize uygulayın.

Göz kremi sürün.

cilt bakim rehberi

Göz çevresi bölgesi ince ve hassas deri olduğundan özel bakım gerektirir. Çünkü burası kırışıklıkların ilk belirdiği yerdir. Ek olarak iyi bir göz kremi göz altı morluklarını azaltır ve şişkinlikleri indirir. Göz kremi elmacık kemikleri ve kaşlar arasında kalan bölgeye göz pınarlarına getirmeden yüzük parmaklarınızla minik dokunuşlar ile masaj yaparak uygulayın.

Cildinizi nemlendirin.

cilt bakim rehberi

Nemlendirme, her cilt tipi için temel ve zorunlu bir adımdır. İhtiyacınıza ve cilt tipinize uygun bir krem seçmelisiniz. Kolay emilmesi ve kan dolaşımını hızlandırmak için sabah ve akşam parmak uçlarınız ile dairesel hareketler yaparak sabah ve akşam uygulanmalıdır.

Güneş kremi sürmeyi unutmayın.

cilt bakim rehberi

Her cilt tipinde ve her rutinde olması gereken en önemli adım yüksek korumalı bir güneş koruyucu kullanmaktır. İster plajda ister işe gidiyor olun, hava ister güneşli ister yağmurlu olsun, evde olsanız bile yılın her günü güneş koruyucu uygulanmalıdır. İyi bir güneş koruyucu ciltte kırışıklık ve leke oluşumunu engellemek için ideal bir üründür. Bu ürün sabah veya evden çıkmadan önce mutlaka uygulayın ve cildinizi tamamen korumak için gereken miktarın 2 parmak uzunluğunda güneş kremi sürmek olduğunu ve her 2 saatte bir yenilemenin şart olduğunu unutmayın.

Siz günlük hayatınızda hangi cilt bakım rutinlerini uyguluyorsunuz? Yorum yaparak paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Büşra Mutlu

Kahvesiz yapamayan, dinlemekten, okumaktan ve yazmaktan keyif alan biri...

Yorum yap