İngilizler Çayı Neden Sütle İçer?

İngilizler Çayı Neden Sütle İçer?

İngilizler cayi neden sutle icer

İngiltere’yi ziyaret etme fırsatınız olduysa veya ziyaret eden birini tanıyorsanız, ya da herhangi bir İngiliz filmi izlediyseniz; ingilizlerin çayı sütle içtiklerine şahit olmuşsunuzdur. Bir ingiliz geleneği olan sütlü çayın nasıl ortaya çıktığını ya da ingilizlerin çayı neden sütle içtiklerini hiç düşündünüz mü? Gelin bu soruların cevaplarını hep birlikte bakalım.

İngilizlerin sütlü çay geleneği

İngilizlerin sütlü çay geleneğinin nasıl başladığına ait bir araştırma yaptığımda şöyle bir bilgi ile karşılaştım. BBC’de yayınlanan bir belgesele göre 17. ve 18. yüzyıllarda İngilizler çayı Çin’den tedarik ediyorlardı ve çayla birlikte Çin’den porselen çay bardakları da getirildi. Ancak bu çay bardakları o kadar inceydi ki, koyulan çayın sıcaklığına dayanamayıp çatlıyordu.

İngilizler cayi neden sutle icer

İngilizler buna, porselen fincan içine koydukları süt üzerine çay ilave ederek çözüm bulmuşlar ve sütlü çay gelenekleri bu şekilde başlamış. Bir diğer rivayet ise, sütün çaydaki teini ve çayın asiditesini azalttığı için çaya süt katıldığıdır. İlk defa 1680’de Avrupa’da çaya süt katılmıştır. Sütlü çayın tadını seven İngilizler, bunu kendilerine adapte ederek bu geleneği günümüze kadar taşımışlardır.

Sütlü çay nasıl yapılır?

Eski zamanlarda porselen bardağın çatlamasını önlemek için süt fincana dökülürken, daha sonraları ingilizler sütü çaylarının üzerine dökmeyi tercih etmişler. Türk usulü demlediğiniz siyah çaya, istenilen yumuşaklık oranla süt ilavesi ile sütlü çayınızı hazırlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap