Kot Pantolon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Maskaraa

Kot Pantolon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

kot pantolon klavuzu

Kot pantolon alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu günlük hayatımızda çeşitliliği çok fazla olduğundan dolayı sıkça duyuyor veya soruyoruz. Bu yüzden günlük hayatımızda doğru kot pantolonunu seçmemiz çok zordur. Büyük bir mağazada, kot pantolonun yüksekliği ve uyumu hakkındaki açıklamalara nadiren dikkat ediyoruz. Ancak çevrimiçi bir mağazadan bir pantolon seçmemiz gerektiğinde bol kotların vücudumuza ne kadar uyması gerektiğinin farkında olmalıyız. Bu yazımızda, hangi tür kotların bulunduğunu ve hangi türlerin vücudunuza uyum sağlayacağınızı öğreneceksiniz.

YÜKSEK

kot pantolon klavuzu

High-waisted: Göbek seviyesinde veya biraz üstünde olan kotlardır. Bu tarz pantolonlar sıkı olmamalıdır. Bu uyum, 80’li ve 90’lı yıllarda çok popülerdi ancak 2010 yılında tekrar tercih edilmeye başlandı. Yüksek belli kot pantolon giyerken kural olarak, pantolonun içine gömülmüş bir gömlek veya pantolon ile üst kısmı birleştirebileceğiniz dar, göbeği açık modeller seçebilirsiniz. Bol tişörtlerinizi arka tarafından veya yan taraflara doğru bağlayarak düz bir tişört yerine daha hoş durmasını sağlayabilirsiniz. Belirttiğimiz gömlek kombini için beyaz bol bir gömlek dolabınızda mutlaka bulunmalı. Bu şık ve kolay kombin ile gününüzü kolaylaştırabilirsiniz. Bu tarz kombinlerle vücudunuzun daha uzun görünmesini sağlarsınız. Üst kısmınızı dar üstlerle değilde bol bir parçayla birleştirdiğinizde ise karnınızı gizlemenize yardımcı olur.

Original: Bu tarz bir pantolon yüksek belli kotlarla neredeyse aynıdır. Çünkü bel kısmı göbek hizasındadır. Bu kotları, yüksek belli kotlarla aynı kıyafetlerle giyebilirsiniz. Sonbaharda ve ilkbaharda, pazen gömleklerle ve kazaklarla birlikte mükemmel şekilde kullanılabilirler. Yaz aylarında ise bunları hafif bluzlar ve klasik beyaz gömleklerle eşleştirebilirsiniz.

Regular ya da medium: Bu biraz daha düşük bir bel ile klasik bir pantolondur. Doğru seçilirlerse, herhangi bir vücut tipine uyabilirler ve bunları kombinlediğiniz parçaya göre hem şık hem spor tarzlarda kullanabilirsiniz. Klasik bir ceket ile kombinleyip önemli bir günü kurtarabilirsiniz veya spor ceketlerle kombinleyerek gündelik yaşantınızda kullanabilirsiniz. Çoğu kıyafetiniz ile giyebilirsiniz.

Low: Düşük belli kotlar sadece düz karınlı kızlarda iyi görünecektir. 2000’li yılların başında, genellikle göbeğin alt kısmını ortaya çıkaran kısa üstlerle birleştirilirdi. Ancak bugün, böyle bir kombinasyonun kötü tadı olduğu kabul edilir. Modern moda trendleri bize sadece bir santim açık ten göstermemize izin veriyor ve vücudunuzun kusursuz olması bekleniyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kotları giydiğimiz zaman bel kısmımız açık olacağından dolayı göbeği açık üstler giymemeliyiz. Hoş bir görüntü olmayacaktır. 2010 yılının sonunda, bu kotlar genellikle içinde büyük boy kazaklarla birlikte gömülmüş gömleklerle birleştirilirdi. Şimdi de genellikle bu tarzda kullanılmaktadır. Düşük kotları büyük boy parçalarla tamamlamalısınız.

Ultra low: Ultra düşük olan kot pantolon, 2010 yılının başında olduğu kadar popüler değil. Sadece düz karınlı ince kızlara önerilir; çünkü bu kotların bel kısmı kasık kemiğinin biraz üzerindedir. Bu kotları da düşük kotlarla aynı üstlerle birleştirilebilir. Kısa parçalardan kaçarak uzun ve bol parçalar tercih etmelisiniz.

FİT

Fit, kotların kalçadan dizlere nasıl göründüğünü tanımlar. Sıkı ve bol olmak üzere 2 kategoriye ayrılabilirler.

kot pantolon klavuzu

Slim: Skinny jean pantolonun aksine, skinny jean’ler zayıfça sarsa da cildinizin etrafında hafifçe bollaşmaya başlıyorlar. Onları yürüyüşe ya da çalışmaya giderken giyebilirsiniz. Ayrıca işten sonra katılacağınız eğlence programı(parti) varsa, özellikle kullanışlı olacaktır. Bacak kısımlarını biraz yukarı doğru kıvırabilirsiniz ve parlak aksesuarlar sayesinde resmi görünümünüz parti görünümüne dönüşebilir. İnce kotlar, düzenli veya orijinal bir kotlardan seçerseniz vücudunuzun bazı kusurlarını gizleyebilir.

Skinny: Skinny kot pantolon uzun bir süredir popülerdir, çünkü ikinci cilde benzerdir ve bugün bu kotlara yeni klasik denilebilir. Bunları herhangi bir üst ile birleştirebilirsiniz, ancak bir ofis görünümü oluşturmak istiyorsanız, en azından düzenli kotlardan seçebilirsiniz. Fakat düşük bir skinny jean pantolon seçmemeniz daha iyi olacaktır. Kural olarak, sadece ince ve atletik kızlara yakışıyor.

Jeggings: Adlarından da anlaşılacağı gibi, jeggings bir çeşit normal kot pantolondur, yani skinny kesiminden bile daha sıkı oldukları anlamına gelir. 2010’dan bu yana, ilk kez moda defileleriyle halka tanıtıldıklarında, jeggings son derece popüler hale geldi ve günümüzde dünyanın her yerindeki kadınlar onları seviyor. Doğru renk seçeneğiyle onlarla rahat ve ofis görünüşü oluşturabilirsiniz. Jeggings seçerken, 2 ana kritere uymalısınız; sıkılığından dolayı tayttan çok kot pantolona benzemeli ve şeffaf olmamalıdır.

kot pantolon klavuzu

Regular: Bu kot pantolonların hemen her marka koleksiyonunda bulabileceğiniz düz bir kesimi vardır. Bu kotların en klasik örneği ünlü Levi’s 501 modelidir. Bu kotlar gerçekten evrenseldir. Herhangi bir vücut tipine sahip herhangi bir kadına uyarlar ve bunları klasik ceketler ve yüksek topuklu ayakkabılardan sportif üstler ve spor ayakkabılara kadar her tür üst ile birleştirebilirsiniz. Onlar her zaman trenddedir, bu yüzden bu modeli modern trendlerden endişe etmeden satın alabilirsiniz.

Relaxed: Bu kotlar normal olanlara benziyor-tek farkı rahat kotların genellikle daha düşük bir bel çizgisine sahip olması ve bacaklarda klasik emsallerine göre daha geniş olmalarıdır. Bu kottan ofis görünüşü için kaçınmanız iyi olur, ancak gündelik görünüş için yeri doldurulamaz. Bunları kolsuz gömleklerden klasik kıyafetlere, sonbahar ve kış aylarında herhangi bir üst ile bir kat ve kirpi ceketiyle birleştirebilirsiniz.

Loose: Bu tarz pantolonlar genelde rap şarkıcıları/ilgi duyan kişilerin üzerinde sıklıkla görülebilir. Sokak giysileri üreten hemen hemen tüm markaların koleksiyonlarında da bulunabilirler ve büyük boyutlu ürünlerle harika görünürler. Bu formu her türlü spor ayakkabı ile tamamlayabilirsiniz.

Boyfriend: Bol kotlar çoğunlukla erkek koleksiyonlarında bulunurken, boyfriend pantolon kadın koleksiyonuna aittir. Tipik olarak düşük bir bel veya tersine yüksek bir bel içerirler. Yırtık veya soluk olabilirler ve yüzlerce farklı model vardır, bu yüzden hemen hemen herkesin figürüyle iyi giderler. Boyfriend kotunu herhangi bir üst ve ayakkabıyla birleştirebilirsiniz. Bol tişörtler, göbeği açık kısa üstler, pantolonun içine gömülü gömlekler veya bol kazaklarla rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. Ancak ofis görünümü için pek uygun olacağı söylenemez.

KESİM

kot pantolon klavuzu

Tapered: Bu modelde kotlar dizlerden tabana doğru daralır, bu da iyi şekillendirilmiş bacakları olan kadınların iyi görünmelerini sağlar. Bu, son yıllarda en yaygın kot modeli olmuştur. Tapered kot pantolon klasik olanlardan spor ayakkabısına kadar her türlü ayakkabı ile birleştirilebilir.

Straight: Bu kot tipi, dizlerde bacağın dibinde olduğu gibi aynı genişliğe sahiptir. Bu kot pantolonlar klasik olarak kabul edilir ve cildinizin etrafındaki kusurları gizlemenize yardımcı olabilirler. Ayrıca üstleriniz ve ayakkabılarınız ile iyi görüneceklerdir.

Boot: 60’lı yılların “hippy”zamanlarından beri boot-jean pantolon giyildi ve paçaları geniş olduğu için diğer kotlardan kolayca ayırt edilebilir. Bu kotlar geniş kalçalara sahip kadınlarda iyi görüneceklerdir çünkü üst ve alt kısımları görsel olarak dengelerler.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Remziye Şahin

Kırklareli Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı mezunu, Habertürk TV ve Show TV de çalışmakta. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap