Modada Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Modada Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

moda

Moda, bizlerin yaşamında sürekli değişiklik (yenilik) gösteriyor. Bununla beraber modaya yön veren akımlar da her zaman değişkenlik gösterir. Peki modada doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

Öncelikle giyimden aksesuara kadar değişen bir akım içerisinde olduğumuz için, bu akıma uyma uğruna yaptığımız yanlışları konu alacağım. Şunu bilmeliyiz ki her moda olan şey bize uygun olmayabilir, üzerimize yakışmayabilir. Kendi vücudumuzu tanımamız ve tarzımızı oluşturup bunu benimsememiz gerekir. Günümüz kadınları tarz konusunda çok özgün davranabiliyorlar; eskiden olsa bazı kuralları dikkate alarak, koyulan kurallara uymak durumunda bırakılıyorlardı. Bu duruma en net örneklerden biri de iş görüşmesine giderken pantolon giymek zorunda olmadığımız gerçeğini kabullenmemizdir. Birkaç örnek daha verecek olursak bunları başlıklar altında inceleyelim;

Üzerimize yakışanı tercih etmeliyiz.

moda

Bedenimizi tanımamız gerekiyor; trend olan kıyafetler bedenimize veya tarzımıza uymayabilir. Minik dokunuşlar ile tarzınızı trend kıyafetler ile birleştirip kendi moda anlayışınıza yön verebilirsiniz. Yakışmayacağını düşünerek giydiğimiz bir şeyin trend olmasının çok da önemi var mı? Asıl kötü görüntü bizi modadan uzaklaştırır.

Dikkati farklı yönlere çekin.

moda

Aksesuar ile tarzı yakalayabiliriz. Modayı tamamlayan, tarzımızdaki bütünlüğü sağlayan en önemli etken aksesuardır. Giyim konusunda çok belirgin bir tarz yakalayamıyorsak star parça hakkımızı takıdan yana kullanmalıyız.

Bütünlük sağlayın.

moda

Tarzımızı güzel yansıtmamızı sağlayan etkenlerden biri de saç ve makyajdır. En az aksesuar seçimimiz kadar saçımız ve makyajımız da önemlidir.

Bunların yanı sıra bilmeliyiz ki;

  • Ayakkabı, çanta ve kemerde renk uyumu sağlama çabamız bizi monoton bir görüntüye iter.
  • Ceket boyu elbise boyundan uzun olmalıdır klişesi yalandır.
  • “Bacakları güzel göstermek için streç pantolon giymeli, likralı kumaş tercih etmeli” bulgusu ortaya atılsa da, tombul bacaklara streç pantolon hiç yakışmaz. Ancak güzel bacaklı kadınlar bu şekilde güzel ve ince görünebilir.
  • Yaz aylarında tercih etmemiz gereken beyazları kış ortasında kullanamazsınız! Bu da yalan. Beyaz jeanleri yılın 12 ayı kullanabilirsiniz. Beyaz yünden yapılan bir elbise de kış aylarında gayet şık durur.
  • Gömlekleri pantolon veya etek içerisine sokmak da şart olan bir şey değildir. Etek veya pantolon üzerine çıkartılmış gömlekler de çok şık duruyor.
  • Takılarda model veya renk uyumu zorunlu gibi gösterilse de; en basitinden, gümüş ve altın takıları bir arada kullanmayı denediniz mi? Çeşitlilik her zaman daha güzeldir. Bunu ve bununla birlikte değindiğimiz diğer noktaları unutmamalıyız.

Modaya bizler yön veriyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Manolya Munoğulları

Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü öğrencisi. Fırsat buldukça karakalem çizimi yapıyor. En büyük hobisi ise dans etmek. Ayrıca maskaraa.com'da yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap