Lüsid Rüya: Rüyalarımızı Kontrol Edebilir Miyiz?

Lüsid Rüya: Rüyalarımızı Kontrol Edebilir Miyiz?

hayller kontrol edilebilir mi

Lüsid rüya için Inception (Başlangıç) filmini izleyenlerin oldukça aşina olduğu bir şey olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Peki nedir bu lüsid rüya? İnsan bilincine ne gibi bir faydası olabilir?

Lüsid rüya, kişinin rüya gördüğünün farkında olduğu zaman olarak tanımlanır. Uyumak ve uyanık olmak arasında bir durumdur. Peki lüsid rüyaların arkasındaki stres, endişe ve bazı psikolojik problemlerle başa çıkmamıza fayda sağlayan şey nedir? Görünüşe göre bilim insanları bunun için de insanlara ışık olacak bulgulara rastladılar. Gelin detaylarına birlikte göz atalım.

Lüsid rüya ve psikoz (düşünce ve duyunun ağır oranda bozulduğu zihin durumunu tanımlamakta kullanılan genel bir psikiyatri terimi) arasında beyin aktiviteleri açısından benzerlikler bulunmaktadır. Yani temelde bir rüya gördüğünüzde, psikolojik rahatsızlığı olan bir kişinin hissettiği gibi hissedersiniz. Bu bilgi ne kadar da garip geliyor değil mi? Ancak bu durum, bilim insanlarının rüyaları kontrol etmenin çok terapötik olabileceği sonucuna varmalarını sağladı. Bilim insanlarının iddiaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kabuslarla başa çıkamayan insanlar bazen bilinçli bir şekilde rüya görmeleri için eğitilebilirler, böylece bilinçli olarak uyanabilirler.
  • Hayatımızda olmasını istediğimiz şeyler için kendi hayallerimizi inşa ederek güzel anları gerçekmiş gibi deneyimlemek ise bunlardan sadece biri. Fiziksel beden, lüsid rüya eylemlerinden etkilenerek stres ve kaygıyı tedavi etmeye yardımcı olan olumlu duyguları besler.
  • Sanatçılar ilhamlarını lüsid rüyalardan alarak eserler ortaya çıkarabilirler. Mendeleev ve uyurken gördüğü kimyasal elementler tablosu bunu kanıtlar niteliktedir.

Hayallerinizin patronu olmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Kendinizi “unicorn” olarak hayal edebilir, uçabilir veya bir süperstar olabilirsiniz. Her ne kadar garip gibi görünse de lüsid rüya aracılığıyla daha dikkatli olabilir ve mutluluk hissinizi arttırarak stres ve endişenizi azaltabilirsiniz.

hayller kontrol edilebilir mi

Peki rüyaları kontrol edebilmek herkes için mümkün müdür? Lüsid rüyaya nasıl başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıdaki teknikler ile denemeler yapabilirsiniz.

  • Rüya günlüğü tutmak bunlardan biridir. Rüyalarınızı uyanır uyanmaz not ederseniz onları daha sonra unutmaz ve zamanla rüyalarınızı daha net hatırladığınızı fark ederek hayallerinizle ortak işaretler bulabilirsiniz.
  • Gün içinde zihninizde sahne provaları yaparak geceleri rüyanızda görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Eğer çözmek istediğiniz bir sorun varsa, yatmadan önce bunu düşünebilirsiniz. Uykuya dalmadan önce aklınızdaki son şey bu olursa uyku sırasında bilinçsiz zihniniz bir çözüm bulmaya çalışacaktır. Örneğin, kişisel bir sorununuz varsa, çatıştığınız kişiyi düşünmelisiniz. İlhamını kaybetmiş bir sanatçıysanız, boş bir tuval hayal edebilirsiniz.
  • Her gece uyumadan hemen önce, “rüya gördüğümün farkında olacağım” diye tekrarlayın. Bilincinizi kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

hayller kontrol edilebilir mi

Her geçen gün hayatımızı teknolojinin biraz daha etkilediğini gördüğümüzde bilim insanlarının bizim için yarattığı lüsid hayalperest bir cihaza da erişebiliyoruz. Kafaya elektriksel uyarıyla bağlıdır ve %100 güvenli olduğu söylenmektedir. Araştırmalara bakıldığında, rüyaların duygularımızı ve korkularımızı işlememize yardımcı olduğunu kanıtladı. Bilinçsiz zihne açık olduğunuzda, kendi içinde huzur bulabilir, psikolojik travmayı iyileştirebilir ve bunun sonucunda stresi ve endişeyi azaltabilirsiniz. Aslında her şey kendi ellerimizde.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Dilara Erkuş

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Seyahat etmeyi, yeni kültürler tanımayı ve farklı tatlar denemeyi, kadın çalışmalarıyla ilgilenmeyi seven biri.

5 yorum

Yorum yap