Saçlarımız Genç Yaşta Neden Beyazlar?

Saçlarımız Genç Yaşta Neden Beyazlar?

erken yasta sac beyazlamasi

Saçları erken yaşta beyazlayan tek kişinin siz olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Genç yaşta saç beyazlaması yaygın görülür ve pek hoşa gitmeyen bir durumdur. Hoşa gitmemesini bir yana bırakalım bu durumun altında başka sebeplerde yatıyor olabilir.

B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

erken yasta sac beyazlamasi

Uzmanlara göre saçlarda beyazların görülmesinin en yaygın sebeplerinden birinin B12 vitamini eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. Bu eksiklik aynı zamanda saçların incelip kopmasına neden olmaktadır. Bu durumdan korunmak için yumurta, kırmızı et, ton balığı, somon balığı gibi B12 açısından zengin besinler tüketilmelidir. B12’yi takviye olarak da tüketmeniz mümkündür.

Tiroid problemi yaşıyor olabilirsiniz.

erken yasta sac beyazlamasi

Araştırmalara göre tiroid problemi saç köklerini doğrudan etkilemektedir. Erken yaşlarda saçlarınız beyazlıyor, çok çabuk kırılıyor ya da aşırı yağlanıyorsa bunun nedeni tiroid sorunu olabilir.

Sağlıklı besinler yerine hazır gıdalar tüketiyor olabilirsiniz.

erken yasta sac beyazlamasi

Sağlıklı beslenmemek saçlarda beyazların artmasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre ferritin, kalsiyum, D vitamini, bakır ve çinkonun sağlıklı saçlara sahip olmak için gerekli olduğu ortaya konulmuştur.

Sürekli stres ve endişe içinde misiniz?

erken yasta sac beyazlamasi

Erken yaşta saç beyazlamaları uzmanlara göre stresle ilişkilendirilmiştir. Stres ve endişe durumu saçların yenilenmesinden sorumlu olan kök hücrelerini etkiler, erken yaşta saç beyazlamalarına yol açar.

Genetik olabilir.

erken yasta sac beyazlamasi

Dermatologlara göre, ailenizde daha önce erken yaşlarda saçlarında beyazlama görülmüşse kalıtımsal olarak aynı durumu sizde yaşayabilirsiniz.

Kimyasal içeren saç bakım ürünleri kullanıyor olabilirsiniz.

erken yasta sac beyazlamasi

Şampuanlar, saç kremleri, saç boyaları gibi saç bakım ürünleri saçlarınızın beyazlamasına neden olabilir. Bu ürünlerin içerisinde bulunan kimyasallar melanin seviyesini düşürür ve saçlarınızın doğal rengini kaybetmesine neden olur.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Merve

Kırıkkale Üniversitesi Felsefe son sınıf öğrencisi. Araştırmayı, okumayı, yazmayı, tiyatroyu, yeni yerler keşfetmeyi ve trendlerle yakından ilgilenmeyi seven biri.

10 yorum

  • Gayet açık ve çok iyi bir bilgilendirme bloğu olmuş ve aşırı iyi cümle kullanıyorsunuz, daha çok yazını okuma fırsatımız olur umarım :))

  • Diğer bir seçenek de yaşlanmış olma ihtimalimiz galiba 😂 sohbet havasında bir yazı olmuş devamını bekliyoruz👍🏻

  • Aradığım soruları ve meraklarımı bu yazıda giderdim. Mükemmel akıcı anlatım ve Türkçeniz için teşekkür ederim Merve Hanım. Yazılarınızın devamını bekliyorum 🖤

  • Saç beyazlarının sadece genetik olduğunu düşünüyordum bu blog karşıma çıkana kadar😁meğer ne kadar çok nedeni varmis. Bu kadar açıklayıcı ve güzel blog için teşekkür ederiz. Daha fazla blog bekliyoruz senden 👏👏❤

  • Hepimizin ortak sorunu olan bir konuya değinilmiş. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu tür yazılarınızın devamını bekliyorum😊Elinize emeğinize sağlık.

Yorum yap