Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı Nasıl Hesaplanır?

gunde ne kadar su icmeliyiz

Bizler her yıl 4 metreküpten fazla su içiyoruz. Vücudumuz için önemli olan su miktarı günlük 8 bardaktır. su içmemiz gerekmektedir. Yeterli su içmenin vücudumuz için yararlarını gelin birlikte inceleyelim.

“Günde 8 bardak su içmeliyiz” sözü nasıl ortaya çıktı?

gunde ne kadar su icmeliyiz

Vücudumuzun belli bir miktar suya ihtiyacı vardır. Kalp ve beyin %73 suya ihtiyaç duyarken akciğerler %83 suya ihtiyaç duyar. Bir kişinin bu organları ve tüm vücudu sulu tutmak için günde 8 bardak su içmesi gerektiği fikri oldukça popülerdir.

İhtiyacınız olan su miktarını etkileyen faktörler

gunde ne kadar su icmeliyiz

Cinsiyet ve yaş: Farklı yaşlarda, vücudumuz farklı miktarda su içerir. Bu sebeple, vücut sulu kalmak için farklı su miktarına ihtiyaç duyar. Ayrıca farklı cinsiyetler de vücutta farklı miktarlarda su içerir.

Kilo: Araştırmalar, vücut kitle indeksi daha yüksek olan yetişkinlerin susuz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çevre: Sıcak havalarda yaşıyorsanız, açıkça daha fazla su içmeye ihtiyacınız vardır ve nemin daha yüksek olduğu deniz veya okyanusa yakın yaşıyorsanız, vücudunuz daha azına ihtiyaç duyacaktır.

Egzersizler: Eğer bir sporcuysanız veya düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, sabit bir mesleği olan bir kişiden daha fazla terleyeceksiniz. Bu nedenle, kaybettiğiniz sıvıyı karşılamanız gerekir.

Hamilelik ve emzirme: Araştırmalar, hamilelik döneminde kadınların normalden daha fazla su içmesi gerektiğini göstermektedir.

Genel sağlık durumu: Ateş veya ishal gibi şeyler vücudun normalden daha hızlı su kaybetmesine neden olur. Vücudun dehidrasyonunu (vücudun aşırı sıvı kaybetmesi ya da yeteri kadar sıvı alamaması) önlemek için su içmek çok önemlidir.

Ayrıca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını hesaplamanıza yardımcı olacak bir formül var. Günde içmeniz gereken litre cinsinden su miktarı kilonuzun 0,033 ile çarpımına eşittir. Miktarı hesapladıktan sonra, ihtiyacınız olduğu kadar su içmeyi hatırlamanıza yardımcı olacak bir program yapabilirsiniz. Örneğin, güne aç karnına bir bardak veya 2 bardak su ile başlamak daha iyidir. Diğer şeylerin yanı sıra sabahları su içmek, enerjinizi artırır ve metabolizmanızı hızlandırır böylelikle gün boyu sağlıklı ve neşeli kalmanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıda anlatılanlar, farklı koşullar bu verileri etkileyebilir, bu nedenle vücudunuzun size ne söylediğini dinlemek önemlidir.

Suyun yerini alabilecek ürünler nelerdir?

gunde ne kadar su icmeliyiz

Uzmanlar, ihtiyacınız olan tüm sıvıları almak için saf su içmeyi önermelerine rağmen, bazı insanlar gün boyunca bu kadar su içemezler. İnsanlar su alımının bir kısmını çok fazla su içeren farklı meyve ve sebzelerle değiştirebilirler. Karpuz, portakal ve salatalık %80’den fazla su içerir. Kahve, çay ve çorbalar da birkaç bardak suyun yerini alabilir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Buse Yokuş

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisi. Moda ile ilgilenmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seven biri.

Yorum yap