Bağışıklığınızı Güçlendiren 10 Besin Önerisi

Bağışıklığınızı Güçlendiren 10 Besin Önerisi

bagisikligi guclendiren besinler

Hastalıklardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı araştırmalara göre; her yıl 23 milyondan fazla insan, sadece bakterili yiyecekler tükettiği için hastalanıyor. Kendimize uygulayabileceğimiz en iyi çözüm, bağışıklığımızı kuvvetli hale getirmek ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmektir.

1. Badem

bagisikligi guclendiren besinler

Badem kolaylıkla bulabileceğiniz bir atıştırmalık. 1/4 fincan sütle aynı kalsiyum değerine sahip olan badem, araştırmalara göre özellikle virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca E vitamini ve lif bakımından zengin içeriklere sahip olan badem, vücudunuzun zinde kalmasına yardımcı olur.

2. Ay çekirdeği

bagisikligi guclendiren besinler

Sağlıklı ve yemesi bir o kadar zevkli olan ay çekirdeği, bağışıklık güçlendirme konusunda kurtarıcı olabilir. Alzheimer gibi çeşitli kronik rahatsızlık risklerini azaltır, kalbinizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve hastalığı önler. Aynı zamanda anne adayları (hamileler) için ve bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

3. Papaya

bagisikligi guclendiren besinler

Antioksidan açısından zengin olan papaya, faydaları saymakla bitmeyen lezzetli bir seçimdir. Bu faydalardan bazıları iltihapla savaşmak, kanser riskini azaltmak ve sindirim sistemini kontrol altına almaya yardımcı olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için etkili bir besin tavsiyesi olacaktır.

4. Kivi

bagisikligi guclendiren besinler

Kivi çok sağlıklı bir meyve olup içerisinde; C, K ve E vitamini bulundurur. Kivi, astıma yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip gibi sık yaşanan rahatsızlıkları da önlemeye yardımcı olur. Bu faydalara ek olarak kivi, sindirime yardımcı olur ve görme bozukluklarına karşı korumacı bir görev sergiler.

5. Zencefil

bagisikligi guclendiren besinler

Baharat kategorisinde olan zencefilin başlıca faydaları; kolesterolü düşürmek, regl ağrısını hafifletmek ve vücudunuzdaki enfeksiyonlarla genel olarak savaşmaktır. Enfeksiyonlarla savaşmaktan bahsetmişken, bağışıklık güçlendirmek için etkili bir baharat çeşidi diyebiliriz.

6. Mürver

bagisikligi guclendiren besinler

Mürver, antioksidanlarla doludur ve genellikle çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir meyvedir. Stresle savaşır ve bağışıklık sisteminizin iç işleyişini iyileştirir.

7. İstiridye

bagisikligi guclendiren besinler

İstiridye, düşük kalorili olmasına rağmen besin değeri ile doludur. Harika bir omega-3 yağ asitleri ve protein kaynağıdır. İstiridye tüketmek, içlerinde bulunan çinko sayesinde bağışıklık sisteminizin çalışmaya devam etmesini sağlar. Ayrıca günümüzde artmakta olan, diyabet (şeker hastalığı) riskini de azaltır.

8. Ispanak

bagisikligi guclendiren besinler

Ispanağın sağlığımız için iyi bir sebze olduğu yıllardır bilinmekte ve bağışıklığımızı güçlendirmek için başarılı bir besin ürünüdür. Ispanak, sinir fonksiyonlarını, sağlıklı bir kalbi, iyi tansiyonu ve güçlü kasları korumak için gerekli olan magnezyumu içerisinde fazlaca barındırır.

9. Karpuz

bagisikligi guclendiren besinler

Karpuz cilt güzelliğinde tavsiye edilen bir meyve olmasına rağmen sadece cildinizi ve saçınızı sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda sindiriminizi iyileştirebilir ve vücudunuzdaki iltihabı azaltabilir. Karpuz bağışıklık güçlendirmenin en lezzetli yoludur.

10. C vitamini yönünden zengin meyveler

bagisikligi guclendiren besinler

Bağışıklık güçlendirici özellikleri ile bilinen C vitamini vücut için önemli vitaminlerdendir. Beyaz kan hücrelerini sağlıklı tutar, istenmeyen veya kötü hücreleri öldürür ve antikor üretimini artırır.

Bonus:

bagisikligi guclendiren besinler

Bademin gücü Bademin bağışıklık güçlendirmesine ek olarak, vücudunuza kazandırabileceği daha fazla faydası vardır. Kolesterolü düşürür, kan dolaşımınıza daha fazla antioksidan desteği sağlar, kilo vermenize yardımcı olur ve gözlerinizin sağlıklı kalmasını sağlar. Badem ayrıca cildinizi temiz tutar ve düşünme becerilerinizi geliştirebilir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Azize Ulaş

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Okumayı, araştırmayı, yeni bilgiler edinmeyi ve yeni yerlerde bulunmayı çok seven biri...

2 yorum

  • uzun süreli devam eden bir pandemi sürecinde sağlanabilecek yararlı faydalı bir bilgi bütünlüğü içinde olan bir yazı.. gayet başarılı. Yazarın, düşüncesine sağlık.

Yorum yap