Mezuniyet Makyajı Nasıl Yapılır?

Mezuniyet Makyajı Nasıl Yapılır?

mezuniyet makyaji nasil yapilir

Mezuniyet makyajı nasıl yapılır? Mezuniyet makyajı nasıl olmalı? Mezuniyet makyajı için malzemeler nelerdir? Yıllar sonra bile fotoğraflara baktığımızda tebessümle hatırlayacağımız bu özel günde hepimiz çok güzel olmak isteriz. Mezuniyet balonuzda abartısız ama çarpıcı bir makyajla dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Yılın en önemli zamanı olan, heyecanla beklediğimiz balo günü geldi çattı. Kıyafetinden aksesuarına kadar bütün detayları düşündük ve hazırlandık. Peki mezuniyet makyajı nasıl olmalı? Öncelikle, abartıdan kaçınmalısınız. Hepimiz gençlik yıllarımızın bir döneminde abartılı makyajlar yaparak kendimizi olduğumuzdan olgun gösterdik fakat balo bunun için uygun bir yer değil. Zarif ama dikkat çekici bir makyaj emin olun size daha çok yakışacaktır.

Uzun saatler sürecek olan balo gününde, çeşitli kazaların olmasına fırsat vermemek için makyaj malzemelerinizi seçerken kalıcılıklarına dikkat edin ve daha önce hiç kullanmadığınız kozmetik ürünlerinden kaçının.

Cilt makyajı

Mezuniyet makyajınızı yapmaya başlamadan önce, yüzünüzde pul pul bir görünüm oluşmasını önlemek için cildinizi temizleyin ve nemlendirin. Makyajınızın kalıcılığını arttırmak ve cilt makyajınızın daha doğal durmasını sağlamak için cildinize uygun bir makyaj bazı kullanın. Daha sonra, eğer cildinizde kızarıklık ve sivilce gibi problemler varsa üzerinden yeşil tonlarında bir corrector geçin ve fondöteninizi uygulayın. Eğer yağlı bir cildiniz yoksa pudralı fondötenlerden uzak durun. Cilt makyajınızın maske gibi durmasını önlemek için fondöteninizi ince yapılı seçmenizi öneririz. Cilt makyajınızın kalıcılığını arttırmak için transparan pudra veya makyaj sabitleme spreyi kullanabilirsiniz.

Göz makyajı

Makyajınızda dikkatleri ya gözlerinize ya da dudaklarınıza çekmelisiniz. Hangisini seçerseniz seçin diğer kısmı sade tutmalısınız. Göz altı morluğu probleminiz varsa göz altı kapatıcınızı uygulayın. Göz kapağınıza, göz makyajınızın kalıcılığını arttırmak için kapatıcınızla geçin veya far bazı uygulayın. Daha sonra kıyafetinizin tonlarında veya eğer gözlerinizi sade tutmak istiyorsanız ten renginize yakın tonlarda far seçin ve uygulayın. Kıyafetiniz hareketli veya ağırsa far seçerken siyah tonlarından uzak durmanızı öneririz.

goz makyaji
Farınızı uyguladıktan sonra dilerseniz eyeliner çekin ve rimel uygulayın. Rimelinizin siyah ve waterproof olmasına özen gösterin. Dikkatleri gözlerinize çekmek istiyorsanız tekli takma kirpiklerden faydalanabilirsiniz. Bütün olanların çıkma ihtimali daha yüksektir. Bu neden düşse bile çok fark edilmeyecek olan tekli kirpiklerden kullanın.

Yanaklar

Kontür ve allık işlemini fazla abartmayın ve birbirine iyice karıştığından emin olun. Eğer günlük hayatta uyguladığınız bir işlem değilse daha kolay bir uygulama için toz ürünler kullanmanızı öneririz. Fotoğraflarda solgun çıkmamak için şeftali tonlarında bir allık tercih edebilirsiniz. Baloda parıldamak istiyorum diyorsanız yanaklarınızın üst kısmına ve t bölgesine highlighter uygulayabilirsiniz.

Dudaklar

Ruj sürmeden önce kabuk kabuk bir görünüm oluşmaması için dudaklarınızı diş fırçanızla fırçalayın ve bir lip balm ile nemlendirin. Kapatıcınızla dudaklarınızın üzerinden geçin. Bu sayede, rujunuzun rengi daha çok belli olacaktır. Daha sonra rujunuzla aynı renk bir dudak kalemiyle dudaklarınızı çerçeveleyin ve rujunuzu sürün. Rujunuzun kalıcı ve mat olmasını istiyorsanız likit mat rujları tercih edebilirsiniz veya rujunuzun üzerinden pudra ile geçebilirsiniz. Eğer parlak bir görüntü istiyorsanız, dudaklarınızın tonlarında rujunuzu sürdükten sonra üzerinden parlatıcı ile geçin.

Mezuniyet geceniz de güzel bir görünüme kavuşmanız dileğiyle. 🙂

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap