Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız? - Maskaraa

Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

neden gunes kremi kullanmaliyiz

Çoğumuz güneş yanığı ve hasarı önlemek için yaz aylarında güneş kremi kullanmanın önemini biliyoruz. Peki kışın da hatta bulutlu günlerde bile güneş kremi kullanmamız gerektiğini kaçımız biliyoruz?

Güneş ışınlarının yüzde 80 kadarı bulutların arasından geçebilir. Güneş kremi, kış ayları da dahil olmak üzere tüm yıl boyunca sürdürülmesi gereken önemli bir koruyucu sağlık bakımı alışkanlığıdır. Kar, ultraviyole (UV) ışınlarının yüzde 80’ini yansıtarak güneşe maruz kalma riskinizi artırabilir. Bu nedenle ten renginiz veya tonunuz ne olursa olsun daima güneş kremi kullanmaya özen gösterin.

neden gunes kremi kullanmaliyiz

Güneş kremi, cildi güneşten korumaya yardımcı olmak için pirinç kepeği özü ve yasemin kullanıldığı eski Mısır’a kadar uzanıyor. Kimyagerler ilk ticari güneş koruyucusunu 1936’da icat etti ve o zamandan beri geliştirildi. Modern güneş kremleri suya dayanıklıdır ve astarlar, fondötenler, serumlar ve kremler gibi birçok kozmetik ve güzellik ürününde bulunur.

İşte güneş kremi uygulamanın yıl boyunca günlük bir alışkanlık olması gerektiğinin en önemli nedenleri:

1. Cildinizi zararlı (UV) ışınlarından korur: Güneş kremi bu ışınları bloke ederek güneş yanığı olasılığını büyük ölçüde azaltır. En az 15 spf (bazı doktorlar en az 30 spf öneriyor) güneş kremini her gün kullanın.

2. Cilt kanseri riskinizi azaltır: Her gün güneş kremi uygulayarak cilt kanserine yakalanma riskinizi yarı yarıya azaltırsınız.

3. Cildin erken yaşlanmasını, ince çizgi ve kırışıklıkları önler: Araştırmalar, düzenli olarak güneş kremi uygulayan 55 yaşın altındakilerin, uygulamayanlara göre bu yaşlanma belirtilerini geliştirme şansının yüzde 24 daha az olduğunu gösteriyor.

4. Düzgün bir cilt tonu tutmaya yardımcı olur: Güneş kremi, renk değişimi ve eşitsizlikleri önlemeye yardımcı olarak daha pürüzsüz ve eşit bir cilt tonunu korumanıza yardımcı olur.

5. Ciltte yeni leke oluşumunu önler: Ciltte koruyucu bir tabaka oluşturur ve yeni leke oluşumunu önler.

6. Güneş yanıklarını önler: Özellikle yaz aylarında cilde doğrudan nüfuz eden güneş ışınları, güneş yanıklarına neden oluyor. Güneş kremi sayesinde yanık, şişlik ve soyulma gibi problemler meydana gelmiyor.

7. Nem kazandırır: Cilt üzerinde bariyer oluşturan güneş kremleri, nemin cilde hapsolmasını sağlayarak sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.

8. Hava kirliliğinden koruyor: İçeriğindeki bileşenler ve yapısından dolayı güneş kremleri, hava kirliliğinin cilde olan etkilerini minimum seviyeye indirgiyor.

9. Cilde elastikiyet kazandırıyor: Kolajen, keratin ve elastin gibi cildin elastikiyetini sağlayan temel cilt proteinleri, güneş kremleri sayesinde korunarak güçleniyor.

10. Cilde aydınlık görünüm kazandırıyor: Güneş kreminin düzenli kullanımı sayesinde ciltteki güneşten kaynaklı solgun renk görünümü azalıyor ve cildin ışıltısı geri geliyor.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Yaren Ağar

Yüksek İhtisas Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Güzellik, kozmetik işlemler, moda ve sanat alanıyla ilgilenen biri. 👸🏼🦄

8 yorum

Yorum yap