Saç Nasıl Gürleşir?

Saç Nasıl Gürleşir?

sac nasil gurlesir

Saç nasıl gürleşir sorusu hepimizin düşündüğü bir konudur. Her ne kadar dışarıdan aşırı pahalı ya da kaliteli ürünlere ümit bağlasak da saçın en önemli beslenme kaynağı içimizden gelir. Vücudumuzdaki keratin oranı, demir, çinko gibi temel yapılar eksik olduğu sürece göz altı morlukları, saç dökülmeleri, ağız kokuları ve tırnak kırılmaları gibi vücudumuz bize sinyaller verir. Her şeyden önce, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz. Protein ağırlıklı besinler saçlarımıza diğer besinlere oranla daha iyi gelecektir. Yine bulgur gibi gıdalarda yüksek lif ve protein içerdiğinden saçlarımıza dönüşü pozitif olacaktır. Tabii ki saçları toparlayalım düşüncesiyle her şeyi yiyip, aşırı yağlı gıdalar tüketmemeliyiz. Yağlı saç problemleri yine vücuttaki yağ oranı ile de ilgilidir. Kuru saçlı insanlar ise bol su içmelidir.

Gözeneklerimize temas eden şeyler aslında saç için daha etkilidir. Fakat böyle söylediğimiz için her ürünü saç diplerimize değdirmemeliyiz. Diğer bakım ürünlerinde de olduğu gibi özellikle saç kremleri saç diplerine değmemeli ve saç uzunluğu boyunca uç kısımlara doğru sürülmelidir.

Şampuanın paraben içermeyeni, saç kremininin böğürtlenlisi derken aslında hepimizin kafası karışık. Dermatologlar şampuanın asıl işlevinin her zaman saçı temizlemek olduğunu söyler. Şampuanın paraben içermeyeni elbette saç dipleriniz için daha uygun; ama paraben içerdiği için saçlarınız ne kadar dökülür, bir de siz değerlendirin.

Saç kremleri, saç uçlarının kırılarak ve koparak dökülmesini önleyerek saçlarınızın daha iyi uzamasını sağlar. Ayrıca mevsim değişikliği ya da diğer sebeplerle dökülen saçlarınız varken, hali hazırda sağlam olanları korumak için güzel bir yöntemdir. Yalnız saç diplerinize sürmeyiniz.

Son olarak masrafsızca yapabileceğiniz bakım kürü önerimiz var. Doğal zeytinyağı, çam terebentin yağı ve doğal argan yağlarını karıştırıp  ayda bir ya da 2 hafta da bir uygulayarak saçlarınızda detoks etkisi yaratabilirsiniz.

Yazar hakkında

Başak Kuru

Yorum yap