Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

sizofreni nedir

Şizofreni nedir, şizofreni belirtileri nelerdir, şizofreni tedavisi hakkında tüm detayları yazımız da bulabilirsiniz.

Şizofreni, fizyolojik kökenli olan ruhsal gibi görünse de aslında bir beyin hastalığıdır. Kişinin duygu durumu, bilişsel durumu ve davranışsal durumlarında önemli bozukluklara yol açar. Bu rahatsızlık genelde ergenlik döneminde ortaya çıkar ve genetiktir. Hasta şizofreninin en tehlikeli evresi olan psikoz durumuna girdiği zaman gerçeklik algısını yitirir ve hayal dünyasında yaşamaya başlar.

Şizofreni belirtileri nelerdir?

Şizofrenin belirtileri temelde pozitif ve negatif belirtiler olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak buradaki pozitif ve negatif olumlu ya da olumsuz anlamında değildir. Pozitif belirti demek bireyin hayatına eklenen yani sonradan oluşan belirtiler demektir. Pozitif belirtilerin en yaygınları ise;

1-) Halüsinasyon: Gerçekte var olmayan fakat birey tarafından gerçekmiş gibi algılanan nesneler, sesler veya duyulardır. Psikotik evrede halüsinasyon görülme ihtimali daha fazladır. Halüsinasyonlar görsel veya işitsel olabilir. İntihar oranı bu evrede fazladır çünkü bireyin kafasının içindeki sesler ona intihar etmesini ya da başka herhangi bir şey yapmasını söyleyebilir. Bu sesler şizofreni hastası tarafından emirmiş gibi ve oldukça gerçek algılanır.

2-) Delüzyon: Yine bunlar da gerçek dışı söylemler ya da inanışlardır. Bunlar da psikoz döneminde görülür. Birey peşinde insanların olduğunu, televizyondan ona mesajlar gönderildiğini ya da ilahi bir amaç için dünyaya gönderildiği gibi abartılmış gerçek dışı düşüncelere çekilir. Bunlar delüzyonlardır.

sizofreni nedir
Negatif belirtiler ise; enerji kaybı, kişisel bakıma özen göstermeme, konuşma düzeninde bozulma, kurallara uymama, sosyal hayattan ve aileden izole olup yalnızlaşma gibi kişide eksilen belirtilerdir. Depresyon belirtileriyle benzer özellik gösterir fakat temelde yatan çok farklıdır.

Şizofreni tedavisi

Şizofreni psikoterapi, ilaç ya da başka medikal yöntemlerle tamamen ortadan kaldırılamayan ender bozukluklardan birisidir. Ancak günümüzde gelişen tıp ve psikoloji birimi sayesinde pek çok şizofreni hastalığından muzdarip birey hayatına gayet işlevsel olarak devam edebilmektedir. O yüzden her rahatsızlıkta olduğu gibi şizofrenide de umutsuzluğa kapılmazsak tedavide başarı oranı daha iyi olacaktır.

Unutmayın; burada anlatılanların hepsi bilgi amaçlıdır. Lütfen olası bir durumda uzmandan yardım almayı unutmayın.

Yazar hakkında

İpek Erol

Yorum yap