Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ve gergin bir cilt, kurumuş eklemler, çatlamış dudaklar… Her ne kadar kışı seviyor olsak da soğuğun etkilerini vücudumuzun her yerinde hissediyoruz. Kış aylarında soğuktan kuruyan ve hassaslaşan cildimize normalden daha fazla özen göstermeliyiz. Cilt bakımı rutinimizi aksatmamalı, vücudumuzun yeterince nemlendiğinden emin olmalıyız. Peki soğuk havalarda cildimizin sağlığını nasıl koruyabiliriz, soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılır tüm sorularınızı sizin için cevaplıyoruz.

1. Cildinizi nemlendirin

elleri nemlendirme

Kış aylarında, soğuk hava ve kalorifer cildinizi kurutur ve hassaslaştırır. Özellikle de dışarı ve içeri arasındaki sıcaklık farkı cildinizin dengesini bozar. Soğuk havalarda yüz, vücut ve dudak nemlendiricinizi çantanızdan ayırmamalısınız. Gün içerisinde cildinizi düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Ayrıca, gün içerisinde içeceğiniz bir bardak yeşil çay, antioksidan özelliği ile cildinizdeki toksinleri atmanıza yardım edecek, cildinize koruma bariyeri görevi görecektir.

2. Cilt bakım rutininizi gözden geçirin

Cildiniz hava değişimlerine reaksiyon gösterir. Cildinizin her mevsimde farklı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlara kulak verin ve cilt bakım rutininizi buna göre şekillendirin. Örneğin sıcak havalarda kullandığınız nemlendiriciler kış aylarında yetersiz kalıyor olabilir. Kış aylarında cilt bakım rutininize nemlendirici yağlar ve nemlendirici maskeler ekleyin. Nemlendirici gece maskesi yaptığınız bir günün sabahında cilt bakım yağı ile yapacağınız bir dakikalık masajın gün içerisindeki etkisini gözlerinizle göreceksiniz.

3. Bol bol su için

Soğuk havalarda ihtiyacını hissetmediğimiz için gün içerisinde su içmek aklımıza gelmeyebiliyor ve su tüketimimiz yaz aylarına göre yarı yarıya düşüyor. Su, cildin nem ihtiyacını içten karşılar. Bu nedenle su içmek cildinizin nem dengesini korumak için uyguladığınız nemlendiriciler kadar önemlidir. Soğuk havalarda da su içmeyi aksatmamalı, günde en az 2 litre su içmelisiniz.

4. Cildinizi güneşten koruyun

Bu mevsimde cildimi güneşten korumama ne gerek var, havada güneş yok diye düşünebilirsiniz ancak biz görmesek bile UV ışınları cildimize zarar vermeye devam ediyor. Düşük seviye de olsa güneş korumalı bir nemlendirici kullanmak cildinize bir koruma katmanı oluşturacak ve cildinizin erken yaşlanmasının önüne geçecektir.

5. Sıcak sudan uzak durun

Soğuk havaya maruz kaldıktan sonra sıcak su ile alacağınız bir duşun hayalini kuruyor olsanız da bu cildinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir. Duş alırken hatta elinizi yıkarken bile ılık su kullanmaya özen gösterin. Vücudunuzu ani sıcaklık değişimlerine maruz bırakmak cildinizin dengesini bozacak ve cildinizin kuruma süresini kısaltacaktır.

6. Sağlıklı beslenin

Cilt güzelliği için en önemli unsurlardan biri de tabii ki sağlıklı beslenmek. Vücudunuz da ne kadar az toksin barındırırsanız, o kadar güzel bir cilde sahip olursunuz. Bu unsuru yaz kış uygulamak gerekir. Bol su içilmeli (günde en az 2 lt), gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza almalısınız. Fakat kış aylarında ayrıca dikkat etmeniz gereken; beslenmeniz de bol bol çinko ve C vitamini barındırmak olmalıdır.

Bütün bu unsurları gerçekleştirerek; kışın kasvetine ışık olabilir, güzel bir cilt ile gezebilirsiniz.

Yazar hakkında

Nihal Gülbaş

Yorum yap