Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? – Maskaraa
Moda & Güzellik

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildimizin önemi ve güzelliğimize olan katkılarını biliyoruz. Fakat birçoğumuz bunun farkında olmadan cildimizi hoyratça kullanabiliyoruz. Makyaj kalıntıları, hava kirliliği derken cildimizin yıpranmasına göz yumarak, zamanla güzelliğini yitirmesine seyirci kalabiliyoruz. Oysa yapacağımız ufak bakımlar ile cildimizi taze tutup, güzelliğimizi gölgelendirmemek mümkün. Tabii bu bakımlar her mevsim farklı olmalı. Yaz aylarında ter gibi nedenler ile daha yağlı olan cilt, kış aylarında soğuktan daha kuru bir hal alabiliyor. Bunun farkında olup, bakım ürünlerimizi bu farka göre seçmeliyiz. Malum önümüz kış ve ciltlerimiz kurumaya başladı bile. Peki soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılır? Gelin bu sorunun cevaplarına bakalım.

Sıcak değil, ılık su tercih edin

Soğuk havalarda üşümek ve akabinde kendinizi sıcacık bir duşta bulmak kaçınılmaz. Sıcak duş almanın vücutta rahatlama gibi faydaları olsa da, aslında cildinize ne kadar zarar verdiğinizin farkında mısınız? Sıcak su; cildin nemini ve yağ oranını düşürerek, cildi olumsuz etkilere karşı daha açık hale getirir.

Özellikle hassas ciltlerde kuruma ve pullanmalara neden olabilir. Bu yüzden vücudunuz için vazgeçemezseniz bile en azından elleriniz ve yüzünüz için sıcak sudan vazgeçip, ılık su tercih etmelisiniz. Böylelikle cildiniz daha nemli olup, pullanma ve kuruma en aza indirilebilecektir.

Cilt nemlendirilmeli

Cildin nemini kaybetmemesi için ılık su dedik fakat ne yazık ki bu yeterli olmuyor. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçerek günde en az 1 kere nemlendirici ürünü kullanmanız gerek. Bununla beraber odanızda hava nemlendiricileri kullanmak; cildinizi kalorifer gibi etkenlerden dolayı kuruyan ve sıcaklaşan havadan koruyacaktır.

elleri nemlendirme
Cildiniz hava almalı

Cildinizi nemlendiriyorsunuz fakat cilt hava almazsa siyah nokta ve sivilceye eğilimli olmaya başlar. Bu yüzden cildinize muhakkak hava aldırmalısınız. Bunun için de en azından haftada 1-2 defa cildi rahatlatıcı ve hava aldırıcı maskeler uygulamalısınız. Bu maskeleri evde doğal yollar ile hazırlayacağınız gibi dışarıdan ürün satın alarak da uygulayabilirsiniz. Evde hazırlıyorsanız, maskenize bal gibi nemlendirici etkisi olan ürünlerden eklemeniz iyi olacaktır. Dışarıdan ürün satın alacaksanız, seçeceğiniz ürünler kesinlikle sert olmamalıdır. Daha yumuşak ve cilt tipinize uygun ürünler seçmelisiniz.

Dudaklar önemli

Cildinize bakımları uygularken dudaklarınıza da bakmayı unutmayınız. Soğuk havalardan en çok etkilenen bölgelerden biri de dudaklardır. Kuruyarak ve çatlayarak cilt güzelliğinize gölge düşürebilirler. Bu nedenle dudaklara da gerekli özeni göstermeli, dudak peelingleri ile dudaklarınızı ölü derilerden arındırarak, uygun bir dudak nemlendiricisi ile nemini sağlamalısınız.

dudakları nemlendirme
Sağlıklı beslenmenin önemi de büyük

Cilt güzelliği için en önemli unsurlardan biri de tabii ki sağlıklı beslenmek. Vücudunuz da ne kadar az
toksin barındırırsanız, o kadar güzel bir cilde sahip olursunuz. Bu unsuru yaz kış uygulamak gerekir. Bol su içilmeli (günde en az 2 lt), gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza almalısınız. Fakat kış aylarında ayrıca dikkat etmeniz gereken; beslenmeniz de bol bol çinko ve C vitamini barındırmak olmalıdır.

Bütün bu unsurları gerçekleştirerek; kışın kasvetine ışık olabilir, güzel bir cilt ile gezebilirsiniz.