Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

sosyal fobi nedir

Sosyal anksiyete bozuklukları içinde en yaygın olanlardan biri sosyal fobidir. Çağımızda sosyal medyayla birlikte yayılan “mükemmeliyetçilik” algısı maalesef sosyal fobinin başlıca nedenlerinden biri olmaya başlamıştır. Sosyal fobi DSM‘e göre kişinin en az 6 ay süreyle dikkat odağı olacağı ve başkaları tarafından değerlendirileceği gibi nedenlerle duyduğu yoğun kaygı olarak belirtilir. Sosyal fobinin başlangıç yaşı 13-24 yaş arasıdır. Yani daha çok ergenlerde görülmektedir

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Sosyal fobide klinik olarak en çok görülen belirti kaygı duyulan ortama girmeden önce oluşan çarpıntıdır. Titreme, terleme, kaslarda gerginlik, kızarma, ses titremesi, ağız kuruması gibi belirtiler fiziksel olarak en yaygın olanlardır.

sosyal fobi
Sosyal fobinin psikolojik belirtilerinden en yaygını kaçınma davranışıdır. Sosyal fobiden muzdarip olan birey, kalabalık ortamdan kaçınmak, göz önünde olmamak için elinden geleni yapar.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal fobinin bilinen ve uygulanan en yaygın tedavisi bilişsel davranışçı terapidir. Bu tedavi şekliyle bireyin kafasında oluşan yanlış düşünceler daha olumlu hale getirilmeye çalışılır ve davranışlarda da ufak adımlarla değişiklik çalışmaları yapılır.

Eğer terapiyi son çare olarak görüyorsanız kendi kendinize de umutsuzluğa kapılmadan davranışlarınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Önce “herkes benim hakkımda ne düşünür, mükemmel olmalıyım, konuşurken hiç hata yapmamalıyım, kendimden çok emin görünmeliyim” gibi aşırı genellenmiş düşünceleri bir kenara bırakmalısınız.

sosyal fobi
Etrafınızdaki insanları gözlemlediğinizde herkesin mükemmel olmadığını göreceksiniz. Ben yapamam diye düşünmek yerine yapsam en kötü ne olur ki, zor da olsa yapabilirim düşünceleriyle hareket etmek başlangıç için idealdir. Unutmayın ki düşünceler davranışlarımızı etkiler.

Bunlara rağmen sosyal kaygılarınızın hala çok yoğun olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım istemek hayat kalitenizin yükselmesi açısından daha iyi olacaktır.

Yazar hakkında

İpek Erol

Yorum yap