Tırnak Yemeyi Önlemek İçin Oldukça Etkili 10 Yöntem

Tırnak Yemeyi Önlemek İçin Oldukça Etkili 10 Yöntem

tirnak yeme aliskanligi

Tırnak yeme alışkanlığımızla savaşırken, çok fazla çaba sarfetmeden uygulayabileceğimiz pratik yöntemlere ihtiyacımız var. Tırnak yeme nedenleri arasında öfke, anksiyete veya can sıkıntısı olarak görülsede, aslında bunu bilinçaltımızda yapıyoruz. Gitgide yaygınlaşan bu alışkanlık, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır sorusunu sıkça duymamıza neden oluyor.

Bizde maskaraa olarak bu soruna karşı kanıtlanmış bazı çözümler bulduk ve sizler için derledik.

1. Tırnaklarınızı olabildiğince kesin

tirnak yeme aliskanligi

Tırnak makasınızı daima yanınızda bulundurun. Tırnaklarınızın uzadığını farkettiğinizde onları kesin. Biraz uzasa bile kesilmeli, yenmemelidir. Bu yüzden tırnak yeme isteği başladığında tırnaklarınızı kesin. Kısa olduklarında tırnak yemek tatmin edici olmayacaklardır.

2. Eldiven giyin veya parmaklarınıza yara bandı sarın

tirnak yeme aliskanligi

Tırnaklarınızı yememek için kendinizi zorladığınızdan, onları sarmayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için tırnaklarınıza yara bandı sarabilir eldiven giyebilirsiniz. Tırnaklarınıza yara bandı sarmak onları yememeniz gerektiğini size hatırlatacaktır. Aslında, diğer bir seçenek olarak şeffaf bant bile kullanabilirsiniz. Eldivenler, evde olduğunuz zamanlar için iyi bir fikir olabilir. Çünkü yara bandı veya şeffaf bant gibi sürekli değiştirmenize gerek kalmaz.

3. Parmaklarınızı meşgul edecek aktiviteler bulun

tirnak yeme aliskanligi

Bu kişiden kişiye değişebilir. Hepimizin farklı hobileri var, bu yüzden savunma mekanizması olarak bir tane hobi edinin. Çizimler oluşturup boyama yapabilir veya örgü örebilirsiniz.

4. Ağzınızı da sürekli meşgul edin

tirnak yeme aliskanligi

Tırnak yemekten kaçınmak için ağzınızı meşgul etmek çok yardımcı olacaktır. Bir süre sonra tırnak yeme isteğinizin ortadan kalktığını göreceksiniz. Sakız çiğnemeye, sert şeker veya nane yemeye başlayın. Ayrıca yanınızda su şişesi bulundurabilirsiniz. Tırnak yeme isteğiniz geldiği anda, bir yudum su içebilirsiniz.

5. Acı oje kullanın

tirnak yeme aliskanligi

Acı bir tada sahip oje kullanın. Bu çok güçlü, uzun ömürlü ve güvenli bir kimyasaldır. Uygularken, tüm tırnağınızı cildinizle birlikte kapladığından emin olun. Ojenin acı tadı sizi itecektir. Bu ojeyi her sabah uygulayarak alışkanlık haline getirebilirsiniz.

6. Tırnak yeme isteği geldiği zaman ellerinizi nemlendirin

tirnak yeme aliskanligi

Bu yöntemi 2 olumlu alışkanlık olarak düşünün. El nemlendiricisini yanınızda bulundurun ve tırnak yeme isteği olduğunda kullanın. Bu sadece dikkatinizi dağıtmaz, aynı zamanda ellerinizdeki cildi yumuşatır ve nemlendirir.

7. Yanınızda tırnak törpüsü bulundurun

tirnak yeme aliskanligi

Kendinize birkaç tırnak törpüsü alın ve onları evin etrafına, cebinize ve çantanıza yerleştirin. Bu şekilde, tırnaklarınızı yemek için bir bahaneniz olmayacaktır. Tırnak yeme isteği başladığında, tırnak törpünüzü alın ve tırnaklarınızı tek tek törpülemeye başlayın.

8. Bileğinize plastik bileklikler takın ve tırnak yeme isteği başladığında onlara odaklanın

tirnak yeme aliskanligi

Bileğinize plastik bileklik takmak, tırnak yeme isteğini engellemeye yardımcı olacaktır. Tırnaklarınızı yemek için kolunuzu kaldırdığınız zaman, bu bileklikler ile oynayabilirsiniz.

9. Parmaklarınızı meşgul etmek için telefonunuzu kullanın

tirnak yeme aliskanligi

Telefonunuz artık en iyi arkadaşınız ve yardımcınız olabilir. Ancak boş zamanımızı sosyal medyada dolaşarak geçirdiğimizden, ellerimizden biri genellikle boştadır, bu da tırnak yemek için bir hedef haline gelir. Oynamak için iki el gerektiren birkaç oyun indirin. Ayrıca dikkatinizi tırnaklarınızdan uzaklaştırmak için notlarınızda bazı hikayeler yazmaya başlayabilirsiniz.

10. Görsel hatırlatıcılar yerleştirin

tirnak yeme aliskanligi

Evinizi notlarla doldurun, böylece yukarı, sola veya sağa baktığınızda ellerinizi indirmeniz gerektiğini hatırlatırsınız. Duvar kağıdınızı ve kilit ekranınızı motive edecek bir not veya fotoğrafla da değiştirebilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Nebzelik

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazarlık yapmaktadır.

2 yorum

  • Çok güzel bir anlatım olmuş, tebrik ederim.
    Özellikle 4.madde ve 8.maddenin baya etkili olabileceğini düşünüyorum.
    Ben de tırnak yeme alışkanlığımı 4.maddeyi uygulayarak bırakmıştım. ??

Yorum yap