Unsuz Sufle Tarifi, Nasıl Yapılır?

Unsuz Sufle Tarifi, Nasıl Yapılır?

unsuz sufle tarifi

Tatlı krizinize pratik çözüm sunuyoruz. Unsuz sufle, hem çok pratik hem de çok kolay yapabileceğiniz tariflerdendir. Mikrodalga ve fırında yapabileceğiniz ve hatta tencerede fincan da pişirebileceğiniz bu tarif, tatlı istediğinizde ilk adresiniz olacak. Akışkan ve ıslak yumuşak dokusuyla severek yiyip, yedireceğiniz tatlımızın tarifine geçelim.

Unsuz Sufle Malzemeleri

  • 7 yemek kaşığı tereyağı
  • 200 gr bitter çikolata (aldığınız çikolatanın gramajına bakarak ayarlayabilirsiniz)
  • 1/2 su bardağı toz şeker
  • 1/2 paket vanilya
  • 3 adet yumurta (kesinlikle 2 saat önceden dışarı çıkarılmış olacaktır)
  • Kâselere tereyağı sürmek için 1 yemek kaşığı tereyağı

Unsuz Sufle Nasıl Yapılır?

Tarifin yapılışına geçmeden önce en önemli püf nokta bütün malzemelerimizin oda sıcaklığında olmasıdır.

Öncelikle, 7 kaşık tereyağımızı ve 200 gr bitter çikolatamızı benmari usulü (buharda) eritiyoruz. Eriyen malzememizi soğuyana kadar kenara alıyoruz. Daha sonra, yumurtalarımızın sarısını ve beyazını ayrı kâselere ayırıyoruz (ayrı şekilde çırpacağız. Burası çok önemli; kabarmasını sağlayacak olan beyaz olan kısmıdır). Yumurtalarımızın sarısını ve toz şekerimizi rengi beyaza yakın olana kadar çırpıyoruz. Daha sonra vanilya ve eriyen malzememizle buluşturuyoruz ve 3 adet yumurta akımızı kar gibi çırpıyoruz ( çırptığınız kabı ters çevirdiğinizde dökülmeyecek şekilde olana kadar kremşanti kıvamına gelene kadar çırpın).

Şimdi tahta bir kaşık alarak bütün malzemelerimizi çırptığımız kabın içine, yumurta akını yavaş yavaş tahta kaşık ile havası sönmeyecek şekilde beyazı yediriyoruz. Vakit kaybetmeden yapacağınız kâseleri tereyağı ile yağlayarak karışımımızı döküyoruz (kasenin 3/2 si dolacak şekilde, kabarmasına izin verecek dolulukta olmalıdır). Önceden ısıtılmış 200 derece ve 10 dakika fırın da piştikten sonra çıkaracağız.

Püf nokta: Hemen çıkarırsanız sufleler söner. Bu sebeple 3-4 dakika fırını kapattıktan sonra ağzını açmadan bekletin.

Afiyet olsun.

Yazar hakkında

İrem Şule Gülşen

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. İstanbul'da yaşıyor. Özel bir şirkette Genel Koordinatör olarak iş hayatına devam ediyor. Türk kahvesi aşığı. Aynı zamanda maskaraa.com'da yemek kategorisinde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap