Vücudumuzdaki Fazla Yağları Keşfedip Onlarla Başa Çıkmanın Yolları

Vücudumuzdaki Fazla Yağları Keşfedip Onlarla Başa Çıkmanın Yolları

Vücudunuz ister dolgun ister zayıf olsun, vücudunuz yağı nereye topladığına dikkat edin. Bunun nedeni, vücutta toplanan yağ sağlıklı bir yaşam sürmenize engel olup, beraberinde sağlık problemlerinide getiriyor olabilir.

Vücut çevresindeki fazlalıklar nasıl belirlenir?

Göğüsler ve kollar: Beyaz yağ hücreleriniz genetik nedenler yüzünden göğüs ve kol çevrenizde depolanabilir. Bu yağlar ancak tüm vücut ağırlığınızın yağ kaybetmesi ile yok edilebilir. Bu yüzden ilk önce vücut kitle indeksinizin farkına varmalısınız. BMI (vücut kitle indeksi) boyunuzu boyunuzun karesine bölerek hesaplayabilirsiniz. Eğer ki bununla uğraşmak istemezseniz BMI NIH hesaplayıcı kullanabilirsiniz. 30.0 BMI obez olarak kabul edilir ve kilo kaybetmeniz için bir çağrıdır.

Karın: Kadınlarda 88.9 cm’den fazla bel ölçüsü obez olarak kabul edilir ve erkekler için ise bu ölçü 101.6 cm olarak kabul edilmektedir. Eğer ki karın çevreniz bu ölçülerin üzerinde ise ekstra yağlar ciddiye alınmalıdır.

Kalça ve uyluk: Bu bölgenizde fazladan ağırlığınız olup olmadığını anlamak için, bel ölçünüzün kalça ölçünüze bölünmesi ile hesaplanabilen bel-kalça oranınızı (WHR) kontrol etmeniz gerekir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ideal WHR erkekler için 2.30 veya daha az, kadınlar için ise 2.15 veya daha az olmalıdır.

Karın

karin yaglari

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kalın belin kalp krizi veya şeker hastalığına yatkınlığı göstermektedir. Bel bölgesindeki yağ, aslında hayati önem taşıyan iç organlarımızın etrafında depolanan viseral yağ olarak adlanmaktadır. Bel bölgesindeki yağlanmanın ciddi problem taşımasının sebebide viseral (karın içi) yağlardır. Araştırmalar sonucu, elma ve armut şeklindeki vücutların viseral yağ nedeniyle kalp sorunlarına daha yatkın olduğunu öne sürülmektedir.

Armut şekil, kalçalara göre daha dar bir bele ve omuzlara sahiptir. Armut biçimli bir vücudunuz varsa, bu kesinlikle risk altında olduğunuz anlamına gelmez. Ancak armut şeklindeki kadınlar, özellikle menopozdan sonra kilo alma ve elma şekline dönüşme eğilimindedir. Elma şekilli bir kadın omuz ve kalçalardan daha büyük bir bele sahiptir. Asıl kaçınılması gereken bu vücut şeklidir.

spor yapmak

Yüksek lifli bir diyete başlanması durumunda, bel bölgeniz iyi sonuç veren ilk bölgelerinizden olacaktır. Bununla birlikte, çok sayıda karın egzersizi yapsanız bile, kilo kaybınız olmadan istediğiniz şekilde sonuç elde edemeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Önceliğiniz karın kası yapmak olmasın. Asıl odaklanmanız gereken koşu, bisiklet sürmek gibi kardiyovasküler egzersizlere odaklanmak olmalıdır. Ayrıca, stresin ve düzensiz uykunun beliniz etrafındaki yağlanmayıda artırabileceğini unutmayınız.

Göğüsler ve kollar

gogus ve kollar

Genel kilo kaybınız her zaman daha fazla önerilse de, belirli bölgelerde yağ yaktığınız ve alttaki kasları sıkıştırdığınızda yağ azalımı ile incelmeden yararlanabilirsiniz. Ayrıca obeziteniz varsa insülin direncini kontrol altına almak isteyeceksinizdir.

spor yapmak

Şınav ve plank gibi vücut ağırlını egzersizlerinin yanı sıra bol su içmek ve yüksek lifli yiyecekler yemek, göğüslerinizi ve kollarınızı zayıflatmanıza yardımcı olabilir. Eşit bir vücut için daha fazla kardiyo yapmak yararlı olacaktır.

Kalça ve uyluk

kalca ve uyluk bolgesi

Kalça ve uyluk çevresindeki yağlar, deri altı yağları olarak kabul edilir. Deri altı yağları asitlerin kan dolaşımına girmediğini ve cildin hemen altında birikerek iç organlara zarar vermediği anlamına gelir, bu da bel yağlarına nispeten daha zararsız olduğunu gösterir. Yapılan bir araştırmalara göre, kalça ve uyluktaki yağ tabakasının kalp hastalığı ve diyabeti önleyebileceğini gösteriyor çünkü uyluk, alt kısım ve kalçalarda depolanan yağdan yediğimiz gıdalardaki yağ asitlerini bulunduruyor.

spor yapmak

Kalça çevresindeki yağların azaltılması, tüm vücut ağırlı kaybı ile mümkün olacaktır. İşlenmiş gıdalardan uzak durun, bunun yerine mevsimsel gıdalar tüketmeyi tercih edin, yapay şeker yerine ise doğal şeker tüketmeye çalışın. Vücudunuz diyete alıştıktan sonra, enerji elde etmek için depolanmış yağları yakmaya başlayacaksınız. Egzersiz yapmaya başlamanız için en iyi zaman olacaktır. Size verimli sonuçlar verebilecek yüksek yoğunluklu aralıklı antreman olacaktır. Bu tür antremanlar için size önerimiz kısa süreli yoğun tempoda egzersizler yapıp, belli bir süre dinlenmeniz olacaktır.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Cemre Naz Özen

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik öğrencisi. Sosyal, neşeli, gezmeyi, konuşmayı, fotoğraf çekmeyi ve dans etmeyi çok seven biri...

Yorum yap