Alışverişte Mükemmel Ayakkabıyı Seçmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu | Maskaraa

Alışverişte Mükemmel Ayakkabıyı Seçmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu

ayakkabi secme ipuclari

Kaliteli ve aynı zamanda şık bir ayakkabı seçebilmek çok önemlidir. Öncelikle bir mağazaya girerken ne istediğinizden emin olmalı ve yalnızca dış görünüşlerine bakarak ayakkabı satın almayacak kadar iradeli olmalısınız. Maskaraa ailesi olarak ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalara birlikte göz atalım istedik.

 • Ayakkabıyı deneyerek ve görerek almak çok önemlidir. Özellikle burun ve topuk kısmında şekil bozukluklarının veya deformasyonların olmaması gerekir. Topuğun sert olmasına dikkat edilmelidir. Yumuşak topuklar hızla sarkabilir ve bu durum size yürürken çok fazla rahatsızlık verebilir.
 • Ayağın ölçüsüne göre ayakkabı seçimi yapmak oldukça önemlidir. Her ayakkabı için numara ölçülerinin değişebileceğini bilmeli ve deneyerek ayağınızın en rahat hissettiği ayakkabıyı tercih etmelisiniz.
 • Tercihiniz topuklu bir ayakkabıdan yana olacaksa denge sizin için önemli bir unsur olacaktır. Zaman zaman uzun süre ayakta kalabileceğinizi de düşünerek denemeler yapılmalıdır. Ayağınızın orta noktasına hafifçe bastırarak topuklu ayakkabıların sabitliğini test edebilirsiniz. Topukta geriye kayma hissederseniz bu size titreyen bir yürüyüş ve denge kaybı olarak geri dönecek demektir. Bu da ayakkabıyı tercih etmemeniz için yeterli sebep olacaktır.

ayakkabi secme ipuclari

 • Seçimimizi etkileyen diğer bir faktör de ayakkabı tabanının esnekliğidir. Ayakkabıyı elinize alıp burnunu hafifçe bükmeye çalışarak esnekliğini test edebilirsiniz. Esnek olmayan bir taban ayak eklemlerinin normal bir şekilde hareket etmesine engel olur. Bu da yürüme bozukluklarına ve vücudun enerji tüketimini arttırmasına bağlı olarak yorgunluğa sebep olabilir.
 • Çeşitli sebeplerle ayağınıza olmayan, ayağınızı sıkan veya rahatsız eden ayakkabıları ilerleyen zamanlarda giyebileceğinizi düşünerek satın almamalısınız. Bu durum kan dolaşımınızda veya kas fonksiyonlarınızda sorunlara sebep olabilir. Üstelik ayak için doğru numara seçilmeyen ayakkabılar hızlı bir şekilde şık görünümünü kaybeder ve deforme olur.
 • Ayakkabı alışverişlerini günün ilk saatlerinde yapmak yerine öğleden sonra yapmanızı tavsiye ederiz. Gün sonunda ayaklarımız biraz şişer ve sabah saatlerinde almış olduğunuz ayakkabılar sizi sıkmaya ve rahatsız etmeye başlayabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için ayakkabıyı öğleden sonra almak daha doğru bir hamle olacaktır.

ayakkabi secme ipuclari

 • Ayakkabıyı denemeden önce daima elinizle iç yüzeyini kontrol etmelisiniz. Sert dikişler olmadığından ve iç tabanın yumuşak olduğundan emin olmalısınız.
 • Deneme aşamasında mutlaka iki çifti de deneyerek bir kaç adım atmalısınız. Bunun için özellikle yumuşak halıların olmadığı sert zeminlerin tercih edilmesi gerekir.

ayakkabi secme ipuclari

 • Satın almayı düşündüğünüz ayakkabı yüksek topuklu olacaksa maksimum 9.5 cm tercih edilmelidir. Taban ile topuk arasındaki mesafe 3 cm’den daha az olmamalıdır. Bu mesafe kısaldıkça ayakkabı daha az sabitlenir ve ayak parmaklarına daha fazla ağırlık aktarılır.
 • Zamanla ayak ölçülerimizin değişebileceğini unutmamalı ve 2 yılda bir numara kontrolu yapmalıyız. Özellikle internetten alışverişi tercih ediyorsak bu oldukça önemlidir.
 • Topuklu ayakkabılar denerken ayakkabı içerisinde ayağınızın kaymadığından emin olmalısınız. Zamanla aşınan ayakkabılarda meydana gelen kaymalar da üzerine eklendiğinde topukların kırılmasına sebep olacaktır. Bu yüzden en başından minimum seviyede kayma olan ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Aradığınız ayakkabı özellikle kürk astarlı ise zamanla astarın aşınabileceğini ve bunun da ayakkabı içerisinde boşluklara sebep olabileceğini unutmamalısınız.
 • Tercihiniz süet ayakkabılardan olacaksa eğer zaman içerisinde esneyeceklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayağınızı tamamen saran ürünler almaya özen göstermelisiniz.
 • Son olarakta uzun burunlu bir ayakkabı tercih edecekseniz parmak kısmında 1-2 cm boşluk olmasına dikkat etmeniz gerekir. Parmakların rahatlığı için bu önemlidir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Tansu Özkan

Yemek yapmayı ve tenis oynamayı çok seven biri...

Yorum yap