Cilt Yaşını 10 Yıl İleri Atan Yanlış Alışkanlıklarımız

Cilt Yaşını 10 Yıl İleri Atan Yanlış Alışkanlıklarımız

uyuma sekli

Özellikle son yıllarda genç ve sağlıklı bir cilt için çoğumuz daha bilinçliyiz. Doğru beslenme, spor, düzenli uyku, yeterli su tüketimi güzel bir cilt için gerekli olsa da burada 10 tane gözden kaçırdığımız veya zararlı olmayacağını düşündüğümüz bazı alışkanlıklarımızdan bahsedeceğiz.

1. Yastık kılıfı.

yastik kilifi

Koton kılıf yerine saten veya ipek kılıf kullanımı daha hassas kumaş olmasından dolayı ciltte daha az sürtünme etkisi yaratacağından cildinize zarar vermez. Ayrıca kılıfınızı sıkça değiştirmeniz ölü deri tabakaları ve bakteri açısından önemlidir.

2. Klima kullanımı.

klima kullanimi

Ortamdaki nemi alması cildinizin kurumasına neden olur. Bu nedenle cildinizi nemlendirmeli ve klima kullanımınıza dikkat etmelisiniz.

3. Uzun süreli sıcak duş.

Rahatlatıcı etkisi olmasına rağmen sık alınan sıcak duş cildin üst tabakasina zarar vererek kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olacağından sıcak su kullanımınızı abartmamanızı öneririz.

4. El ile çeneye yaslanma.

el ile ceneye yaslanma

Bilgisayar kullanırken veya kitap okurken elinizle çenenize yaslanmak cilt elastikiyetinizi azaltarak, erken kırışıklıklığa neden olur.

5. Tablet veya akıllı telefon kullanımı.

tablet veya akilli telefon kullanma

Başımız eğik şekilde tablet kullanımı gözlerde torbalanma, kırışıklık ve cildin yerçekimi sonucu sarkmasına neden olacağı için telefon veya tabletinizi başınız yukarı bakacak şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.

6. Telefonla konuşma şekli.

telefonla konusma sekli

Kulak ve omuz arası telefon kullanımı boyunda kırışıklığa ve yanakta çökmeye neden olacağından kulaklık veya hoparlör ile görüşmenizi öneririz.

7. Yeme şekli.

yeme sekli

Eğer yemek yerken tek taraflı çiğniyorsanız bu yanak kaslarınızdan birinin daha zayıf çalışmasına neden olacağından yüz şeklinizi değiştirmeye sebep olur.

8. Güneş gözlüğü kullanmamak.

gunes gozlugu kullanmamak

Güneşten korunma sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz. Göz çevremiz daha narin bir yapıya sahip olduğundan ışığa bakarken kıstığımızda kırışıklığa neden olur. Bu nedenle kışın bile güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık edinmelisiniz.

9. Uyku pozisyonu.

uyku sekli

Yüz üstü yatış pozisyonunda başınızı yan tarafa çevirdiğiniz için boyun ve omuz kaslarinizda baskı yaratacak ve beyindeki kan akışını negatif etkileyip göz altında koyu halkalara ve yüzde şişmeye neden olabilir. Bunun yerine sırt üstü veya sağ ile sol tarafa yatmayı deneyin. Ancak sürekli aynı pozisyonda uyumak yüz şeklini etkileyeceğinden pozisyon değiştirmenizi öneririz. Ayrıca yastık seçiminizde boyundaki kan akışını aksatıp kırışıklığa neden olan yüksek yastık yerine boyun hizasında yastık seçimi boynunuzu koruyarak çenenizin göğsünüze dayanmasını engellemiş olursunuz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Zeynep Malatyalı

Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunu. Özel sektörde çalışma hayatına devam etmekte. Aynı zamanda maskaraa da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap