Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak 10 İçecek

Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak 10 İçecek

daha iyi uyumaniza yardimci olacak icecekler

Günler gittikçe uzuyor ve pandemi yayılım hızı azalırken yeni normalleşme dönemine girdiğimiz şu günlerde eski günlük rutinlerimize hızla geri dönüyoruz. Alışık olmadığımız bu süreçte kaygılarımız gitgide artıyor. Deliksiz ve kaliteli bir uyku uyumak oldukça zorlaşıyor. Yetişkinlerde vücudun ve zihnin sağlıklı kalması için aralıksız olarak 7-9 saat uyumaları önerilir. Eğer uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız daha iyi uyumanıza yardımcı olacak doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Sizinle uyku kalitenizi arttıracak, daha iyi ve aralıksız uyumanızı sağlayacak 10 içeceği paylaşıyoruz.

1. Ilık süt

ilik sut

Ilık süt, derin ve güzel bir uyku için en iyi seçeneklerden biridir. İçerisindeki triptofan aminoasidi sayesinde, vücudumuzda mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonin miktarını arttırır. Bu koşullar altında biyolojik saatimizi düzenleyen ve uyku kalitesini arttıran melatonin hormonu daha fazla üretilir. Ilık süt bu özelliği ile kronik uykusuzluktan muzdarip olanlara bile iyi gelebilir.

2. Nane çayı

nane cayi

Nane çayı, mide ağrılarına, mide kramplarına, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Ayrıca iltihap önleyici özelliği de var. Nane çayı, kas ağrılarını hafifletiyor ve doğal bir kas gevşetici görevi görüyor. Uykularınızı kaçıran önemli bir sınava ya da sunuma hazırlanıyorsanız, bu çay sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

3. Vişne suyu

visne suyu

Vişne suyu da süt gibi triptofan içeriyor. Melatonin hormonu üretiminize yardımcı olarak daha iyi ve kaliteli uyumanızı sağlıyor. Vişne suyu, uykusuzluğu tedavi etmek için çeşitli çalışmalarda kullanılmış ve uykusuzlukla mücadelede en etkili seçeneklerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalar vişne suyunun, bireylerin gece daha uzun saatler dinlenmesini sağladığını gösteriyor.

4. Hindistan cevizi sütü

hindistan cevizi sutu

Hindistan cevizi sütü kasları rahatlatan ve daha iyi bir uyku sağlayan magnezyum ve potasyum minerallerini içeriyor. Ek olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Yüksek miktarda doğal elektrolit kaynağı olduğu için vücudun dengelenmesine ve rahatlamasına yardımcı oluyor.

5. Badem sütlü muz smoothie

badem sut ile muz smoothie

Muz da iki çok önemli mineral olan potasyum ve magnezyuma ek olarak triptofan içeriyor. Bu meyve, fiziksel stresi azaltan sakinleştirici bir etkiye sahip. Önemli bir lif ve karbonhidrat kaynağı olan muz, oluşturduğu tokluk hissiyle uyku isteğini arttırıyor.

6. Yeşil çay

yesil cay

Antioksidan açısından zengin olan yeşil çay, günün her saatinde tüketebileceğiniz iyi bir alternatif. Konu uykuya geldiğinde ise kafeinsiz yeşil çay en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. En önemlisi, uzun ve daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olan, rahatlamayı sağladığı ve stresi azalttığı kanıtlanmış olan teanin aminoasidini içeriyor.

7. Badem sütü

badem sutu

Badem, vücudumuzun derin ve kaliteli bir uyku alması için gerekli olan pek çok şeye sahip. Magnezyum açısından zengin olan badem sütü, bu mineral sayesinde güzel uykunun oluşmasında oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Badem sütü de inek sütü gibi triptofan aminoasidini içeriyor ve bu sayede vücuttaki melatonin üretimini destekliyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu hormon uyku ritminin düzenlenmesi için gereklidir ve kronik uykusuzluk yaşayan hastalar bazı durumlarda melatonin takviyesi almak durumunda kalabilir.

8. Papatya çayı

papatya cayi

Papatya çayının uyku kalitesini arttırdığı eski tıp uygulamalarından beri bilinmektedir. Papatyalar içerdikleri apigenin antioksidanı sayesinde kronik uykusuzluğa iyi gelmektedir. Ayrıca vücudumuz için rahatlatıcı etkiye sahip olan papatya çayı, sindirime yardımcı olduğu için de önerilmektedir.

9. Kedi otu kökü bitki çayı

kediotu koku cayi

Kedi otu kökü çayı içerdiği antioksidan ve valerenik asit miktarı göz önüne alındığında uzun ve derin bir uyku için kesinlikle tavsiye edilir. Ayrıca şişkinliği, fiziksel ve zihinsel stresi azaltır. Menopoz dönemindeki kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma uyku bozukluklarının önlenmesinde büyük ölçüde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

10. Hint ginsengi çayı

hint ginsengi cayi

Binlerce yılı aşkın süredir uykusuzluk ve depresyonla mücadele amacıyla kullanılan bu çay, kortizol seviyesini azaltarak vücudun stresi yönetmesine yardımcı olur. Daha huzurlu ve kaliteli bir gece uykusuna katkı sağlarken, anksiyeteyi azaltıcı bir etki de yapar.

Daha iyi bir uyku için bu içeceklerden herhangi birini deneyebilir eğer denediyseniz yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Şule Gül

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. Sektörde gıda katkıları alanında Ar-Ge Mühendisi olarak çalışıyorum.

2 yorum

Yorum yap