Cilt Sorunlarınıza İlaç Gibi Gelecek 8 Çözüm Önerisi - Maskaraa

Cilt Sorunlarınıza İlaç Gibi Gelecek 8 Çözüm Önerisi

cilt sorunlarina cozum onerileri

Günlük stres, değişen hava koşulları, sağlıksız beslenme, yeterli miktarda su içmeme ve yaş faktörü gibi nedenlerle kendini yenileyemeyen cilt enerjisini kaybeder; yorgun ve mat bir görünüme bürünür. Cildinizi adım adım yeniden inşa etmek istiyorsanız cilt sorunlarınıza ilaç gibi gelecek önerilere geçmeden önce nerelerde yanlış yaptığınıza birlikte göz atalım.

1. Yüzünüzü sabunla yıkamak

Sabunlamak geleneksel olarak yaptığımız bir temizleme işlemidir. Bir şey kirlendi mi onu herhangi bir sabunla yıkayıp arındırabileceğimize inanırız. Halbuki kullandığınız sert sabun yüzünüzü kurutur ve sürekli kullanıma devam edildiğinde cildin sebum dengesini bozarak sivilcelenmeye neden olabilir.

cilt sorunlarina cozum onerileri

Sebum kalitesini arttırmak ve cilt sağlığını normale döndürmek için sabun yerine sebum dengeleyici yüz yıkama ürünleri ya da saf gül suyu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

2. SLS (sodyum lauril sülfat) içeren ürünler kullanmak

cilt sorunlarina cozum onerileri

SLS içeren bir yüz temizleyicisi ya da şampuan kullanıyorsanız; SLS’nin orta tehlikeli olarak sınıflandırılmış, tahriş edici özelliği yüksek olan bir madde olduğunu bilmelisiniz. Bir çeşit kimyasal köpürtücü görevi gören bu sinsi madde cilt tarafından kolaylıkla emilir. Var olan alerjik reaksiyonları arttıracağı gibi yeni reaksiyonlara da davetiye çıkarır.

Cildin nem dengesini tamamen bozmakla kalmaz aynı zamanda kuruluğun şiddetini de arttırır. Ayrıca SLS ve ailesinin (SLES-sodyum laureth sülfat ve ALS-amonyum laureth sülfat) ciltteki olumsuz etkilerinin yanı sıra kanser oluşumunu hızlandırmadan diş eti hastalıklarına kadar daha pek çok etkisi olduğunu da bilmelisiniz.

3. Dermatologa ya da güzellik uzmanına danışmamak

cilt sorunlarina cozum onerileri

Cildinize kulaktan dolma bilgilerle işlemler yapıyorsanız; faturasını ağır ödeyebilirsiniz. Akne, dermatit ya da egzema gibi ciddi sorunlarınız varsa, kendi kendinize tedaviye başlamadan önce iyi bir dermatologa gidin ya da bir güzellik uzmanına danışın. Dermatologlar cilt hastalıkları üzerine uzmandırlar ve birçok hastalığı tedavi edebilirler.

4. Güneşlenmek

cilt sorunlarina cozum onerileri

Sandığınızın aksine güneşlenmek cildiniz için pek de iyi değildir. Güneş lekelerinin oluşumundaki en önemli etken ultraviyole (görünmeyen zararlı güneş ışınları) ışınlara maruz kalmaktır. Bir diğer etken ise genetik faktördür. Yaz aylarının sonlarına doğru ciltteki lekeler daha çok gözünüze batmaya başlar ve genellikle de bu dönemlerde lekeler için çareler aranmaya başlanır.

Bu yüzden cildinizi-özellikle de yüzünüzü-sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca güneşten korumalısınız. Bronzlaşmak istiyorsanız yüksek koruyucu özellikli güneş kremlerini kullanarak güneşin zararlarını en aza indirgeyebilirsiniz.

5. Buzdolabınızı makyaj çantasına dönüştürmek

Yüzünüze ekşi krema sürmekle laktik asitli krem kullanmak arasında fark vardır. Evet, C vitamini cildiniz için iyidir, ancak kreminize bir hap daha karıştırmaya çalışırken potansiyel etkisi kaybolur. Kek yapar gibi krem hazırlayıp cildinize sürerseniz cildinizi tahriş etme ihtimaliniz oldukça yükselir ve olası alerjik reaksiyonlara açık hale gelebilirsiniz.

Şimdi de başta söylediğimiz gibi cildinizi adım adım inşa etmek için günlük olarak neler yapabileceğinize bakalım. Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak için doğru ürünlerle düzenli bir bakım rutini oluşturmalısınız.

1. Temizleme

Makyajınızı çıkarırken de yaparken olduğu kadar özenli hareket etmelisiniz. Cildinizin çizilmesini istemiyorsanız dairesel hareketlerle masaj yapıyor gibi temizlemelisiniz. Bunun için temiz içerikli makyaj temizleme sütlerini ya da derinlemesine temizlik sağlayan köpükleri kullanabilirsiniz.

SLS ya da paraben içermeyen günlük kullanıma uygun makul fiyatlı yüz temizleme jelleri de oldukça işinizi görecektir. Tüm makyajı temizleyip yüzünüzü yıkadıktan sonra tek kullanımlık kağıt havlularla yüzünüzü kurulamayı da ihmal etmemelisiniz.

2. Tonik seçimi ve kullanımı

cilt sorunlarina cozum onerileri

Tonikler gün boyu gözeneklerin içinde biriken kiri temizleyen, cildi arındırıp sıkılaştıran özel içerikli losyonlardır. Yağlı ve akneye yatkın ciltler özellikle salisilik asitli tonikleri tercih etmelidir. Bu tonikler gözenekleri derinlemesine temizleyip yağ, toz ve kir birikimini önlediği için hem sivilcelerin oluşmasını önler hem de hali hazırda var olan sivilcelerinizin yatışmasına yardımcı olur.

Ayrıca salisilik asit ciltteki gençlik hücrelerini canlandırır ve yaşlanma belirtilerinin de belirli bir miktarda önüne geçer. Meyve ve süt şekerinden elde edilen Alpha Hydroxy Asit (AHA) ise; koyu güneş lekeleri ve akne izlerini gidermekte oldukça faydalı bir içeriktir. Asit ürünleri cilt bakım rutininde temizleme ve tonik işleminin ardında yer almalıdır.

3. Nemlendirici

Öncelikle cilt tipinize uygun bir krem seçmelisiniz. İstatistiklere göre birçok insan yanlış nemlendirici seçimi yapıyor. Kremlerin tek başına mucizevi etkileri olmadığını da bilmelisiniz. Sadece krem kullanarak kırışıklıklardan kurtulmak gerçekçi bir beklenti değildir. Nemlendiricilerin işi cildi enfeksiyonlara karşı korumak ve cildin hava almasını sağlayan bir dış zırh geliştirmektir. Eğer ekstra bakıma ihtiyacınız varsa, uygun içerikli bir serum satın alın ve nemlendiriciden önce onu uygulayın.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Cansın Akben Kır

Enerji tıbbı, homeopati, akupunktur ve karma astroloji konularına meraklı, hayata karşı bütüncül bir bakış açısı yakalamaya çalışan mistik biri.

Yorum yap