Saç Bakımında En Sık Yapılan 6 Hata - Maskaraa

Saç Bakımında En Sık Yapılan 6 Hata

sac bakiminda en sik yapilan hatalar

Saçı yıkama ve kurutma çok kolay bir işlem gibi duruyor olabilir ama aslında birçoğumuz saçımızın sağlığını bozabilecek hatalar yapıyor belki de her şeyi doğru yaptığımızı zannediyoruz. Aslında yaptığımız birçok hata var ki onlar olmasını istediğimiz saç sağlığının arasında duruyor.

1. Saçı yanlış yöne doğru yıkamak

sac bakiminda en sik yapilan hatalar

Duşun altında durarak saçınızı yıkamak çok rahat gelebilir ama yukarıdan aşağı doğru şampuanlamak aslında size çok daha fazla yarar getirebilir. Eğer saçlarınız uzunsa, yukarıdan aşağı yıkamak saçınızı derinlemesine temizler. Eğer hassas, akne eğilimli bir cildiniz varsa, saçınızdaki yağ direkt sırtınızdan akıp gideceğinden akne çıkarmanızı önleyecektir.

2. Sadece kirli saça kuru şampuan uygulamak

Kuru şampuan saçını yıkamaya vakit bulamayanlar için harika bir çözüm. Ama aslında saçınızı yağdan arındırmaktan çok daha fazlasını size sunabilir. Eğer saçınız temizse, diplere biraz kuru şampuan sıkmak saça anında bir hacim verir ve daha dolgun gözükmesini sağlar. Ama bunu yaptığınızda çok fazla sıkmamaya özen gösterin çünkü kuru şampuanın fazla kullanımı ürünün birikmesine ve kaşıntıya sebep olabilir.

3. Aynı şampuana takılıp kalmak

Tam da kendinize en uygun şampuanı bulunca sürekli onu kullanmak istiyorsunuz. Ama aslında saçınız sürekli aynı şampuanı uyguladığınızdan ona alışıyor ve eninde sonunda o ürünün yararlarını almayı kesiyor. Saçınızı harika gösteren o şampuanı sürekli kullanmaktansa 2-3 tane daha size iyi gelebilecek başka şampuanlar ve saç kremleri keşfedin. Bu ürünleri değiştirip kullanırken hava koşulları, su kalitesi ve saçınızdaki hissiyata göre seçiniz.

4. Saçınız ıslakken saçınızı toplamak

sac bakiminda en sik yapilan hatalar

Saçınızı yıkadınız, banyodan çıktınız ve saçınız tamamen ıslakken saçınızı toplamak sizi daha rahat hissettiriyor. Aslında bu alışkanlık zararsız gözükse de saç tellerinize zarar verir ve dökülmeye sebep olur. Çünkü saç yapısının en savunmasız hali ıslakken ki halidir. Üzerindeki baskı saç tellerini zayıflatır ve dökülmeye sebep olur.

5. Saç kremini uzun süre bekletmek

Saç kremi, saç bakımında önemli bir adımdır çünkü saç derinizi korur ve saçı yumuşattığı için tararken kolaylık sağlar. Ama sıra saça sürüp bekletmeye geldiğinde, az bekletmek daha fazla yarar getirir. Saç kremini çok uzun süre bekletmek saçınızın hacmini alır ve yağlı bir görünüme sebep olur. Saç kreminden maksimum seviyede faydalanmak istiyorsanız 3 dakikadan fazla bekletmeyiniz.

6. Saçınızı yıkamadan önce taramamak

Hepimiz biliyoruz ki ıslak saçın karışıklığı ve taranması zor hali çok kötü bir his. Ama yıkadıktan sonra taramaktansa, yıkamadan önce taramayı bir deneyin. Bu işlem karışmayı önler ve daha uzun taramama zamanı size tanır.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Fidem Türk

Yorum yap