Kuru ve Çatlak Dudakları İyileştirmenin Yolları - Maskaraa

Kuru ve Çatlak Dudakları İyileştirmenin Yolları

kuru ve catlak dudaklari iyilestirmenin yollari

Dudaklarımız vücudumuzun en hassas ve narin bölgelerinden birisidir. Dudaklarımızda melanin pigmenti olmadığından güneş ışıklarına ve yanıklarına karşı çok hassastır. Koruyucu örtülerini ise tükürüğümüzde bulunan enzimler yüzünden, her dudaklarımızı yaladığımızda yok ettiğimizden ekstra bakıma ihtiyaç duyarlar. Pürüzsüz, sağlıklı ve öpülesi dudaklara sahip olmanız için işte yapmanız gerekenler…

Mat rujlardan kaçının

kuru ve catlak dudaklari iyilestirmenin yollari

Evet oldukça moda ama mat rujlar dudaklarınızı kurutmaktadır. Instagramdaki influencerların birçoğu yeni ürünleri ya da makyaj trendlerini tanıtırken dudaklarına zarar vermemek için kapsamlı bakım ya da nemlendiricili astarlar kullanırlar.

Dudak peelingi yapın

Eksfoliasyon-peeling sağlıklı dudaklara sahip olmak isteyenler için en önemli adımlardan bir tanesidir, ancak asidik eksfolyantlar zarar verebilir bu nedenle doğal tedavilere bağlı kalmak en iyisidir. Bu ürünleri, içerik listesini iyice kontrol edip satın alabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Kullanacağınız bu peelingin bazı doğal ve ince şekerli bir yağ olmalıdır. Mesela shea veya hindistan cevizi yağı gibi. Tadı ve rengi gibi kişisel zevklerinize göre meyve veya sebze püresi de ekleyebilirsiniz.

Hızlı sonuç için

Organik bal, kakao yağı ve zeytin yağını ince bir macun haline gelene kadar karıştırın ve yatmadan önce dudaklarınıza uygulayın. Bu tarifin güzelliği, balmumu veya vazelin gibi her evde bulunmayan malzemelerin olmamasıdır.

Komedojenitesi yüksek yağlar kullanın

Komedojenite, herkesin bilmediği bir ölçümdür. Bu ölçüm, yağların gözenekleri tıkama kabiliyetini gösterir. Örneğin, hindistancevizi yağı yüksek komedojeniteye sahiptir ve gözeneklerinizi tıkar bu yüzden yüzünüze sürmemelisiniz ancak küçük kırışıklıkları doldurduğu için vücudunuz ve dudaklarınız için harika bir seçenek olabilir.

Bol su için ve sürekli nemlendirin

Yeteri kadar su içmiyorsanız cildiniz ve dudaklarınız bunu belli edecektir. Vücudunuzda kuruyacak dudaklarınız çatlayacaktır. Bol su içtiğinizden emin olun ve dudaklarınıza nemlendirici uygulamayı unutmayın.

Hava nemlendiricileri kullanın

Evinizdeki ve iş yerinizdeki kuru hava, daha çok kışın kuru dudakların büyük bir nedenidir.  Bunu engellemek için birtakım önlemler alabilirsiniz. Duş alırken banyonun kapısını açık bırakabilir, bazı ev bitkileri satın alabilir ya da kaloriferlerin üzerine su dolu kaplar bırakarak evinizdeki havayı daha nemli hale getirmenin yollarını bulabilirsiniz.

Salatalık maskesi yapın

kuru ve catlak dudaklari iyilestirmenin yollari

Kadınların gözlerinde 2 salatalık dilimiyle oturdukları filmlerdeki komik sahneleri hatırlıyorsunuz değil mi? Bu dudaklar içinde işe yarıyor aslında. İnce bir dilim salatalık veya salatalık ezmesi alın ve 5-10 dakika dudaklarınıza uygulayın. Bunu kış aylarında güzellik rutininizin bir parçası olarak ekleyin.

Seramid içeren dudak balsamı kullanın

Dudaklarınız doğal olarak bir dış koruma katmanına sahiptir, ancak yiyecekler, bakımlar, makyaj ve hava koşullarının tümü bunu yok etme eğilimindedir. Seramidler, vücudunuzun bu koruyucu tabakayı doğal olarak geri kazanmasına yardımcı olmak için çalışır.

Çok asitli yiyeceklerden ve baharatlardan kaçının

Asitli ve baharatlı yiyecekler dudaklarınızın doğal koruyucu tabakasını bozar. Çatlamış ve tahriş olmuş dudaklardan kaçınmaya çalışıyorsanız, bu tür yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Güneş kremi kullanın

Dudaklarınız,  en az yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki cilt kadar güneş ışınlarına karşı hassastır. Onları korumak için en az 15 SPF’li güneş kremi kullanmalısınız.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Işıl Yıldız

Çakraların dengesine, sözlerin büyüsüne ve şimdi'nin gücüne inanan, meditasyon ve mistizme meraklı, yazmayı ve araştırmayı seven, bol gezen, bol okuyan, yeni rotalar keşfetmeyi ve keşfettirmeyi seven - anda ve farkında olan biri...

Yorum yap