Her Gün Duş Almak Zararlı mı?

Her Gün Duş Almak Zararlı mı?

her gun dus almak zararlı mı

Bazı kişiler güne duş ile başlar ve duş ile sonlandırır. Bu kişiler için duş almak yemek içmek gibi günlük rutinleri haline gelmiştir. Peki vücudumuz için her gün duş almak gerekli midir ya da her gün duş almanın zararı var mıdır? Bu yazımız da bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ne sıklıkta duş almalıyız?

Sıcak bir duş almadan temiz hissetmek mümkün müdür? Peki bu temizlik hissini korumak için her gün duş almak gerekli midir? Uzmanlar her gün duş almanın vücudumuz için sağlıklı olmadığını belirtiyorlar. Her duşta kullandığımız kimyasal ürünler; sabun, şampuan, duş jelleri vücudumuzdaki bazı organizmaları, yararlı bakterileri öldürüyor ve bu da vücudumuzu hassaslaştırarak korumasız hale getiriyor. Ayrıca vücudumuzun doğal yağını kaybederek kurumasına yol açıyor.

her gun dus almak zararlı mı

Uzmanlar 2 ya da 3 günde bir duş almanın sağlıklı olduğunu belirtiyorlar. Ter kokusundan rahatsızlık duyulması durumunda, sabunlu bez veya havlu ile birlikte vücudun terleyen bölgeleri temizlenebilir. Bununla birlikte, her gün duş almadan yapamayanlar için, ılık su ile ve kısa bir duş tavsiye ediliyor.

Her gün duş almak saça zarar verir mi?

Her gün yıkanan saçlar, şampuanlardaki kimyasal maddelere maruz kalarak zarar görüyor ve doğal yağında nemlendirilmesine izin verilmediğinden kuruyarak daha kırılgan hale geliyor.

her gun dus almak zararlı mı

Eğer yağlı görünümlü bir saça sahip değilseniz, kuaförler her gün saçınızı yıkamamanızı, ya da her gün yıkamakta ısrar ediyorsanız her seferinde şampuan kullanmamanızı tavsiye ediyorlar.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap