Psikolojik Kitap Önerileri

Psikolojik Kitap Önerileri

psikolojik kitap tavsiyeleri

Okurken çok keyif aldığım psikolojik rahatsızlıklarla ilgili güzel bilgiler veren ve psikoloji alanı dışında da herkesin rahatlıkla okuyabileceği birkaç kitabı  sizlerle paylaşıyoruz.

1- Durulmayan bir kafa

Kay Redfield Jamison’un yazdığı otobiyografik roman olan bu kitap yazarın kendi hayatını anlatıyor. Kitap bipolar rahatsızlığından muzdarip olan ve aynı zamanda psikiyatrist olan Kay’ın yaşadıklarını konu alıyor. Bipolar rastalığıyla ilgili merak ettiğiniz çoğu şeyi hastalığın semptomlarını açıklayıcı ve sade bir dille anlatan güzel bir kitap.

durulmayan bir kafa

2- Bir sosyopatın itirafları

Antisosyal kişilik bozukluğu olan başarılı bir avukatın hayatını konu alan bu kitap da oldukça sürükleyici. Dışarıdan oldukça başarılı ve normal görünen bu avukatın iç dünyasını ele alıyor. Sosyopatların zekice hamlelerini, manipülatif özelliklerini ve baskın karakterlerini kitapta rahatlıkla görebilirsiniz. Kitabın yazarı ise M.E.Thomas’tır.

bir sosyoptin itiraflari

3- Günübirlik hayatlar

Alanında çok başarılı bir psikiyatrist olan Irvin Yalom’un yazdığı bu kitap gerçek psikoterapi öykülerine dayanır. Psikoloji alanına ilginiz varsa Yalom’un kendi psikoterapilerini çok yalın bir dille aktardığı bu kitabı çok beğenebilirsiniz.

gunubirlik hayatlar

4- Bir psikiyatristin gizli defteri

Öneri listesinin olmazsa olmazı olan bu kitapta da sıra dışı psikiyatrik vakalara yer veriliyor. Bir psikiyatrist olan Gary Small tarafından yazılan ve gerçek psikoterapi öyküleriyle yazılan bu kitap da oldukça sürükleyici.

gary small

5- Takım elbiseli psikopatlar

Bir sosyopatın itirafları gibi bu kitap da antisosyal kişilik bozukluğunun karakter özelliklerini ele alır. Daha çok iş hayatında sosyopatik özelliklere sahip insanların yükselişini, başarılarını konu alır. Yazarları Robert D. Hare ve Paul Babiak.

is hayatinda

6- Narsisizm gerçek benliğin inkarı

Yine bir psikiyatrist olan Alexander Lowen’ ın deneyimleriyle yazılmış olan bu kitap narsizme ve narsist kişiliklere olan bakış açınızı değiştirmenizi sağlayacak türden oldukça derin ve bilimsel bir kitap.

narsisizm

Yazar hakkında

İpek Erol

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans yapmakta. Aynı zamanda maskaraa.com’da psikoloji kategorisinde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap