Tehlikeli Olduğunu Bilmeden Her Gün Yaptığımız 9 Şey

Tehlikeli Olduğunu Bilmeden Her Gün Yaptığımız 9 Şey

her gun yanlis yapilan seyler

Gün içinde zararsız olduğunu düşündüğünüz ve hatta alışkanlık haline getirdiğiniz pek çok şey yaparsınız. Aslında insanların, tehlikede oldukları zaman onları uyaran bir duygusu vardır. Ancak her durum önceden tahmin edilebilir ve önlenebilir değildir. Bu yazıda ne kadar tehlikeli olduğunu fark etmeden her gün yapmaya devam ettiğiniz 9 şeyi bulabilirsiniz.

1. Plastik şişeler kullanmak

plastik siselerden icmek

Mikroplastikler, plastik şişede çok sayıda bulunurlar ve insan sağlığını tehdit ederler. Doğurganlığı azaltabilir, vücut yağını arttırabilir, sinir ve bağışıklık sistemlerini olumsuz yönde etkileyebilir, erkek genital gelişimini etkileyebilir, çocukluk çağı obezitesini teşvik edebilir ve kardiyovasküler hastalık gelişme riskini arttırabilirler. Bu şişeler özellikle çocuklar için daha da zararlıdır.

2. Kuru temizleme ile temizlenmiş giysiler kullanmak

kuru temizleme yapilmis giyisiler

Kuru temizleme kimyasal bir işlemdir. Kuru temizleme yapılırken giysileriniz çok tehlikeli kimyasallarla işlem görür ve bu kimyasallardan bazıları kumaş yüzeyine yapışabilir. Bu kimyasalları solumak, solunum yollarında ve gözlerde tahrişe sebep olabilir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi ve görme problemlerine yol açabilir.

3. Hapşırığımızı tutmak

hapsirik tutma

Asla hapşırığınızı tutmayın. Eğer tutarsanız, hapşırma havasının kulaklarınıza gönderdiği hava ile kulak zarınızı parçalayabilirsiniz. Hapşırıklarınızı kontrol etmek ayrıca gözlerinizdeki, burnunuzdaki ve kulak zarlarındaki kan damarlarının sıkışmasına ve patlamasına neden olabilir.

4. Kimyasallarla dolu parfümler kullanmak

kimyasal icerikli parfum kullanilmasi

Birçok parfüm, şirketlerin gizli tuttuğu, petrol kökenli toksik bileşenlerle doludur. Bu bileşenler solunum ve hormon problemlerine, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilirler

5. Sivilce sıkmak

sivilce sikmak

Her şeyden önce, sivilceleri sıkmak onları daha da kötüleştirebilir ve yara izlerine neden olabilir. Yüzünüzde, ölüm üçgeni (ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yer) olarak bilinen ve beyinle doğrudan bağlantılı bir alan vardır. Sivilcelerinizi sıkarken orada bir enfeksiyona neden olursanız, bu enfeksiyon kolayca sinir sistemine ulaşabilir ve görme ile ilgili ya da felç ile sonuçlanacak komplikasyonlara hatta ölümlere neden olabilir. Sivilce sıkmak yerine bir bilek bandı ile oynayın, isteğiniz kaybolacaktır.

6. Sentetik bileşenli kozmetik ürünler kullanmak

sentetik bilesenli kozmetik-urunleri

Kullandığınız makyaj ürünlerinin sentetik bileşenler içerip içermediğini bilmek önemlidir. Bu bileşenler zamanla vücudunuzda birikebilir; ciltte tahrişe ve hatta kansere neden olabilir.

7. Aynı yastık kılıfını uzun süre kullanmak

yastik kiliflarini degistirmemek

Gece uyurken yastığınız cilt, saç ve vücut yağını emer. Kılıfları uzun süre değiştirmemek ve belli aralıklarla yastıkları havalandırmaktan kaçınmak, yastıklara mayt/akar denilen (kene benzeri) bir canlıyı çeker, ayrıca da çeşitli alerjilere sebep olabilir.

8. Burun kıllarının koparılması

burun killarinin koparilmasi

Burunda bulunan kılları koparmak cildin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatarak, menenjit ve diğer beyin enfeksiyonlarına yol açabilir.

9. Paketlenmiş hazır gıdalar tüketmek

paketlenmis hazir gidalar

Paketlenmiş hazır gıdaların taze yiyeceklere göre besin değeri oldukça düşüktür. Sık tüketildiği durumlarda ise içeriğinde taze yiyeceklere göre fazla tuz, şeker ve kimyasal barındırdığı için obeziteye, kalp rahatsızlıklarına ve uzun vadede kansere yol açtığı bilinmektedir.

Siz bu saydığımız maddelerden kaçını günlük hayatınızda yapmaya devam ediyorsunuz? Bize yorum kısmından görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Nihan Derdiyok

Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, seramikle uğraşmaktan çok keyif alan, yazmaya ve çizmeye meraklı, okumadan duramayan, kahveye fazlaca düşkün biri...

Yorum yap