Yazlık Ayakkabı Seçerken Yapılan 9 Hata

Yazlık Ayakkabı Seçerken Yapılan 9 Hata

yazlik ayakkabi kullanimi

Bahar aylarını yaz aylarına teslim ettiğimiz şu günlerde, şekil, renk ve fiyat olarak her zevke ve bütçeye uygun yaz ayakkabıları bizleri bekliyor. Ancak, güzel görünmek isteyen, sağlık, rahatlık ve ayak hijyenini de göz önünde bulundurmalıdır. Peki tüm bunları sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz? İnsanların sıcak havalarda ayakkabı seçerken yaptıkları yaygın hatalara ilişkin bir rehber hazırlayarak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmaya karar verdik.

1. Düz taban ayakkabılar.

yazlik ayakkabi kullanimi

Düz tabanlı kapalı ayakkabıları günde 1-2 saatten fazla giymek sağlığınıza zarar verebilir. Bu tür ayakkabılar topuğun yürüme yüzeyine olan etkisini yumuşatmak için tasarlanmıştır. Bu da iskeletinizin her adımda bir mikrotravma (insan vücudunda küçük yaralanmalar) aldığı anlamına gelir. Başka bir dezavantaj, bacaklarınızın burkulma ve diğer yaralanma riskini artıran sabit bir gerilim durumunda kalmasıdır. Ayrıca, vücut ağırlığınız ayak boyunca eşit olarak dağılmaz. Bu durumda da sürekli topuk ve ayak tabanı ağrısı ile baş başa kalacaksınız. Düz tabanlı ayakkabıların yerden yüksekliği en az 2 cm en fazla 4 cm olmalıdır.

2. Ayakkabıyı çorapsız giymek.

yazlik ayakkabi kullanimi

Yaz aylarında, çorapsız kapalı ayakkabı giymek yoğun terlemeye neden olur. Ayrıca bu durum yoğun topuk kurumasına da yol açar. Bu tür ayakkabıların çorap ile giyilmesi tavsiye edilir. Hava çok sıcaksa pamuklu çorap giymenizi öneririz.

3. Rugan ayakkabı kullanımı.

yazlik ayakkabi kullanimi

Yaz aylarında, günlük olarak rugan ayakkabı giymekten kaçınmak en iyi karardır. Hava sirkülasyonu ve nem emilimi söz konusu olduğunda bu tür ayakkabılar iyi bir verime sahip değildir. Ayrıca, bu ayakkabılar mekanik hasara yol açabilirler. Rugan sıcaklık değişikliklerine karşı hassastır. Sıcaklık 10 dereceye düştüğünde veya 25 dereceye çıktığında çatlama hatta yırtılma eğilimindedir.

4. Doğal olmayan malzemelerden yapılmış ayakkabılar.

yazlik ayakkabi kullanimi

Yaz aylarında, gerçek deri veya kauçuk gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılmış ayakkabılar özellikle tavsiye edilir. Sıcak havalarda sahte deri ayakkabı giymek sağlığınız için tehlikeli olabilir, çünkü yüksek sıcaklıklar çeşitli kimyasal bileşenlerin ciltle etkileşmesine neden olur. Yeterli ve sağlıklı hava sirkülasyonu olamayacağı için terleme dolayısı ile ayak kokusuna, mantar enfeksiyonlarına, sürtünme ile oluşacak lezyonlara (doku bozukluğu) yol açabilecektir.

5. Ayak numaranızdan büyük ayakkabılar.

yazlik ayakkabi kullanimi

Zaman zaman özel günlerde sırf kıyafete uygun diyerek ayak numaramızdan büyük ayakkabı tercih edebiliyoruz. Bu hatalı seçim sağlıklı yere basmanızı engelleyeceği gibi bacağınızı her kaldırdığınızda ayakkabının düşmesini önlemek için kasları germenize dolayısı ile kas ağrılarına sebep olur. Kas kontrolünü sağlamak her an mümkün olamayacağından kolayca dengenizi kaybetmeniz söz konusu olabilir. Boyutu çok büyük olan ayakkabılar ayak kırıklarına kadar varan hasarlara yol açabilir.

6. Geniş yüzeyli ayakkabılar.

yazlik ayakkabi kullanimi

Ayakkabılarınız geniş yüzeyli, ağır hacimli ise üstelik ayaklarınızı sıkı sarmıyorsa yürüyüşünüz ve konforunuz yeterli verimi elde edemeyecektir. Ayakkabılarınızı giydiğinizde, düşmemenizi engelleyen tek şey ayak parmaklarınızdır. Ağır ayakkabılar, bacak kaslarınıza aşırı yüklenir parmaklarınız kaldırabileceğinden fazla yük alır. Bu durumda hem çok daha fazla yorulacaksınız hem de yürüyüşünüze çirkin bir görüntü kazandıracaksınız. Ayrıca, bu tür ayakkabıların giyilmesi ayak parmağı ve eklem deformasyonlarına, nasırların ortaya çıkmasına, diz ve sırt ağrılarına yol açabilir.

7. Sandalet ve parmak arası terlikler.

yazlik ayakkabi kullanimi

Aşırı uzun tabanlar, parmak arası terliklerin ve sandaletlerin ortak bir özelliğidir. Bu tür ayakkabılarla, ayak parmaklarının uçları ile tabanın ön kenarı arasındaki mesafe genellikle rahatlık için çok geniştir. Normal mesafe 1 cm fazla olmamalıdır. Bu, ayağın ayakkabı içindeki özgürlük sınırını oluşturur. Genişlik çok büyük olduğunda, yürüyüş içe basma ile sonuçlanır. Bunun yanında ayakta burkulma kaçınılmaz hale gelir. Düz taban terlik ile araba kullandığınızda gazı ve fren pedalını doğru hissedemeyeceğinizden dolayı, kontrolsüz gaza basma, yetersiz fren yapma durumu oluşabilir. Hızlı hareket etmeniz gereken bir durumda sallanabilen düz tabanlı terlikler yere takılır ya da ayağınızdan çıkarsa olabilecekleri kimse düşünmek istemez. Hiç mi faydası yok bu tür terliklerin derseniz; havuz kenarında yalınayak yürümektense en azından parmak arası terliklerinizi giyin. Sizi mantarlardan korurlar.

8. İç ve dış tabanı oturmamış ayakkabı seçimi.

yazlik ayakkabi kullanimi

Yapımı sırasında iç ve dış tabanları doğru oturmamış ayakkabıları giydiğinizde ayaklarınız dengede duramayacaktır. Asimetri sağlanamaması ayaklarınızın ayakkabı içine doğru yerleşmemesine siz yürürken kontrol dışı içten kaymasına, nihayet bu durum da düşecekmişsiniz dahası düşmenize sebep olur.

9. Dar tabanlı ayakkabılar

Ayaklarınız için dar tabanlı ayakkabı seçiminiz ayak parmaklarınızın hareketlerini kısıtlar. Ayak parmaklarınızda zamanla şekil bozukluğuna, tırnaklarınızda batıklara sebep olur.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Rezzan Aksoy

Yorum yap