Cilt Bakımında Yeni Trend: Hyalüronik Asit | Maskaraa

Cilt Bakımında Yeni Trend: Hyalüronik Asit

hyaluronik asit nedir

Cilt bakım alanında gelişen ve değişen trendlere son zamanlarda bir yenisi daha eklendi. Hyalüronik asit. Sıkça karşımıza çıkan, güzelliğin ve cilt bakımının olmazsa olmazı haline gelen hyalüronik asit nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanmalıyız ve nelerden elde edebiliriz gibi soruları bu yazımızda daha detaylı inceleyeceğiz.

Hyalüronik asit insan vücudunda eklemlerde, gözlerde ve ciltte doğal olarak yer alan amino asit içeren polisakkarit formunda bileşenler arasında yer alıyor. Cilde esneklik, sağlamlık ve nem kazandıran bu bileşenlerin bozulması ya da azalması sonucu bazı cilt problemleri meydana geliyor. İnsan vücudunda ortalama 15 gr bulunan hyalüronik asit yaşa ve çevresel faktörlere bağlı olarak zamanla azalıyor.

hyaluronik asit nedir

Bu noktada kullanılan hyalüronik asit içeren serumlar ve kremler azalan seviyelerin yenilenmesine böylece daha dolgun, canlı ve nemli bir cilde sahip olmamıza yardımcı oluyor. Hyalüronik asit, cildi sarkmalardan, yaşlanmadan, güneşin yol açtığı cilt problemlerinden ve nemsizlikten koruyor. Birçok formda karşımıza çıkan hyalüronik asit hem estetik alanında, hem cilt bakım ürünlerinde oldukça sık kullanılıyor. Gelelim hyalüronik asitin faydalarına;

Hyalüronik asitin cilde faydaları?

  • Hyalüronik asit cilde uygulandığında, cilde nemlilik, ışıltı ve dolgunluk verir.
  • Kırışıkların oluşmasını ve sarkmayı önler.
  • Ciltteki akne izlerini geçirmek ve akne oluşumunu önlemek için kullanılır.
  • Kolajen liflerinin oluşmasına ve oluşan bu liflerin korunmasına yardımcı olur.
  • Hücre yenilenmesini ve onarımını destekler.
  • Dokuların onarılması ve elastikiyetin korunması açısından önemli olduğundan yaşlanmayı geciktirir.
  • Ciltteki tahriş ve iltihaplara iyi gelir.

Hyalüronik asit nasıl kullanılır?

Hyalüronik asit, medikal estetik yöntemleriyle cilt alt dokusuna yerleştirilebildiği gibi, hyalüronik asit içeren cilt bakım serumları ve kremleri gibi ürünlerle de cildin üst katmanlarının nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Cilt tabakasına yerleşen bu hyalüronik asit molekülleri, nemin ciltte daha uzun süre kalmasını sağlayarak cildinize daha canlı, sağlıklı ve taze bir görünüm veriyor.

Hyalüronik asit içeren bir serum kullandığınızda, üzerine uygulayacağınız nemlendirici ürünün etkisini artırabilirsiniz. Günde bir kez sabah ya da akşam cilt bakım rutininize göre belirleyeceğiniz zamanda kullandığınız hyolüronik asit içeren bir ürünle daha nemli, dolgun, parlak ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Kullandığınız krem ve serumlara rağmen içerisindeki hyalüronik asitin cildinize yetersiz geldiğini düşünüyorsanız, problemli bir cildiniz varsa ya da ürün içeriğinden emin değilseniz bir dermatolog ile görüşmenizde fayda var.

Hamileler kullanabilir mi?

C vitamini, niasinamid, hiyaluronik asit ve peptitler içeren yaşlanma karşıtı cilt ürünlerinin hamilelik sırasında kullanımı genellikle güvenli kabul edilir ve cilt üzerine kullanımda bir problem olduğunu kanıtlayan hiçbir araştırma yoktur ve bunun üzerine çok bir çalışma da bulunmamaktadır. Ancak yine de hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz tam bilgi için bir doktora danışmanızda fayda var.

Kullanırken nelere dikkat etmeli?

Piyasada çok fazla sayıda ve çok farklı fiyatlarda hyalüronik asit içeren ürünler bulunduğundan, kullanılan hyalüronik asitin kaynağı önemli bir faktördür. Günümüzde daha çok sentetik yani laboratuvar ortamında üretilmiş hyalüronik asit kullanılsa da piyasaya çıktığı ilk zamanlarda hyalüronik asit kaynağı olarak horoz ibiği kullanılıyordu. Hala günümüzde bu tarz ürünler mevcut. Böyle bir ürün kullanılacaksa özellikle tavuk ve yumurta alerjisi olanların dikkatli olması ve veganların ürünleri bu açıdan değerlendirmesi uygun olacaktır.

Hyalüronik asitin miktarının da önemli bir etken olduğunu unutmamak gerekir. Günlük kullanım dozu olarak henüz bir doz miktarı saptanmamış olsa da yapılan çalışmalarda 60 ile 240 miligram arası hyalüronik asit kullanılmıştır. Bu nedenle çok düşük konsantrasyonu olan ürünleri tercih etmemekte fayda var. Cilt için kullanacağınız hyalüronik asite ek olarak, C vitamini, B vitamini gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Hyalüronik asit içeren ürünlerin etkisinin görülmesi için ürüne 4-6 hafta devam etmekte fayda var.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gülşah Dübek

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü Mezunuyum. Okumayı, yazmayı, trendlerle yakından ilgilenmeyi sever ve bunları hayatıma entegre ederim. Gökyüzüne aşık, uçan birisiyim ve uçanlar bilir gökyüzü meleğiyim... Klasik sözüm ise şimdi değilse ne zaman?

Yorum yap