Saç Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı? | Maskaraa

Saç Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Tıpkı kendisi için yapılmış muhteşem bir elbise ve cam ayakkabılar giydiğinde Cinderella’nın hayatının altüst olması gibi, hepimiz güzel görünüşümüzü geliştiren ve kendi tenimizde rahat hissetmemizi sağlayan kıyafetler giyerken de dramatik bir değişim yaşayabiliriz. Görüntü uzmanı ve ünlü danışman George Brescia’nın sözleriyle, “kıyafetinizi değiştirin, hayatınızı değiştirin” kitabının yazarı: “Giydiğiniz her bir kıyafet, sizin hakkınızda her şeyi anlatıyor ve aynı zamanda nasıl hissettiğinizi de etkiliyor. Kendinizi güvende ve güzel hissettiren gardırop bulmak, sevdiğiniz bir hayatı yaşamanın önemli bir parçasıdır, çünkü nasıl hissettiğiniz yaptığınız her şeyi etkiler.” Ve bu ifade daha doğru olamazdı. Bu nedenle, bunu akılda tutarak, doğal renklerinizi ortaya çıkarabilecek birkaç ton hakkında bilgi edinmenin önemli olacağını düşündük.

Bizler sizin her zaman göz alıcı görünmenizi istiyoruz, bu nedenle doğal görünümünüzü geliştirebilecek renkleri seçmenize yardımcı olacak küçük bir kılavuz hazırladık. Çünkü unutmayın: Parlamak için saç renginizi hesaba katmalı ve hangi renklerin sizin lehinize oynayacağını öğrenmelisiniz.

Koyu kahverengi saçlı kadınlar

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Koyu saç renginiz oldukça doygundur, bu yüzden size en uygun renkler hem parlak hem de doygun renklerdir – fuşya, kırmızı ve turkuaz gibi düşünün. Bu renkler saçınızı mükemmel bir şekilde tamamlar. Paletinizdeki nötr renkler siyah, gri ve beyazdır. Basılı desenler söz konusu olduğunda, bunları akıllıca ama istediğiniz sıklıkta kullanın. Saçınızla birlikte bunlar yüz hatlarınızın öne çıkmasını sağlayacaktır, o yüzden makyajınızda da doygun renkler seçmeyi tercih edin.

Bej tonları sadece solgun görünmenizi sağlayacağı için bej kıyafetlerden uzak tutmaya çalışın. Ek olarak, pastel tonlarınızı dikkatlice seçin. Bunun tek istisnası pembe, şeftali, lavanta, leylak rengi ve hatta neon tonlarıyla mükemmel uyum sağlayan daha koyu ten tonlarıyla gelir. Yani, hemen hemen tüm renkler.

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Sarışın saçlı kadınlar

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Eğer sarı saçlara sahipseniz lacivert ve camel rengi sizi çok güzel bir bütün haline getirecektir. Aslında açık mavi, pembe ve şeftali gibi pastellerin yanı sıra toprak tonları da sizin için idealdir. Desenli veya pullu giysiler kullanmak istiyorsanız, küçük boyutlu desenler tercih edin.

Siyah, varlığınızı daha az fark edilir hale getirdiği ve utangaç olduğunuzu gösterdiği için en iyi seçim olmayabilir. Daha önce bahsettiğimiz gibi,  lacivert gibi ona yakın bir renkle değiştirmek daha iyi bir fikir olabilir. Büyük desenler de senin müttefiklerin değil. Kolayca fazla zorba olabilirler ve görünüşünüzü devralabilirler çünkü açık tenli iseniz, cildinizle saçınız arasındaki kontrast çok güçlü değildir.

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Kızıl saçlı kadınlar

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Renginiz asla nötr bir renk olarak kabul edilmeyecektir, bu sarışınlar ve esmerler için geçerli olabilir. Zengin ve cüretkar, bu yüzden abartmamak için gardırop seçimlerinizde dikkatli olmalısınız.

Siyah yerine mavi tercih edin. Kızıl saçlarınızı tamamlayacak bir renktir, bu nedenle ne olursa olsun iyi görünmenizi sağlar. Çikolata, mercan, mavi-yeşil, camel gibi topraksı, açık tonları ve yeşil giyebilirsiniz. Nelerden kaçınmanız gerektiğine gelince, siyahın sizi alt edebileceğini unutmayın. Ayrıca, pastel renklerden uzak durun, doymuş saç renginize uygun değildirler.

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Siyah saçlı kadınlar

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Saçınız o kadar doygun bir tonu yansıtıyor ki, kıyafet tercihleriniz söz konusu olduğunda bu yoğunluğa uyan renkler en büyük müttefikleriniz olacak. Siyah, beyaz, mavi, mor, yeşil ve hatta desenler alışveriş yaparken aramanız gerekenler olacaktır.

Öte yandan, yalnızca soluk görünmenize neden olacak düşük ısılı , düşük doygun renklerden kaçının. Bunun tek istisnası, koyu renk saçınıza inanılmaz bir kontrast sağlayabilen çok açık pastellerdir.

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Gri ve platin saçlı kadınlar

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Saç renginizde yaşla birlikte gelen değişiklikleri kucaklamak isteyebilir ya da boyamaya karar verebilirsiniz. Gri ve gümüşü birleştirmek söz konusu olduğunda endişelenmenize gerek yok. Aslında çok basit. Siyah ve beyaz gibi zıt renkleri tercih etmeye çalışın. Siyah, lacivert, mor, lavanta veya beyaz gibi zengin renkler de giyebilirsiniz. Diğer harika seçenekler gümüş ve safir mavisi ve yakut gibi değerli taş renkleridir.

Görünüşünüzle şov yapmak istiyorsanız, fildişi gibi renkler seçmeyin. Sadece sizi soluk göstereceklerdir. Aynı şey gri için de geçerli. Ve son bir tavsiye; yeşil tonlar, saçınızın biraz yeşilimsi görünmesine neden olabileceği için en iyi arkadaşınız değildir.

sac rengine gore kiyafet secimi nasil olmali

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Cemre Naz Özen

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik öğrencisi. Sosyal, neşeli, gezmeyi, konuşmayı, fotoğraf çekmeyi ve dans etmeyi çok seven biri...

Yorum yap