Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

argan yagi nedir

Hepimiz Argan yağını birçok yerden duymuşuzdur ve farkında olmasakta bakım ürünlerimiz içinde kullanmaktayızdır. Argan yağı nedirArgan yağı nerede üretilirArgan yağının faydaları nelerdir hiç merak ettiniz mi?

Argan yağı, Fas’ın yerel bitkisi olan argan (Argania spinosa) ağacının meyvesinin çekirdeğinden üretilen bir tür bitki yağıdır. Sadece Fas’ın Güneybatısında yetişen bu bitki, Fas zeytin ağacı olarak da bilinmektedir. Meyveleri sert ve kabukludur. Meyvenin içinden yumuşak etli bir meyve çıkar. Çevresindeki sert kabuk meyvenin ortalama ağırlığının %25’ini oluşturmaktadır. Mayıs ayı gibi olgunlaşmaya başlayan meyveler, Haziran, Temmuz aylarında toprağa düşmeye başlar ve meyveler açık havada kurumaya bırakılır.

Yöre halkı tarafından toplanan kuru meyveler granit taşlarla kırılıp içindeki yumuşak çekirdek çıkartılır. Çekirdekler daha sonra yöre kadınları tarafından el değirmenlerinde kavrulur. Ancak kozmetik amaç ile kullanılan argan yağı kavrulmaz. Argan yağı, Fas yerel halkı tarafından gıda amacı ile kullanıldığı gibi kozmetik amaçla da kullanılmaktadır.

Günümüzde argan yağının pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. En yaygın kullanım alanları saç, cilt, tırnak ve vücut bakımıdır. Argan yağını aktarlardan saf argan yağı olarak temin edebileceğiniz gibi kullandığınız bakım ürünlerine işlenmiş şekilde de kullanabilirsiniz.

Argan yağının faydaları

Argan yağının faydaları

Argan yağının cildimize olan faydalarını saymakla bitiremeyiz. Argan yağı vücut fonksiyonları için önemli rol oynayan E vitamini içermektedir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde düzenli kullanımlarda sağlıklı bir cilde ulaşmamızı sağlar. Peki argan yağının cilde fayları nelerdir?

Argan yağı güneş lekelerinden korur

Argan yağı, içerdiği antioksidan ile cildimizi, saçlarımızı ve tırnaklarımızı güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur. Argan yağı cildimizde yeni bir güneş lekesi oluşmasını engellemek ile kalmıyor aynı zamanda önceden var olan güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılabiliyor.

Argan yağının nemlendirici özelliği

Argan yağı muhtemelen en çok kullanılan nemlendiricidir. Birçok nemlendirici kremin içeriğinde görebileceğiniz gibi, saf argan yağını da nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Argan yağı en doğal nemlendiricilerden biridir. Cildi derinlemesine nemlendirir, yumuşatır ve cildin kurumasını önler. Geceleri yatmadan önce el, ayak, vücut ve yüzünüze birkaç damla argan yağını bölgesel olarak masaj yaparak uygularsanız sabah uyandığınızda yumuşak bir cilt ile karşılaşırsınız. Aynı zamanda argan yağı ciltteki yağı dengeler ve aşırı yağlanmayı önler. Yağlı ve kuru ciltler için kullanımı uygundur.

Argan yağının sivilce tedavisinde kullanımı

Argan yağı, temiz bir yüze haftada en az 2 veya 3 kez olmak üzere birkaç damla cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Düzenli kullanımlarda sonucu hızla görebilirsiniz. Cildiniz daha pürüzsüz ve yumuşak olacaktır. Bunun yanı sıra gün içerisinde makyaj yapmadığınız zamanlarda cildinizi yıkadıktan sonra bir iki damla argan yağını yüzünüze uygularsanız hem cildinizi nemlendirmiş olursunuz hemde argan yağının antioksidan içermesinden dolayı cildinizi serbest radikallerden ve mikroplardan temizlersiniz. Cildiniz sürekli nemli ve temiz kalacağından siyah nokta gibi cilt sorunlarının da oluşmasını önlemiş olursunuz.

Argan yağının yaşlanma karşıtı etkisi

Argan yağı uzun süreli kullanımlarda yaşlanma geciktirici etkisi vardır. Cildi besler, nemlendirir ve zararlı çevresel faktörlere karşı korur. Ciltteki kırışıklıkları yumuşatır ve cildinizi güçlendirir.

Argan yağının saça faydaları

Argan yağının bir diğer yaygın kullanım alanı saç bakım ürünleridir. Saçlar ve saç kökleri için oldukça fazla faydası bulunan argan yağı saçı, saç derisini nemlendirir ve saç tellerini güçlendirir. Saf argan yağı direkt olarak saça uygulanabileceği gibi saç bakım ürünlerinin içinde de sıkça rastlanır. Argan yağının içinde bulunan E vitamini sayesinde saçlarınız sağlıklı uzar ve doğal parlak bir görünüme kavuşur. Argan yağının saç için kullanım şekilleri ise;

Argan yağı şampuanı

Argan yağı üretimi zorlu bir süreç olduğundan argan yağı pahalı bir yağdır. Bundan dolayı seçeceğiniz argan yağı içeren şampuanda diğer şampuanlara oranla fiyatı biraz daha pahalı olabilir. Argan yağı şampuanı saçınızın uzamasına yardımcı olur, saçlarınızı kuruladıktan sonra elektriklenmesini önler, saçlarınızı kolay şekillendirmenizde yardımcı olur.

Argan yağı şampuanını kozmetik mağazalarından temin edebileceğiniz gibi kendinizde yapabilirsiniz. Saçınız için uygun gördüğünüz miktarda argan yağını kendi şampuanınız ile karıştırabilirsiniz. Eğer argan yağlı şampuan alacaksanız dikkat etmeniz gerek konu içeriğindeki argan yağı miktarıdır. Şampuanın üstündeki içindekiler bölümünden miktarını öğrenebilirsiniz. Eğer çok az miktarda argan yağı içeriyorsa istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Durulanmayan saç bakım kremlerinde argan yağı

Argan yağı mükemmel bir bakım kremidir. Birçok saç bakım kreminin içeriğinde de yer almaktadır. Durulama gerektirmeyen bu saç bakım kremleri saçlarınızı besler aynı zamanda kimyasal işlem görmüş ve yanmış saçların onarılmasını sağlar.

Argan yağı saç bakım maskesi

Argan yağı vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin bir yağdır. Özellikle içeriğindeki E vitamini saçlarımız için güçlü bir besin kaynağıdır. Argan yağından maksimum ölçüde fayda sağlamak için bol miktarda argan yağını gece uyumadan önce saçınıza iyice yedirip tüm gece saçınızda beklettikten sonra sabah ılık su ile saçınızı yıkayabilirsiniz. Uygulamayı yaparken saç diplerinize masaj yaparak uygulamayı ihmal etmeyiniz. Argan yağı saçınızı tüm gece boyunca besleyecek ve onaracaktır.

Sabah saçınızı yıkayıp duruladığınızda saçınız yumuşak, parlak ve hacimli bir görüntü alacaktır. Daha sağlıklı saçlara kavuşmak için bu işlemi gün içerisinde de uygulayabilirsiniz. Örneğin evde geçireceğiniz birkaç saat içinde saçınıza argan yağını uygulayıp bir iki saat sonra yıkayıp dışarı çıkabilirsiniz. Saçınızın çok daha kolay şekil almasına da yardımcı olur.

Argan yağının tırnaklara faydası

Argan yağı tırnakları güçlendirerek tırnak kırılmasını ve çatlamasını önler. Kırılgan, zayıf ve işlem görmüş canlılığını yitirmiş tırnaklarınız varsa bir kapta argan yağını birkaç damla limon ile karıştırın ve tırnaklarınızı 10-15 dakika içinde bekletin. Bu sayede daha güçlü tırnaklara kavuşacaksınız.

Argan yağının zararları

Şimdiye kadar argan yağının yan etkisi ile karşılaşılmamış ancak argan yağına karşı alerjiniz olabilir. Olası bir alerjik reaksiyon ile karşılaşmamak için kullanmadan önce az bir miktar bileğinize sürerek test edebilirsiniz. Ağız yoluyla da alınan kapsül şeklinde argan yağı da piyasada bulunmaktadır. Bölgesel olarak uygulanan argan yağı ve kapsül olarak satılan argan yağını kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Meliha Kesgin

İstanbul Üniversitesi fizik bölümü mezunu ve işletme bölümü öğrencisi

Yorum yap