Kırışıklıkları Engelleyen 6 Baş Masajı Hareketi

Kırışıklıkları Engelleyen 6 Baş Masajı Hareketi

Masajın dünyadaki kültürlerde uzun bir geçmişi vardır. Masajı genel olarak keyif ve lüks olarak görürüz. Oysaki masaj, tıbbi bir ihtiyaçtır ve düzenli olarak yaptırılması koruyucu bir tedavidir. Günümüzde insanlar masajı sağlıkla ilgili çeşitli amaçlarda kullanmaktadır. Peki masaj sayesinde yüzümüzdeki kırışıklıklardan kurtulabileceğimizi biliyor muydunuz?

Cildinize düzgün bir şekilde bakmak, güzellik uzmanlarına başvurmak ve güzellik enjeksiyonları almak bile yüzünüzü genç tutmak için yeterli olmayabilir. Kasların durumu, boyun ve baş tendonları cildin rengini, herhangi bir şişlik, göz
kapağı sarkmasında rol oynar. Genel olarak taze ve tonda olmadığınızı belirler. Günlük yapacağınız hızlı baş masajı kırışıklıklar üzerinde nasıl etkili olacağını bu yazımızda anlatacağız. Ayrıca bu masajı nasıl yapacağınıza dair gerekli
egzersizlerin listesini de derledik.

Epicranial aponeurosis, insan vücudundaki kafatası kemiğinin üst kısmını kaplayan yoğun bir lifli doku tabakasıdır. Kafa derisi yıllar içinde daha hareketsiz hale gelir ve kafa tasına daha fazla bağlanır. Kanın mikrosirkülasyonunu yavaşlatır. Bu, sarkan göz kapaklarını, deri kırışıklığını ve yüzün neden genel şeklini kaybettiğini açıklar niteliktedir.

Kafa derisi, hareket halindeyken ve bu alandaki masajla daha sağlıklı hale getirilebilir. Saç derisi ne kadar hareketli olursa, yüz o kadar genç görünür.

bas masaji

Bu egzersizle elde edilen etkiler ise şöyledir;

  • Saç kökleri daha iyi beslenir ve saçlar daha iyi uzar
  • Kalp fonksiyonlarını normalleştirir
  • Baş ağrılarının yoğunluğunda azalma
  • Yüzün doğal olarak kaldırılmasına yardımcı olur
  • Kırışıklıklar daha az belirginleşir

1- Yan kavrama

bas masaji

Saçlarınızı her iki taraftan olmak üzere köklerinden kulakların üstünden tutun, kafa derisinin hareketlerini hissederek saçları hafifçe yukarı doğru çekin. Bir süre bu pozisyonda kalın. Saçın ve cildin gerginliğini arttırmak için kafanızı hafif öne doğru eğin ve ellerinizle saat yönünde ve tam tersi şeklinde dairesel hareketler yapın.

Süre: 30-40 saniye

2- Kulakların arkasından kavrama

bas masaji

Saçlarınızı kulakların arkasından tutun, başın arkasına daha yakın şekilde, kafa derisinin hareketini hissedin ve saçlarınızı hafifçe yukarı doğru çekin. Bir süre bu konumda tutun ve ardından ellerinizi saat yönünde ve tam tersi yönünde hafif dair esel hareketler yapın.

Süre: 30-40 saniye

3- Alın ve başın arkasını kavrayın

bas masaji

Saçlarınızı kafanızın arkasına alın yani saç çizgisinde tutun. Saçınızı hafifçe yukarı doğru çekin, bir süre bu pozisyonda tutun ve sonra dairesel hareketlerle saat yönünde ve tam tersi yönünde hareket ettirin.

Süre: 30-40 saniye

4- Alından tepeye

bas masaji

İki elinizin parmaklarını alnınızın üzerine, saç çizgisine yerleştirin. Hafif baskı ve dairesel hareketler ile yukarı doğru hareket ettirin. Acı hissettiğiniz bölgelere dikkat edin.

Süre: 30-40 saniye

5- Başın arkasından masaj

bas masaji

İki elinizin parmaklarını başınızın arkasına yerleştirin hafifçe bastırarak ve dairesel hareketler ile boyuna doğru hareket ettirin. Ağrı hissettiğiniz bölgelere daha çok dikkat edin.

Süre: 30-40 saniye

6- Lenfatik drenaj

bas masaji

Ellerinizi yumruk yapın ve başınızın arkasındaki kemiklere yerleştirin ve o bölgeye dairesel hareketlerle masaj yapın.

Süre: 30-40 saniye

Bu masajlar gün boyunca yapılabilir, fakat egzersizler için en iyi vakit, uyandıktan hemen sonra oturma veya ayakta durma pozisyonunda gerçekleştirilmelidir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Maskaraa

Yorum yap