Boyun Kırışıklığından Kurtulma Yöntemleri

Boyun Kırışıklığından Kurtulma Yöntemleri

boyun kirisikligini onleme

Boyun vücudun hassas bir parçasıdır. Fakat çok dikkat etmeyip, ihmal edebildiğimiz bir bölge olabiliyor. Bunun sonucunda, kırışıklıklar ve çizgiler görünebilir. Gelişen ve sürekli değişim halinde olan dünya düzeninde bu oldukça normal bir durumdur. Ancak böyle bir durum genel görünümünüze biraz yaş ekleyebilir. Bu durumda, uzmanlar evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç doğal yöntem sunmaktadırlar.

Telefonunuzu ve bilgisayarınızı doğru şekilde kullanın.

boyun kirisikligini onleme

Gelişen düzen tıbbi terimler üzerinde de etkisini kurmuş ve “metin boyun” – “teknoloji boyun” şeklinde hayatımıza girmiştir. Telefonlarımız hayatımızın büyük bir parçası olduğu için saatlerce telefona bakarak, gündelik yaşam ve iş hayatlarımızda tablete, bilgisayara bakarak vakit geçirebiliriz. Tekrarlayan bu hareket döngüsü sonucunda eklem ağrıları ve boyun kırışıklıkları yaşarız. Boyun çizgilerini önlemek için bilgisayarınızı önünüzde ayarlayın ve doğrudan ileriye bakın. Masanız rahat değilse, ekranınızı doğru şekilde düzenlemek için örneğin bir dizüstü stand kullanabilirsiniz. Telefona baktığımız zaman ise telefonu göğüs hizamızın yukarısında tutarak boynumuzu çok fazla zorlamayarak kırışıklıkların önüne geçebiliriz.

Her gün yüzünüzle birlikte boynunuzu temizlemeyi unutmayın.

boyun kirisikligini onleme

Her akşam bu rutini uygulayabilirsiniz;

 1. Tüm boyun bölgesi de dahil olmak üzere yüzünüzdeki makyajı derinlemesine temizledikten sonra, cilt tipinize en uygun temizleyiciyi uygulayın.
 2. Boynunuz da dahil olmak üzere yüzünüze biraz nemlendirici uygulayın. Bunları uyguladığınızda cildiniz dolgunlaşarak toksin atımını sağlayacaktır.

Retinoid krem uygulayın.

Diğer bir adıyla retinol krem A vitamini barındıran ilaç ailesinin bir üyesidir. Retinoid kremler yaşlanma ve kırışıklıklarla mücadele için en iyi çözüm yollarından biridir. Uzmanlar bu kremi iki günde bir az miktarda kullanmamızı tavsiye etmektedir. Fazla kullanım kuruluğa neden olabilmektedir.

Ölü deriden arının.

Vücudumuzda gün içinde terleme, makyaj kalıntıları gibi sebepler ile ölü deri oluşumu gerçekleşir. Ölü deri vücudun kaşınmasına, kırışıklık oluşumuna ve sivilcelenmeye sebep olabilir. Bu sebeplerden dolayı vücudumuza uygulayacağımız peelingler bu sorunlar ile mücadelemizde yardımcımız olabilir. Fakat peeling haftada sadece bir kere uygulanmalıdır. Yoksa cildimizde istenmeyen acılar ve kızarıklıklar meydana gelebilir.

Boyun yogası uygulayın.

boyun kirisikligini onleme

Uzmanlar, en iyi sonuçları elde etmek için en az 5 ay boyunca her gün 30 dakika boyunca yüz yogası yapmanızı önerir. İşte boyun bölgenizi toparlayıp kırışıklıkları giderecek egzersizler.

1. Çene dışarı çıkık

 • Rahat bir pozisyonda oturun.
 • Çenenizi çıkarmaya başlayın.
 • Şimdi gülümseyin ve bu pozisyonda 5 saniye durun. Boynunuzdaki kaslardaki gerginliği hissedin.
 • Egzersizi 3 kez tekrarlayın.
 • Bu egzersizi günde 1-2 kez yapın.

boyun kirisikligini onleme

2. Dudağı öpücük yapmak

 • Omuzlarınızı aşağıya doğru ve rahat pozisyonda tutun.
 • Çenenizi tavana doğru kaldırmaya başlayın. Üst boyun ve çenede gerginliği hissetmelisiniz.
 • Dudakları öpücük şekline getirerek dilinizi aynı anda damağınıza değdirmeye çalışın.
 • 5 saniye devam edin ve 3 kez tekrarlayın.
 • Günde 1-2 kez yapın.

3. Kuğu boynu

 • Rahat bir pozisyonda oturarak omuzlarınızı rahatlatın.
 • Sağ elinizi sol köprücük kemiğinizin altına yerleştirin. Biraz basınç uygulayın.
 • Başınızı ve boynunuzu sağa doğru uzatmaya başlayın. Pozisyonunuz bir kuğunun uzun boynuna benzemelidir.
 • Dudaklarınıza öpücük şeklini verin.
 • 5 saniye pozisyonda kalın ve tarafları değiştirin.
 • Bu egzersizi günde 1-2 kez tekrarlayın.

Boyun çizgileri genç yaşta bile ortaya çıkabilir.

boyun kirisikligini onleme

Genetik ve çevre boyun çizgilerinin oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Bu kırışıklıklar sadece yaşlılarda oluşmaya başlar izlenimi doğru değildir. Dünyamızda, kırışıklık görünümünü hızlandırabilecek birçok stres faktörü vardır. Boyun bölgenizin sorunlu olduğunu düşünüyorsanız, umudunuzu kaybetmeyin. Süreci yavaşlatmaya yardımcı olmak için harekete geçebilirsiniz. Yüz ve boyun kaslarınızı hareketlendirin ve sigara içmekten kaçının. Bu, boyun çizgilerini önemli ölçüde azaltabilir.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ümmü Gülsüm Umut

Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu. Yeni ve güncel olana merakı olan, kitap okumayı çok seven, öğrendiklerini paylaşmaktan mutlu olan biri.

2 yorum

 • Çok faydalı bilgiler. Görsellerle harika desteklenmiş bir yazı. Bu yazıların devamını bekliyorum…

Yorum yap