Güzellik Şirketlerinin Bizden Sakladığı 11 Sır | Maskaraa

Güzellik Şirketlerinin Bizden Sakladığı 11 Sır

guzellik sirlari

Ünlülerin yaş almasına rağmen nasıl bu kadar çekici göründüklerini hiç merak ettiniz mi? Evet, herkes gibi bizde onları bu konuda biraz kıskanıyoruz ancak kişisel bakımlarıyla ilgili profesyonel destek aldıklarının da farkındayız.

Etkili bir kişisel bakımın temelleri basittir ve herkes tarafından kullanılabilir. Gelin birlikte göz atalım.

1. Güneş kreminin faydalarını hafife almayın.

guzellik sirlari

Düzenli güneş kremi kullanılmadan güzel ve sağlıklı bir cilde ulaşmak neredeyse imkansızdır. Madonna ile çalışan kozmetik uzmanı, güneş kremi kullanımı ihmal edilirse yapılan diğer kişisel bakım uygulamalarının da boşa olacağını söylüyor. Bir diğer güzellik uzmanı, 30 faktörden az olmamak şartıyla gün boyunca güneş kremi kullanımını tavsiye etmektedir.

2. Sivilcelerinizden kurtulmak için cildinizi aşırı kurutmayın.

guzellik sirlari

Çoğu leke kremi cildi kurutan, iltihabı şiddetlendiren ve sebum üretimini arttıran benzol peroksit (anti bakteriyel madde) içermektedir. Alkolün de etkisi aynıdır. Bu yüzden cildinizde ki lekelerden bu şekilde kurtulamazsınız. Dikkatinizi salisilik ve laktik asit içeren peelinglere ve kil içeren temizleme maskelerine yönlendirmelisiniz.

3. Cilt bakımı yaparken boynunuzu asla unutmayın.

guzellik sirlari

Boyun, kadınlarda yaşlanmanın belirtilerini en çok gösteren yerdir. Bu yüzden bu bölgeye iyi bakmak çok önemlidir. Bu bölgede deri oldukça incedir ve en az yüzünüz kadar hassas bir bakım gerektirir. Cilt bakımı ritüellerinize boynunuzu da eklemeyi unutmayın ve göreceksiniz ki bu size çok iyi gelecek.

4. Cildinize buzlu masajlar uygulayın.

guzellik sirlari

Donuk bir cilt oluşumunu önlemek için bir buz küpüyle cildinize masaj yapmanız önerilmektedir. Bu basit uygulama kan dolaşımınızı hılandırır ve cildiniz doğal bir parlaklık kazanır.

5. Cilt bakımı ürünlerinizi doğru yerde saklayın.

guzellik sirlari

Sıcak ve nemli havanın, cilt bakım ürünlerinin son kullanma tarihlerinin daha hızlı sona ermesine neden olduğunu biliyor muydunuz? Ürünlerin banyo yerine buzdolabında saklanması önerilmektedir.

6. Cildinize dokunan her şeyi temiz tutun.

guzellik sirlari

Elleriniz kirliyken kesinlikle yüzünüze sürmemeniz gerekiyor. Eğer cilt tipiniz kuru veya normal ise en az haftada bir kez yastık kılıflarını değiştirmelisiniz. Eğer cildiniz yağlı ise yastık kılıfınızı 3 günde 1 değiştirmeniz önerilmektedir. Bunun yanında yine cildimize en sık temas eden şeylerden biri de cep telefonlarımız. Bu yüzden cep telefonları zaman zaman temizlenmelidir.

7. Cildiniz sivilceye eğimli ise ovma işlemleri ve cilt süngerleri kullanmayın.

guzellik sirlari

Akneli bir cilde sahipseniz aşındırıcı cilt bakım ürünlerini (ovma, sünger, fırça) kullanmamanızı önerilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı yalnızca cilt iltihaplanmalarına neden olacaktır. Tüm cilt tipleri leke ve iltihaplanmaları azaltmak için sabunsuz narin bir temizliğe ihtiyaç duyar. Bu temizliği daha da etkili hale getirmek için su ve aspirin karışımını lekelerinizin üzerine sürebilirsiniz.

8. Yüz masajı ile göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz.

guzellik sirlari

Göz altı torbaları için lenf drenaj masajı (lenf dolaşımını hızlandırarak ödem ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan masaj türü) önerilmektedir. Bu masaj uygulaması lenf akışını uyarır. Bu sayede cilt pürüssüzleşir ve göz altı torbaları kaybolur. Ayrıca bu masajı evde bile yapabilirsiniz, öğrenmek çok kolay!

9. Ellerinize iyi bakın.

guzellik sirlari

Ellerin de boyun kadar bakıma ihtiyacı vardır çünkü elimizin üstündeki deri de ince ve oldukça hassastır. Günlük işlerinizi eldivenle yapmayı deneyin ve ellerinizi düzenli olarak nemlendirmeyi unutmayın. Yüzünüzün yanı sıra elleriniz içinde yaşlanma karşıtı kremler uygulayabilirsiniz. Ve tabiki güneş kremi sürmeyi de unutmayın.

10. Cildinizi iyice temizleyin.

guzellik sirlari

Dermatologlar, makyajınızını temizlemeden asla uyumamanız gerektiğini vurguluyor. Eğer bunu yaparsanız ilerleyen zamanlarda karşınıza tıkanmış gözenekler ve iltihaplı sivilceler çıkacaktır. Yatmadan önce makyaj temizlemek aslında görüldüğü kadar basit bir eylemdir ancak çoğu insan bu tavsiyeyi hala ihmal ediyor.

11. Yatmadan önce sütyeninizi mutlaka çıkartın.

guzellik sirlari

Özellikle sıkı veya telli bir sütyen, kan dolaşımınızı daraltır ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden doktorlar gece yatarken sütyenin çıkarılmasını  önermektedir. Ek olarak, cildin tahrişine ve rahatsızlıktan dolayı huzursuzluğa neden olmaktadır.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Aslıhan Özkan

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu. 9 yıllık lisanslı voleybol oyuncusu ve aynı zamanda manzara fotoğrafı çekmeyi çok seven biri.

Yorum yap