Çocuklar Hangi Yaşta Ev İşlerini Yapmaya Başlamalı? - Maskaraa

Çocuklar Hangi Yaşta Ev İşlerini Yapmaya Başlamalı?

cocuklar hangi yasta ev is erini yapmaya baslamali

Bilim insanlarına göre, ev işleri yapan çocuklar yetişkin yaşamlarında daha iyi performans gösteriyorlar. Bu ev işleri, çocukların ruh sağlığını bile geliştirebilir çünkü hayata dahil olurlar ve kendilerini önemli hissederler. Bununla birlikte, her angarya belirli bir yaşta tanıtılmalı ve ebeveynlerin kendilerinden biraz iş azaltmaları için bir araç olarak kullanılmamalıdır.

Bunun yerine, bu ev işleri çocuklara değerli yaşam dersleri öğretmenin bir yolu olarak kullanılmalıdır. Bende sağlıklı ebeveynliği destekliyorum ve yaşa uygun bazı işleri ve faydalarını sizinle paylaşmak istiyorum.

2-5 yaş: Öğrenme dizileri ve sırası

cocuklar hangi yasta ev is erini yapmaya baslamali

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için ev işleri, yeni beceriler geliştirmelerine yardımcı olmalı ve onlara her görevin bir başlangıcı, ortası ve sonu olduğunu göstermelidir (kıyafetleri seçersiniz, kıyafetleri giyersiniz ve sonra kıyafetleri bir çamaşır sepetine koyarsınız). En kolay ev işleri, onlara daha büyük projeleri gelecekte daha küçük adımlara nasıl ayıracaklarını öğretecektir.

Her yeni yaş grubundaki ev işleri, önceki tüm yaş gruplarındaki ev işlerini içerir. Önerilen işler ise; oyuncakları ve kitapları temizlemek, çamaşırları bir sepete koymak, yataklarını yapmak ve yedikten sonra tabakları temizlemek.

6-7 yaş: Yardım etmeyi öğrenmek ve takım çalışmasına katılmak

cocuklar hangi yasta ev is erini yapmaya baslamali

Bu yaşta, çocuklar evin etrafında daha fazla adım atabilirler. Bu, takım çalışmasının önemini aşılamak ve başkalarına yardım etmek için iyi bir zamandır. Çocuklar yemek pişirmenize, masayı hazırlamanıza, bakkal listeleri hazırlamanıza ve mağazadan gerekli öğeleri almanıza yardımcı olabilir ve bir evcil hayvana bakmak sadece onlara yardım etmeyi öğretmekle kalmaz, aynı zamanda eğlencelidir. Genel olarak, çocuk kendini hayata dahil hissedecek ve aile üyeleriyle daha iyi bağ kurma şansına sahip olacak.

Önerilen işler ise; yemek hazırlamaya yardımcı olmak, alışverişe yardım etmek, masayı kurmak, evcil hayvan besleme ve bitkileri sulamak.

8-9 yaş: Her şeyin bir yeri olduğunu anlamak

cocuklar hangi yasta ev is erini yapmaya baslamali

Çocuklar büyüdükçe, örneğin eşyalarını yönetmek gibi kendileri için daha fazla sorumluluk alabilirler. Etraflarında her şeyin kendine ait bir yeri olduğu bir sistem var. Yaşam alanlarını, her alet, okul malzemesi, oyuncak ve giysi parçası yerine oturacak şekilde düzenlemelidirler. Bu şekilde çocuk tutarlı olmayı ve yaşam alanını temiz tutmayı öğrenir.

Önerilen işler ise; eşyalarını organize etmek, çamaşırları katlamak ve kaldırmak, bulaşık makinesini boşaltmak ve çatal-bıçak ve tabak takımlarını kaldırmak.

10-11 yaş: Kendine güvenen hale geliyor

cocuklar hangi yasta ev is erini yapmaya baslamali

Şimdi büyük çocuk pantolonları giyip daha büyük görevlere hazırlanmanın zamanı geldi! Bu noktada, öğle yemeği paketlemek veya okuldan önce kahvaltı hazırlamak gibi zamana duyarlı işler getirilebilir. Kahvaltı yapmak gibi karmaşık, çok aşamalı işler, çocukları önceden plan yapmaya ve bir görevi tamamlamak için gerekli adımları bulmaya teşvik eder. Bu, çocuklara zaman yönetimi ve problem çözme becerilerinde yardımcı olacaktır.

Önerilen işler ise; kahvaltı hazırlamak, okul için öğle yemeği hazırlamak, çöpleri çıkarmak, toz almak ve süpürmek.

12-15 yaş: Öncelikleri belirlemeyi öğrenmek

cocuklar hangi yasta ev is erini yapmaya baslamali

Gençler için ev işleri, kendilerini yetenekli ve güvendiklerini hissediyorlarsa veya başka bir deyişle yetişkinler gibi davranıyorlarsa, pozitif bir öz saygı oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, yaşına uygun yeni ev işleri yapmak, bir gencin motivasyonu için harikalar yaratabilir. Onlara öz disiplini ve önceliklerin nasıl belirleneceğini öğretmek önemlidir, bu nedenle onlara günlük işler etrafında esneklik ve özgürlük sağlamak iyi bir fikir olabilir.

Önerilen işler ise; araba yıkama, temizlik, çimleri biçme, çarşaflarını değiştirme, ütüleme, düğme dikme ve camları temizlemek.

16+ yaş: Yetişkin yaşama hazırlık

cocuklar hangi yasta ev is erini yapmaya baslamali

Çocuklar ergenlik çağına geldiklerinde, zaten oldukça yetkin ve kendi kendine yeterli olurlar. Bu nedenle işleri, normal bir yetişkinin yapabilmesi gereken her şeyi içerir. Önemli para yönetimi ve acil durumlarla uğraşmayı içerirler. Bununla birlikte, tüm bu beceriler gençlerin hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha başarılı olmalarına kesinlikle yardımcı olacak olsa da, tüm işleri çocuğunuza bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta onlar sadece insan.

Önerilen işler ise; alışveriş, yemek pişirme, araba bakımı, ampullerin değiştirilmesi, ev aletlerinin derinlemesine temizlenmesi.

Siz evinizde sorumlulukları nasıl paylaşıyorsunuz? Yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Sude Güven

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğrencisi, insan psikolojisini ve insanların ruh sağlıklarını hayat ideali haline getirmiş, yeni şeyler öğrenmeyi ve edindiği bilgileri aktarmayı seven biri...

6 yorum

  • 2-5 yaşın öncesinde hem motor becerileri geliştirnek hem de ev işlerini yapma alışkanlığı kazandırmak için oyun keçeleriyle çamaşırları makineye atma ve asma gibi etkinlikler yaptırılabilir, aynı şekilde mutfak ve diğer ev işleri de olabilir.

    • Çok teşekkür ediyorum daha diğer makalalerimde daha da bilgilendireceğim sizi😌

  • aşırı faydalı bir makale, gelecek yazılarınızı merakla bekliyorum🧚🏻‍♀️🧚🏻‍♀️

    • Çok teşekkür ediyorum daha fazla makale ile sizleri bilgilendireceğim🙏🏻

Yorum yap