COVID-19 Salgınında Ruhsal Sorunlar ve Baş Etme Yolları - Maskaraa

COVID-19 Salgınında Ruhsal Sorunlar ve Baş Etme Yolları

covid19 salgininda ruhsal sorunlar

COVID-19 salgını tüm dünyayı yaş, cinsiyet, ırk, kültür, din ve ekonomik durum ayırt etmeksizin etkileyen bir durum halini aldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da Mart 2020’den itibaren salgın hastalık olarak kabul edildi. Dünyadaki insanlara hem fiziksel hem de ruhsal olarak ciddi etkileri oldu. Hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler insanlara anlatıldı ve uygulatılmaya çalışıldı.

covid19 salgininda ruhsal sorunlar

Bu önlemlerin ne olduğu, salgın hastalıktan en az fiziksel etkilenme ile nasıl korunacağımız sürekli gündemimizde, televizyonlarda, telefonlarımızda… Peki, fiziksel olduğu kadar ruhsal anlamda da tüm insanlığı etkileyen, kriz olarak nitelendirebileceğimiz ve bu nedenle de stres yaratan bu süreçte insan psikolojisi üzerindeki etkileri neler oldu?

 1. Ölüm korkusu
 2. Depresyon
 3. Uyku ve iştah sorunları
 4. Kaygı ve panik durumları
 5. Çaresizlik ve ümitsizlik hissi
 6. İsteksizlik, konsantrasyon güçlüğü
 7. Sinirlilik, tahammülsüzlük ve öfke patlamaları
 8. Hastalığa yakalanmış kişilerde hastalığı bulaştırma korkusu

Yaşanan bu duygular yoğunlaştıkça ruhsal olarak kişinin daha zayıf düşmesine yol açabilir. Peki bu süreçte ruhsal sağlığımızı korumak mümkün mü? Elbette mümkün ve elbette bu salgından korunmak ve bu süreci atlatmak için yapabileceğimiz birçok şey olduğu gibi ruhsal olarak korunmak için de yapabileceklerimiz var.

 • Salgın ve virüs ile ilgili sizi kaygılandıran ve strese sokan haberleri dinlemeyi, okumayı ve izlemeyi en aza indirin.
 • Sadece güvenilir bulduğunuz kaynaklardan, günde bir ya da iki kez ile sınırlayarak bilgi edinmek ve alacağınız
  önlemleri buna göre güncellemek yeterli olacaktır. Gerçek bilginin çoğu zaman daha az korkutucu ve kaygılandırıcı olduğunu unutmamalıyız. Olumlu deneyimlerimizi aktarmaya ve paylaşmaya çalışmak önemlidir.
 • Örneğin COVID-19 nedeniyle tedavi görmüş ve iyileşmiş ya da bir zorluğun beraberce ve dayanışma ile üstesinden gelmiş insanların öykülerini dinlemek, direncimizi ve umudumuzu artıracaktır.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek, egzersiz ve spor yapmak bu dönemde çok önemlidir.
 • Aileniz ve sevdiklerinizle sesli veya görüntülü iletişim kurun. Bu durum sizi yalnızlık hissinden uzaklaştıracaktır.
 • Kitap okumak, örgü veya resim gibi hobiler edinebilirsiniz.
 • Olumlu düşünün. İnsanın en iyi motivasyon kaynağı kendisidir.

COVID servisinde çalıştığım süre boyunca motivasyonları yüksek insanların koronavirüs hastalığıyla mücadelesinde bir adım önde olduğunu gördüm. Sonuçta hepimiz çok iyi biliyoruz ki ruh ve beden sağlığı bütündür. Tabii bunları yapmamıza rağmen bu ruhsal sıkıntılar devam ediyor ve bizi rahatsız eder bir hal almışsa alanında uzman doktora danışabilir ya da psikolog yardımı alabilirsiniz.

Temennim özgür günlerimize en kısa zamanda dönmemiz dileğiyle.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özlem Öger

Mersin Şehir Hastanesinde çalışmaktayım. Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorum.

5 yorum

  • Teşekkür ederim değerli yorumunuzu bizimle paylaştığınız için… Bizi takip etmeye devam edin daha faydalı bilgiler paylaşmaya devam edecem

 • Gerçekten çok güzel bir yazı. Herkesin kesinlikle okumasını tavsiye ederim. Eğer okursanız koronà virüs hakkında bilgi sahibi olursun

 • gayet keyifli bir yazı olmuş emeğinize sağlık:):) bu şekilde bilgilendirici yazıların devamı gelsin lütfen

Yorum yap