Vücudunuzun Stres Altında Olduğunu Gösteren 10 Önemli Belirti - Maskaraa

Vücudunuzun Stres Altında Olduğunu Gösteren 10 Önemli Belirti

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Herkes ara sıra modunun düşük olduğunu hissedebilir ama uzun süredir sizi rahatsız eden şeyler varsa daha ciddiye almalısınız. Belki de yaşadığınız sıkıntılar sadece stres ile ilgilidir. Birçok doktor, stres altında kaldığımızda başka hastalıkların tetiklenebileceğini söylüyor.

Vücudunuzun stres altında kalmaktan etkilendiğini gösteren en önemli 10 belirtiyi sizin için toparladık.

1. Kilo değişimi

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-1

Diyet veya fiziksel egzersizlerle kilonuzu dengeleyemediğiniz bir durumda olabilirsiniz. Yoğun yaşadığınız bazı deneyimler fazladan kilo almanıza sebep olabilir. Anlaşıldığı üzere, sık sık stresli durumlar kortizol hormonunun üretimini arttırır. Yağların ve karbonhidratların metabolizmasını stabilize eder ve kanda gerekli şeker seviyelerini destekler. Bir kişi çok fazla hormona sahipse, kişi daha fazla yemek yer, vücudu daha az testosteron üretir ve vücut daha az kalori yakmaya başlar. Bu durum ekstra kilo almanıza neden olur.

Bazen de stres ve kaygı insanların kilo vermesine neden olur. Kandaki artan adrenalin seviyeleri buna sebep olur. Adrenalin metabolizmayı hızlandırır, ancak yağların atılımını yavaşlatır. Yani kontrol edilmediği sürece vücudunuz stres altında kaldığında kilo alma ya da kaybetme gibi reaksiyonlar gösterebilir.

2. Gastrointestinal bozukluklar

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-2

Bilimsel kanıtlar, stres faktörünün gastrointestinal sistem üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini söylüyor. Bazen ne yaparsak yapalım karın şişkinliği ve karın ağrısı için kullanılan ilaçlar işe yaramaz, bu durumda bir uzmana gitmek ve endişelerin nedenlerini belirlemek size yardımcı olacaktır.

3. Deri hastalıkları

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-3

Sedef hastalığı, akne ve diğer cilt hastalıkları stresten kaynaklanabilir. Bilim insanları, öğrenciler arasında yaptığı çalışmalarda yüksek düzeyde psikolojik stres ile cilt problemleri arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

4. Sık sık soğuk algınlığı

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-4

Daha önce de söylediğimiz gibi, stres, iltihabı baskılayabilen kortizol üretimine neden olur. Bununla birlikte, bir kişi kronik stres yaşıyorsa, bağışıklık sistemi kortizole daha az duyarlı hale gelir ve bu da daha ciddi bir iltihaplanma ile sonuçlanır. Bu durumda vücudun soğuk algınlığı riski daha yüksektir.

5. Odaklanmada zorluklar

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-5

Uzun süredir stres altında olan insanlar, görevlere odaklanmakta zorlanırlar. Her zamankinden daha az odaklandığınızı fark ederseniz, belki biraz yavaşlama ve dinlenme zamanı gelmiştir. Gerginlik ve stres bu duruma sebep olabilir.

6. Kardiyovasküler hastalıklar

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-6

Stresin kalp üzerinde kötü bir etkisi vardır. Bilim insanları, kronik stresin kardiyovasküler hastalıkların en sık nedenlerinden biri olduğunu kanıtladılar. Çok çalışmak ya da tam tersi hiç çalışmamak, yoksulluk içinde yaşamak ve ailedeki sorunlar gibi içinde bulunduğumuz zorlu koşullar bu sorunlu durumu daha da kötüleştirebilir.

7. Uyku sorunları

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-7

Stresli durumlar, uyku ile ilgili ciddi sorunların nedeni olabilir. Uzun süre ağır stres altındaysanız uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Bu oldukça zor bir durumdur çünkü kişi normal çalışamaz ve normal hayatına verimli şekilde devam edemez. Uyku problemlerinizin sebebini bulmanız ve mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırmanız çok önemlidir.

8. Saç dökülmesi

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-8

Bilim insanları stresin sizi kısmen veya tamamen kel yapabileceği sonucuna varmışlardır. Daha önce olduğundan daha az saçınız olduğunu ve farklı çözümlerin olumlu bir etkisi olmadığını fark ettiyseniz, sebebi stres olabilir. Saçlarınızı korumak istiyorsanız, gerginliği de bırakmanız gerekiyor.

9. Düşük libido

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-9

Bilimsel araştırmalar sonucu sık sık strese maruz kalan, duygusal olarak tükenmiş bir kişinin libidosu genellikle oldukça düşüktür. Sebep gerçekten stres ise, çiftler birbirine karşı anlayış ve hoşgörülü olmalı, durumun daha fazla kötüleşmemesi için gerginlik çıkarılmamalıdır.

10. Baş ağrısı

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler

Vücudunuzun stres altında olduğunu gösteren belirtiler-10

Baş ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir; hamilelik, uyku düzeni, sinüzit, yüksek tansiyon… Ancak bazen baş ağrıları, işte veya evde yaşadığınız duygusal stresten kaynaklanır. Ağrı kesici hap almak kısa süreli yardımcı olabilir ancak stresli durumları hayatınızdan çıkarmazsanız, baş ağrısı tekrar tekrar geri gelecektir.

Sizin vücudunuz stresli zamanlarında nasıl tepkiler veriyor? Hikayelerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

İpek Yılmaz

Beslenme ve diyetetik bölümü stajyer öğrenciyim. Gezmeyi, görmeyi, araştırmayı, yeni şeyler geliştirmeyi ve bunları paylaşmayı seviyorum.

Yorum yap