Pankreas Sağlığına İyi Gelen 8 Yiyecek

Pankreas Sağlığına İyi Gelen 8 Yiyecek

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Pankreas, midenin arkasında omurgaya yakın bir yerde bulunan hem sindirim sistemimizde hem hayati hormonlarımızın üretilmesinde görev alan önemli bir salgı bezidir. Midemizin aldığı asidik besinleri düzenleyip, nötralize etmesinin yanı sıra salgıladığı enzimler ile karbonhidratların, proteinlerin ve lipidlerin sindirimine katkıda bulunur. Kan şekeri seviyesini düzenlemesi ise pankreasın en önemli görevi sayılabilir. Sağlıklı bir pankreas, iyi çalışan bir sindirim sistemi ve kan şekeri seviyesinin ideal aralıklarda olması anlamına gelmektedir. Pankreas sağlığına destek olabilecek 8 önemli yiyeceğe göz atabiliriz.

1. Zerdeçal

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Zerdeçal, iltihap önleyici yani anti-enflamatuardır. Sahip olduğu antioksidan özelliğinden dolayı bakterilere karşı savaşır ve hücrelerimizi korur. Zerdeçal bu özelliği ile pankreasımızdaki yanma hissinin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kan şekeri seviyemizi düzenleyen ve diyabet hastalığını önleyen pankreasta insülin üretimini de uyarır.

2. Sarımsak

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Halk arasında sarımsaktan doğal antibiyotik olarak bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Hatta bazen aç karınla sarımsak ve bal tüketilmesinin önerildiğini de duymuş olabilirsiniz. Sarımsak tek başına tüketildiğinde de, vücudu enfeksiyonlardan koruyan bir yiyecek iken farklı yiyeceklerle birleştirildiğinde daha etkili olabiliyor. Sarımsak bal, soğan, çemen vb. yiyeceklerle beraber tüketilebiliyor. Bu farklı kombinasyonlar sayesinde pankreas dahil çeşitli iç organların dokularını onararak bağışıklığı arttırdığı biliniyor.

3. Ispanak

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Ispanak içerdiği B,C, E vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve demir ile besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. İçeriğindeki demir minerali ile iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur ve B vitamini ile de pankreas sağlığını destekler. Ispanağı soğan ile beraber kullanarak kendinize güzel bir salata yapabilir ya da ıspanak ve sarımsağı az yağda hafif kızartarak tüketebilirsiniz.Ayrıca ıspanağın, pankreas kanserine yakalanma ihtimalini azaltan, kanserle mücadelede önemli rol oynayan MGDG (monogalactosyldiacylglycerol) adındaki yapıyı içerdiği biliniyor.

4. Brokoli

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Brokoli ve lahana, karnabahar gibi turpgiller ailesinden olan diğer sebzeler pankreasın zinde ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken, pankreastaki kanser hücreleriyle savaşırlar. Vitamin ve mineralce zengin olmalarının yanı sıra lif içerikleri de yüksektir. Ayrıca bu sebzeler, vücudumuzun detoks mekanizmasını güçlendirmeye yardımcı olan flavonoidlerle yüklü, kolayca absorbe edilen besinler sağlar.

5. Kırmızı üzüm

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Kırmızı üzüm, güçlü antioksidan özelliği ile bilinen ve fenolik bir madde olan “resveratrol” içerir. Bu özelliği ile pankreas iltihabını azaltmaya yardımcı olur ve pankreastaki kanser hücrelerini yok eder. Uzmanlar, kırmızı üzümün en ham haliyle günde bir kez tüketilmesini tavsiye ediyor. İnsanlar aynı faydayı elde etmek için kırmızı şarap tüketmeyi tercih ediyor. Yine de, kırmızı üzümü en ham haliyle çiğ olarak tüketmek daha avantajlı olabilir.

6. Tatlı patates

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Bir yiyeceğin vücudumuzdaki bir organa benzemesi durumunda, o organı beslemeye yardımcı olduğu teorisini belki daha önce duymuş olabilirsiniz. Bu teoriye inanıyor musunuz ya da size inandırıcı geldi mi? Beyin için ceviz, kemik için kereviz ve kalp için domates tüketilmesinin iyi olması gibi bir teori söz konusuyken tatlı patateslerin pankreasın şekline ve rengine benziyor olması kulağa ilginç geliyor. Bununla beraber, tatlı patateslerin pankreas kanseri riskini %50’ye kadar azalttığı biliniyor. Aynı zamanda, şekerin yavaş yavaş kana karışmasını sağlayarak kan şekerini dengede tutabiliyor.

7. Kekik

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Antioksidan bakımından zengin olan kekik, diyabet gibi oksidatif stresin neden olduğu hastalıklar için umut verici bir tedavidir. Raporlar doğru ise, kekik güçlü bir anti-hiperglisemik maddedir. Ayrıca kekik, güçlü antibakteriyel ve kanser önleyici özellikleri ile pankreas sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

8. Karahindiba

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

Papatyagiller familyasından olan karahindiba, birçok hastalığın tedavisi için geleneksel tıpta denenen bir bitkidir. Karahindiba çayı, pankreas ve karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olması özelliği ile bilinmektedir. Hasarlı pankreas dokularını onarmaya ve safra üretimini artırmaya destek olmaktadır. Karahindiba kökü özütünün ise kanserli hücreler üzerinde etkili olduğu söylenmektedir.

Ek olarak pankreasınızı sağlıklı tutmak için;

pankreas sagligina iyi gelen yiyecekler

  • Kötü bir pankreası veya pankreatiti olan kişiler, yağdan ve doğal kaynaklardan yalnızca yaklaşık %30-40 kalori almalıdır.
  • Alkolden, her türlü işlenmiş gıdadan ve rafine karbonhidratlardan kaçının.
  • Bol su içmek, pankreatit gibi vücutta su kaybına neden olan pankreas ile ilgili herhangi bir hastalığı önlemenin önemli bir yoludur.

Pankreas sağlığı için önemli olduğunu bildiğiniz başka bir öneri veya yiyecek varsa yorumlara yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Şule Gül

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. Sektörde gıda katkıları alanında Ar-Ge Mühendisi olarak çalışıyorum.

Yorum yap