Doğada Hayatınızı Kurtarabilecek 7 İpucu - Maskaraa

Doğada Hayatınızı Kurtarabilecek 7 İpucu

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Günümüz insanları teknoloji ile birlikte rahat yaşama alışmakta ve vahşi doğada hayatta kalmanın ne demek olduğunu unutmaya başlamaktadır. Vahşi doğada kaybolma ihtimali çok düşük olsa da örneğin arkadaşlarınızla kamp yaparken kaybolabilirsiniz. Bu nedenle, yalnız başınaysanız, vahşi doğada hayatınızı kurtaracak basit tüyoları bilmelisiniz.

1. Isınmak için yaprakları kullanın

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Vahşi doğada geceler çok soğuk olabilir. Yanınızda yeterli kalınlıkta ceketiniz ya da kıyafetiniz yoksa ısınmak için yaprakları kullanın. Çünkü yapraklar vahşi doğada en kolay bulabileceğiniz yalıtım malzemesidir. Ceketinizi yapraklarla doldurun veya yanınızda uyku tulumu yoksa yapraklardan battaniye ve yatak yaparak kendinizi sıcak tutabilirsiniz.

2. Ateş yakmak için kendi kıyafetlerinizi kullanın

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Sürtünerek ateş yakmak için kuru ve küçük bir şeye ihtiyacınız var. Kuru yapraklar veya küçük odun parçaları bulamıyorsanız, kendi kıyafetlerinizi kullanın. Çorabınızdan bir iplik bile olabilir. Böyle durumlar için en iyisi yanınızda kibrit ya da çakmak bulundurmak.

3. Ağaçları ve güneşi kullanarak su biriktirin

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Plastik bir torbanız varsa, yapraklarla bir dalın üzerine sıkıca sabitleyin. İçeriden hava gelmemesi için sıkıca bağlayın. Birkaç saat kendi haline bırakın. Dalların güneş altında olması gerektiğini unutmayın. Bu yapraklardaki yoğuşma suyun oluşmasına neden olur.

4. Su için bir filtre yapın

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Plastik bir şişeniz varsa, kirli su için kendi filtrenizi yapabilirsiniz. İlk olarak, bir şişe kapağında bir delik açın. Ardından şişeyi kesip parçayı resimdeki gibi katlayın. İçine bir temizleme sistemi için çimen, taş, kömür ve başka ne bulursanız koyun. Artık su filtreniz hazır.

5. Su bulamıyorsanız idrarınızı içmeyin

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Su bulamadığınızda ve çaresiz kaldığınızda kendi idrarınızı içmek iyi bir fikir gibi görünüyor ama uzmanlar bunun sizi daha da fazla susuz bırakacağını söylüyor. Afet durumlarında hepimiz çokça bu duruma şahit olsak da günlük hayatımızda çok zorda kalmadığımız sürece kendi idrarınızı içmeyin. Çözünmüş tuzlar, mineraller ve karaciğerinizden eser miktarda toksin içerir. Basitçe söylersek, tehlikelidir.

6. Saati pusula olarak kullanın

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Analog bir saat bile size yönü gösterebilir. Saati yere paralel olacak şekilde yatay tutun. Şimdi saatinizi veya elinizi saatinizin akrebi doğrudan güneşi gösterecek şekilde çevirin. Ardından, resimde gösterildiği gibi, akrep ile saatinizin 12 işareti arasındaki açının orta noktasını bulmanız gerekiyor. 2 işaret arasındaki orta nokta güneydir. Kuzeyi bulmak için karınca yuvalarını ve ağaçların yosunlu taraflarını da takip etmeyi tercih edebilirsiniz tabi.

7. Çam ile böcekleri uzaklaştırın

dogada hayatinizi kurtarabilecek ipuclari

Sinir bozucu sivrisineklerden ve böceklerden bıktıysanız, sadece bir çam ağacı bulun. Çam yağı güçlü bir iticidir. Cam ağacının iğne yapraklarını ezin ve cildinize sürün. Alerjik bir cildiniz varsa temkinli olmayı unutmayın.

Vahşi doğada hayatta kalmanıza yardımcı olabilecek hangi hileleri biliyorsunuz? Ormanda kaybolduğunuzu anlasanız ilk ne yapardınız?

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Didem Yeşilyaprak

Yeni tadlar ve kültürler keşfetmeyi seven, seyahat etmeye bayılan, hayatın her anından zevk alan, enerjisi hep tavan güzel insan.😊

Yorum yap